Teknik Öğretmenlerin Enerji Yönetisi Olması Hk.

cheki

Üye
Elektrik ve Makina bölümü teknik öğretmenleri 2 yıllık iş deneyimine sahip olduklarında Bina Enerji Yöneticisi Sertifikası alabiliyor.

2007'de yayınlanan ve 2009'da yürürlüğe giren "Enerji Verimliliği Kanunu"na göre toplam inşaat alanı 20.000m2 ya da yıllık enerji tüketimi 500 TEP olan ticari ve hizmet binaları "Enerji Yöneticisi" bulundurmak ya da "Enerji Yönetim Hizmeti" almak zorunda.

Bu nedenle ciddi bir potansiyel mevcut. Bina Enerji Yöneticisi Sertifikası alıp Bina Enerji Yöneticisi olan kişiler sınırsız sayıda binanın enerji yönetimini yapabilirler.

--------------------

Bilgi almak ve detaylı konuşmak isterseniz mesajınızı bekliyorum. Saygılarımla..

Kerem ARISOY
EVD Enerji Yönetimi
[email protected]

Son düzenleme:
Sayın cheki,
Enerji Yöneticisi Sertifikası nereden alınır, eğitimi ne kadar sürer, gerekli olan şartlar nedir.?

Merhaba Celebig33,
Enerji Yöneticisi Sertifikasını yetkilendirilmiş EVD Şirketlerinden alabilirsiniz. Eğitim iki hafta sürüyor. Bir hafta teorik bir hafta pratik eğitim vardır. Teorik eğitim EVD şirketlerinde Pratik eğitim ise Elektrik İşleri Etüt İdaresinin tesislerinde yapılmaktadır. Derslere katılım şartı %90dır. Eğitimin sonunda yapılacak sınavda en az 70 alınması gerekmektedir. Bu eğitim için kanunda belirtilen min. fiyat (rekabet kuralları gereği) 1.000 TL (KDV Dahil)dir. Fakat piyasada 1500 -2500 TL + KDV aralığında bu fiyat değişmektedir.

Şirketim şu an kuruluşunun 5. yılına özel Bina ve Sanayi Enerji Yöneticisi fiyatlarını 1650 TLden 850 TL + KDV ye düşürdü (KDV dahil 1003 TL yapıyor minimum fiyatı yakalamak için) yıl sonuna kadar geçerli olacak bu fiyatlar. + 50 TL de sertifika bedeli alınıyor.

Enerji yöneticiliği ile detaylı bilgiyi şu başlığa yazdım https://www.kontrolkalemi.com/forum/mesleki-yardimlasma/43277-enerji-yoneticiligi-ekb-uzmanligi.html

Teknik öğretmenler için ilgili bölümlerin olması ve sadece 2 yıl mesleki deneyim isteniyor. Alt dallarda kabul ediliyor. Örneğin ben Marmara Üniversitesi Enerji Öğretmenliği mezunuyum. Bölümüm makine eğitimi altında olduğu için problem olmuyor.

Teknik Öğretmenlerin yaşadığı sıkıntıları, sorunları, uğradığı haksızlıkları çok iyi bildiğim için bu bölüme özellikle açmak istedim başlığı. Çünkü Enerji Yöneticiliğinden çoğu kişinin haberi yok.

Bu sertifikayı alıp kendinize iş fırsatı yaratabilirsiniz. Ciddi bir önceliğiniz olur. Serbest olarak bile bu işi yapabilirsiniz. 20.000 m2 üzeri ya da 500 TEP üzeri enerji tüketimi olan bir bina (Otel, AVM, ticari bina) ayarlarsanız ortalama ayda 500 TL'ye bu hizmeti verebilirsiniz. 3-4 tane bina ayarlarsanız kendinize ciddi kazançlar elde edebilirsiniz. İş size kalıyor burada.

Teknikerler için yokmu bu tarz bir uygulama..

Sayın cheki,

Makine teknik öğretmeniyim ve bende enerji yöneticisi olmak istiyorum. fakat birkaç sorum olacak.
Bina işi ile ilgili bildiğim kadarı ile sınırlama yok yani bir kişi yüzlerce binaya (göya) danışmanlık yapabilecek.
Bu işin ücretlendirilmesi ile ilgili hiçbir borsa yapısı oluşmamış. Danışmanlık ücret ve sorumlulukları neler?
enerji yönetimi ile ilgili bağıl kuruluş hangisidir. mühendisler odası vb.
soru daha çok ama başlangıç için kafama takılan sorular.

Merhabalar,
Evet haklısınız şu an için bir bina enerji yöneticisi sınırsız sayıda binaya hizmet verebiliyor. Buda piyasada bu işin çok cüzi ücretlere kağıt üzerinde yapılmasına neden oluyor. Çünkü kanunen her yıl mart ayı sonuna kadar işletmenin yıllık tüketimlerimiz bu, enerji yöneticimiz ise şu demesi ile enerji yöneticisini bildirmiş oluyor. Fakat bu enerji yöneticisinin yaptığı çalışmalar uygulamalar "şimdilik" takip edilmiyor.

