Teknik Öğretmenler İçin Mühendislik Tamamlama Eğitimi (Int. University of Sarajevo)

tşk ederim

Arkadaşlar, arel ve aydın üniv. ile görüştüm.

Aldığım bilgiler aynen şu şekilde,

benim gibi tekink öğretmen olan arkadaşlar 3. sınıftan başlıyor. ingilizce şart değil istenirse okunuyormuş. 2 sene sonra mühendilik diplomanı alıyorsun eline ve denklik gibi felan problemler yok. Direk müh. odasına kaydını yaptırabilirsin. Üniversite sınavına girip YGS ve LYS den gerekli puanları alman gerekli.

4 senede aldığım derslerin hepsini saymıyorlar. kötü yanı burası. 3. sınıftan başlıyorsun ama ders sayısı fazla oalcakmış. hangi dersler detayını ancak eylül ayında söylebileceklerini belrittiler. 2 yıllık arkadaşlar içinde 2. sınıftan başlayabilirler dedi.
204 puanla okul seni kabul ediyor :) 350 gibi bir puanlada %50 burs veriyor. Ders zorunluluğu var . 2.öğretimi yok. ( ÇAlışan arkadaşlar için dikkat edilmesi gereken konu)

Okulun fiyatı 20bin lira . evet çok fazla :( %50 burs kazansan bile 2 sene olduğuı için 20 binleraya denk geliyor.

Şu an bende sarajevoyu düşünüyorum. çünkü hem bir yıl hemde aynı paraya inglizcede öğreneceğim.

seçim sizin saygılar..

Bilgi için teşekkürler. Kat sayının kalkmasıyla tam tahmin ettiğim gibi, özel üniversiteler para kazanmak için bizleri 2 sene okutarak mezun edecek... Zaten fazlasını yapamaz, ikinci üniversite olarak geçtiği için askerlik tecil olmayacak. Yalnız kafama takılan soru acaba devlet üniversiteleri için durum ne? Malum fiyat çok yüksek. Eğer devlet üniversiteleri de aynı olanağı sağlıyorsa o yöne doğru tercihte bulunmak en mantıklısı olacak. (normal şartlardadevlet üniversitesi için de muafiyet hakkının engellenmemesi lazım ama burası Türkiye en nihayetinde)

93 mezunyum. Yıllar geçti hala bu konu düzeltilemedi ve sonunda tef ler kaldırıldı yeni tek. fakülteleri geldi. İnş. bu kadük durum tam anlamı ile düzeltilir. Bu konuda kafa yoran gençlere teşekkür ederim.

arkadaşlar ben m.ü elektronik ve haberleşme öğretmenliği okuyorum bu yurtdışı egitim programı bizi de kapsıyor mu ve hangi mühendislikten diploma alabiliyoruz?

arkadaşlar ben m.ü elektronik ve haberleşme öğretmenliği okuyorum bu yurtdışı egitim programı bizi de kapsıyor mu ve hangi mühendislikten diploma alabiliyoruz?

ius dan eletrik mühendisliği diploması alabilirsin 1 yıl fark dersleri verdikten sonra

Merhaba arkadaslar,
Gecen sene elektronık ogretmenlıgınden mezun oldum.Mühendislik eğitimini Uluslararası Kıbrıs Üniversitesindende alabılırsınız.Ben gecen kayıt donemınde transkırıptımı universiteye inceletip 26 dersımı saydırdım ve suan Uluslararası kıbrıs universitesinde okuyorum.Hazırlık harıc 3 donemde mezun olma ımkanımız var.Sizleride bilgilendirmek ıstedım..

Merhaba Ercan arkadaşım Öncelikle hayırlı olsun ben de 2011 tef makine öğretmenliği mezunuyum ben de mühendislik tamamlama eğitimi almak istiyorum. Yardımcı olabilir misin.

Burak_akinci arkadasım. Bende Marmara makina öğretmenliği okuyorum. Bu sene son sınıf, okul bitiyor. Ben 2 yıldır bu isin pesindeyim. Bunun icin elimden geleni yapmaya çalışıyorum. 2 yıldır bana en mantıklı ve garanti sıkıntısız gelen Bosna'da okumak. Bosna'nın ve ordaki okulun şartlarını ve denklik icin gerekenleri, hazırlığı gecmek icin yapılması gerekenleri biliyorum. Bunları suan uyguluyorum, gerek volcanoos gerekse bellek3 arkadaslar bu konuda cok yardımcı oldular sagolsunlar. Benim demek istediğim bu dediğiniz kibristaki okuldaki şartlar nelerdir. Yani denklik icin gereken şartlar, okula nasıl kaydolunur ( ÖSYM, sat veya sinavsiz). Eger lys ile giriyorsak ne kadar puan gerekir. Okulun yıllık ücreti nedir ve oranın avantajları nelerdir. Ve buna benzer bizi aydinlatabilecek teknik konuları bizimle paylaşırsanız cok seviniriz. Bunu arkadaslar adına soruyorum. Tabi bu konu eğer ciddi ve kapsamlı ise ayrı bir konu açarak da paylasabilirsiniz, sonuçta bu konu başlığı sarajevo. Yardımınız icin şimdiden teşekkürler.

