Almanya Üniversitelerinde Mühendislik Tamamlama Eğitimi Hakkında Bilgi Rica Ediyorum.

merhabalar arkadaslar.Ben TEF elektronık öğretmenliği son sınıf öğrencısıyım.Önümüzdeki sene için yurt dışında mühendislik tamamlama eğitimi almak istiyorum.Bu konu hakkında bazı araştırmalar yaptım.Bulgaristandaki teknik üniversiteler bu eğitimi saglıyormuş bize.Yurt disi egitim danısmanlıgından detaylı bılgıyı aldım bu universiteler hakkında ama konustugum kısı bana bulgarıstan dısında Bosna Hersek ve Almanyada oldugunu soyledı.Bosna Hersek konusunda denklık sorunu yasandıgından bahsettı ama Almanya konusunda bılgısı olmadıgını soyledı.Bende Almanyada ki bu Muhendislik tamamlama eğitimi hakkında bilgisi olan arkadaslardan yardımlarını beklıyorum....

tesekkur ederım arkadasım.Bosna hersek hakkında gorustugum kısı bana denklık vermedıklerını soyledıler yanı mahkeme kararıyla felan denklık alındıgından bahsettıler.Ama aklımda Almanya da kaldı yanı nasıl sartlar arandıgı hakkında detaylı bılgı arıyorum hala

sayın burak akıncı

siz görüştüğünüz kişinin dediklerine inanmayıp bende dahil orda okuyup mezun olanların yazdıklarına yukarda verdiğim linkten bakın. yüksek ihtimal (yökten teyit ediniz mutlaka, kayıt yaptırmadan önce) bosna da direk denklik alabilmen için öss ile yerleşmen gerekiyor. ayrıca mahkeme ile alan olmadı şimdiye kadar, sorunlar olsa da direk aldık biz.

sayın burak akıncı

siz görüştüğünüz kişinin dediklerine inanmayıp bende dahil orda okuyup mezun olanların yazdıklarına yukarda verdiğim linkten bakın. yüksek ihtimal (yökten teyit ediniz mutlaka, kayıt yaptırmadan önce) bosna da direk denklik alabilmen için öss ile yerleşmen gerekiyor. ayrıca mahkeme ile alan olmadı şimdiye kadar, sorunlar olsa da direk aldık biz.

Merhabalar hocam,
Öncelikle konu ıcın yorumlarınız ıcın tesekkur ederim.Ben bu egitim hakkında gunlerdır arastırmalar yapıyorum.Danıstıgım bazı kısıler bana bu egıtımın olmadıgını tamamıyle egıtım danısmanlıgı sırketlerının kandırmacası oldugu konusunda soylemlere rastladım.yanı sızde bana yazmıs oldugunuz yorumunuzda bu egıtımı almıs oldugunuz ve muhendıslık dıplomanızın oldugunu soylemıstınız.Ben bu Egitimi gercekten almak ıstıyorum ve nasıl bır hareket planı ızlemem gerektıgını ve neler yapmam gerektıgı konusunda bana yardımcı olabılırsenız cok memnun olurum..iyi gunler dılerım...

1.) Diğer ülkelerde eğitim gören mühendislik fakültesi mezunlarının kamu kuruluşlarında görev alabilmesi veya Y.Lisans dokatora yapabilmeleri için belki denklik gereklidir ama TMMOB'un denkliği olmayan mezunların üye kaydını almama gibi bir hakkı olamaz.

2.) TMMOB, şu anda meslek odası anlamında tekel konumundadır. Bu tekel başka meslek odaları kurulması durumunda kırılacaktır. Çünkü TMMOB'un siyasi duruşunu benimsemeyen birçok mühendis vardır.

3.) Teknik öğretmenler ülke genelinde nicelik olarak en az 500 kişi olmaları durumunda meslek odası açmaları mümkündür. Dolayısıyla mühendislik ünvanı alma gibi bir ihiyaç ortadan kalkar.

durceylan hocam, denklik yoksa kesinlikle kayıt da yok. denklik evraklarını yök den kontrol bile ediyorlar. tekel olduklarından dolayı bu durumda yapacak bir şey yok.

ben şu an emoya üyeyim fakat sadece yg işletme sorumluluğu belgesi almamda faydası oldu. gönderdikleri mail ve sms ler teknik bilgi ve eğitimden ziyade eylem, yürüyüş vs içerikli mailler :)

Bursada yakın zamanda egitim fuarı var.Fuarlarda daha tatmın edıcı bılgıler bulabılırsın

Forum istatistikleri

Konular
128,098
Kullanıcılar
449,798
Son üye
jsons

Yeni konular

Geri