Fakat; "Enerji Kaynaklarının Ve Enerjinin Kullanımında Verimliliğin Artırılmasına Dair Yönetmelik"te bir takım değişiklikler yapılmakta. Değişiklerden biri ise bir bina enerji yöneticisinin sadece tek bir binaya hizmet verebilmesi doğrultusunda (elektrik işleri etüt idaresi web sitesinden yönetmelik değişikliği taslak çalışmasını görebilirsiniz.) Bu değişikliğin amacı bahsettiğim etik ve doğru olmayan hareketlerin önüne geçebilmek. Fakat bir enerji yöneticisinin tek bir binaya bakması ile ilgili itirazlarda elektrik işlerine yapılmakta. Tahminimce bir sınır gelecek mutlaka ama bu sınır 3 bina gibi kararlaştırılabilir.

Bu sınır geldiğinde hizmet ücretleri ve kalitesi artacaktır diye düşünüyorum.

Enerji yöneticisinin görevleri ilgili yönetmelikte tanımlanmaktadır. Ayrıca, enerji yöneticileri elektrik işleri etüt idaresine bağlı olarak bu görevlerini yerine getirir. herhangi bir oda ve dernek üyeliği gerekmiyor.

Merhabalar,
Evet haklısınız şu an için bir bina enerji yöneticisi sınırsız sayıda binaya hizmet verebiliyor. Buda piyasada bu işin çok cüzi ücretlere kağıt üzerinde yapılmasına neden oluyor. Çünkü kanunen her yıl mart ayı sonuna kadar işletmenin yıllık tüketimlerimiz bu, enerji yöneticimiz ise şu demesi ile enerji yöneticisini bildirmiş oluyor. Fakat bu enerji yöneticisinin yaptığı çalışmalar uygulamalar "şimdilik" takip edilmiyor.

Fakat; "Enerji Kaynaklarının Ve Enerjinin Kullanımında Verimliliğin Artırılmasına Dair Yönetmelik"te bir takım değişiklikler yapılmakta. Değişiklerden biri ise bir bina enerji yöneticisinin sadece tek bir binaya hizmet verebilmesi doğrultusunda (elektrik işleri etüt idaresi web sitesinden yönetmelik değişikliği taslak çalışmasını görebilirsiniz.) Bu değişikliğin amacı bahsettiğim etik ve doğru olmayan hareketlerin önüne geçebilmek. Fakat bir enerji yöneticisinin tek bir binaya bakması ile ilgili itirazlarda elektrik işlerine yapılmakta. Tahminimce bir sınır gelecek mutlaka ama bu sınır 3 bina gibi kararlaştırılabilir.

Bu sınır geldiğinde hizmet ücretleri ve kalitesi artacaktır diye düşünüyorum.

Enerji yöneticisinin görevleri ilgili yönetmelikte tanımlanmaktadır. Ayrıca, enerji yöneticileri elektrik işleri etüt idaresine bağlı olarak bu görevlerini yerine getirir. herhangi bir oda ve dernek üyeliği gerekmiyor.
-

-3 binada kriter nedir
-diyelim 25,000 metre kareden 4 blok halindeki 100,000 metre kare kapalı alana haiz aynı isim altındaki bir işletme hastane otel v.b tek binamıdır

-

-3 binada kriter nedir
-diyelim 25,000 metre kareden 4 blok halindeki 100,000 metre kare kapalı alana haiz aynı isim altındaki bir işletme hastane otel v.b tek binamıdır

Merhaba,

Öncelikle 27 Ekim 2011 tarihi itibari ile enerji yöneticilerine söylediğim 3 bina sınırı getirildi. Bina ve Sanayi Enerji yöneticisi kavramları kalktı (birleştirildi). Sadece enerji yöneticisi belgesi verilecek bundan sonra. Hem binayı hem de sanayiyi kapsayacak. Önceden bina ya da sanayi sertifikası alanlar 2014 yılına kadar bu sertifikalarını yenilemeleri gerekmektedir. Ayrıca artık enerji yöneticisi olabilmek için en az 2 yıl iş deneyimi istenmeyecek.

Sizin sorduğunuz soruya gelirsek. Bu blokların tek bina olarak kabul edilebilmesi için ya 4 blok için tek bir yapı ruhsatının olması ya da ısıtma sistemlerinin ortak olması gerekmektedir. Bu iki durumda da tesis tek bina olarak kabul edilir. Metrekare sınırı bulunmamaktadır.

Merhaba,

Öncelikle 27 Ekim 2011 tarihi itibari ile enerji yöneticilerine söylediğim 3 bina sınırı getirildi. Bina ve Sanayi Enerji yöneticisi kavramları kalktı (birleştirildi). Sadece enerji yöneticisi belgesi verilecek bundan sonra. Hem binayı hem de sanayiyi kapsayacak. Önceden bina ya da sanayi sertifikası alanlar 2014 yılına kadar bu sertifikalarını yenilemeleri gerekmektedir. Ayrıca artık enerji yöneticisi olabilmek için en az 2 yıl iş deneyimi istenmeyecek.

-ben yeni düzenlenecek bir kursa katılacağım mezuniyetim teknik eğitim fakültesi olduğu için alacağım belge mühendislik fakültesi mezunlarının alacağı belgeden bir eksikliği olacakmı yani aynı yetkilere mi sahip olacağız
-selamlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Geri