Burak_akinci arkadasım. Bende Marmara makina öğretmenliği okuyorum. Bu sene son sınıf, okul bitiyor. Ben 2 yıldır bu isin pesindeyim. Bunun icin elimden geleni yapmaya çalışıyorum. 2 yıldır bana en mantıklı ve garanti sıkıntısız gelen Bosna'da okumak. Bosna'nın ve ordaki okulun şartlarını ve denklik icin gerekenleri, hazırlığı gecmek icin yapılması gerekenleri biliyorum. Bunları suan uyguluyorum, gerek volcanoos gerekse bellek3 arkadaslar bu konuda cok yardımcı oldular sagolsunlar. Benim demek istediğim bu dediğiniz kibristaki okuldaki şartlar nelerdir. Yani denklik icin gereken şartlar, okula nasıl kaydolunur ( ÖSYM, sat veya sinavsiz). Eger lys ile giriyorsak ne kadar puan gerekir. Okulun yıllık ücreti nedir ve oranın avantajları nelerdir. Ve buna benzer bizi aydinlatabilecek teknik konuları bizimle paylaşırsanız cok seviniriz. Bunu arkadaslar adına soruyorum. Tabbu konu eğer ciddi ve kapsamlı ise ayrı bir konu açarak da paylasabilirsiniz, sonuçta bu konu başlığı sarajevo. Yardımınız icin şimdiden teşekkürler.

Ben lys sinavina girdim benimde amac saraybosnaydi ilk tercihde saraybosnadaki elektrik elektronik muhendisligi %50 bursluyu yazdim 238 puanim vardi gelmedi bende alternatif aramaya basladim bu unibrtsiteye tranktptimi yolladim incelediler 26 dersimi saydilar %75 burslu geldim ek yerlestirmeden buraya ama aldigim bu puanla normal kayit doneminde %100 burslu geliuor yabi kibrisin avantaji buts miktari oldu benim icin.
Sayin ugur kardesim bende yaklasik 2 senedir detayli olarak bu muhendislik unvanpesindeydim m acikcasi gorusmedigim transkriptimi yollamadigim universite kalmaddi ( yurtici yurtdisi olmak uzere) yeni bir baslik acalim daha detayli bilgi almak isteyen arkadaslar varsa seve seve yardimci olmaya calisirim elimden geldigi kadariyla

Ben lys sinavina girdim benimde amac saraybosnaydi ilk tercihde saraybosnadaki elektrik elektronik muhendisligi %50 bursluyu yazdim 238 puanim vardi gelmedi bende alternatif aramaya basladim bu unibrtsiteye tranktptimi yolladim incelediler 26 dersimi saydilar %75 burslu geldim ek yerlestirmeden buraya ama aldigim bu puanla normal kayit doneminde %100 burslu geliuor yabi kibrisin avantaji buts miktari oldu benim icin.
Sayin ugur kardesim bende yaklasik 2 senedir detayli olarak bu muhendislik unvanpesindeydim m acikcasi gorusmedigim transkriptimi yollamadigim universite kalmaddi ( yurtici yurtdisi olmak uzere) yeni bir baslik acalim daha detayli bilgi almak isteyen arkadaslar varsa seve seve yardimci olmaya calisirim elimden geldigi kadariyla

Sevgili Burak arkadaşım hazırlık hariç 3 dönem demişsin.Yani hazırlık + 1.5 yıl öğrenim. Peki normalde aldığın puan tam burslu olabiliyormuş evet. Peki senden geriye kalan %25 lik kısmı nasıl veriyorsun.Totalde senden şuan ne kadar para gitti.Ayrıca hazırlığı okumak mecburi mi? Bunu geçmek için bir sınav falan yokmu? Kıbrıs barınma,yemek vb. bunlar nasıl?Birde Bosnada ki müh. tamamlama ile kıbrısta ki müh. tamamlama arasında bir fark varmı( yök denkliği vb.)Sorularımı cevaplarsan hem ben hemde buradaki arkadaşlarımız biraz daha detaylı öğrenmiş olur.Teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,360
Kullanıcılar
450,224
Son üye
Emir123123

Yeni konular

Geri