Teknik Öğretmenler İçin Mühendislik Tamamlama Eğitimi (Int. University of Sarajevo)

6 kasım yönetmeliğine göre tamamlama eğitimi alanların hepsi türkiyede sts 2 sınavına tabi tutulacaklarmış...:(( o sınavda yılda bir sefer yapılıyor,çok zor bi sınavmış başarı oranı çok düşükmüş. Yani okulu başarıyla bitirdikten sonra bile denklik almamız 1 seneden fazla sürecek.. Ben şuan artık herşeyi boşvermiş durumdayım, çünkü gerçekten yapacak bişey yok, çok sinir bozucu bir durum. Türkiye de çıkan denklik probleminin esas kaynağı mühendisler odası denen adi şerefsiz yapılanmalardır.. Teflilerin mühendislerden daha iyi mühendislik yapacakları gerçeğini hazmedemiyorlar, eziklik bu olsa gerek...

ben yeni yasayı okudum öyle bir şey demiyor yeni 6 kasımda yapılan değişikliği yayınladım inceleyin kaçırdığım bir şeymi var acaba

c) Mezun olunan lisans programının Türkiye’deki eşdeğer programa göre alınması zorunlu görülen derslerinde eksiklik tespit edilenlere; Türkiye’deki bir üniversitede tamamlama eğitimine tabi tutularak bu dersleri almaları ve başarılı olduğunu belgelemeleri halinde denklik belgesi verilir. Tamamlama eğitimine katılmak isteyen öğrencilerin hangi üniversitelerde bu eğitimi alacakları, tamamlama eğitiminin süresi ve öğrencinin almak zorunda olduğu dersler Komisyonca belirlenir. Bu amaçla gerektiğinde konunun uzmanı kişilerden oluşan alt komisyonlar kurulabilir.
2) Hukuk, tıp doktorluğu, diş hekimliği, mühendislik ve öğretmenlik alanında hangi ülkelerdeki yükseköğretim kurumlarından alınan diplomaların denklik işleminin seviye tespit sınavında başarılı olma şartı aranmadan yapılacağı Genel Kurul tarafından belirlenerek resmi internet sitesinde ilan edilir.

Arkadaşlar konuyu ikinci kez inceledim yeni yasada yukarıda yazdığım iki madde var art niyetli değerlendirme yaparlarsa bizim tefde aldığımız dersleri yetersiz görebilirler ama saraybosna üniversitesi yök tarafından tanınıyor ve mühendislik fakültesine lys ile öğrenci yerleştiriliyor.normal şartlar sıkıntı olmaması lazım daha önce saraybosna üniversitesinden diploma alıp denkliklerini alan tefli arkadaşlar olmuş..Ama orada yurtdışında tamamlama eğitimi alanlar seviye tespit sınavına girecek diye bir ibare yok..yurt dışında eğitim alıpta türk üniversitelerinin müfredatına göre alınması zorunlu derslerde eksiklikleri olanlar tamamlama eğitimine tabi tutulacaklar diyor...konu ile ilgisi bilgisi olan arkadaşlar varsa bizleri aydınlatırsa iyi olur birde sorun yaşayan arkdaşlar hangi konu ile nasıl bir sıkıntı yaşaığını öğrenirsek bizim için iyi olabilir ona göre kendimizi ayarlayabiliriz..

2.madde ise alınan diplomanın denkliği seviye tespit sınavına gerek kalmadan denklik işleminin direkt yapılacağı üniversiteler kurulca belirlenecek diyor burada sıkıntı bosna herseği bu listeye dahil etmezlerse sadece bizim değil tüm bosnada okuyan öğrencilerin sorunu olur. volcanos arkadaşımız yeni mezun oldu bildiğim kadarıyal diploma denkliği için başvuruda bulundu belki o bizi bilgilendirebilir..edindiğiniz bilgileri bizimle paylaşırsanız tüm arkadaşlar için iyi olur

Tanımlı YÖK denklik hakkında

Merhaba 2010 temmuz ayında yurtdışındaki üniversiteden mezun olup okulu bitirdim ve ağustos ayında denklik için YÖK'e başvurdum. Benimle aynı durumda olup (tüm kriterlerimiz %100 aynı, okul, bölüm, daha önce türkiye'de bitirilen okul, yurtdışında okumak için girilen SAT sınavı, aldığımız dersler vs.) 2009 senesinde mezun olanlar denklikleri 2010 şubat ayında direk aldılar.

2010 kasım ayında kanun değişti ve YÖK bu değişen kanuna göre bizim denklik alabilmemiz için seviye tespit sınavına girmemiz gerektiğini belirtiyor. Ben bu kanun değişmeden önce tüm yükümlülükleri yerine getirdim. Yani okulu bitirdim ve YÖK'e başvurdum. Evraklarım büyükelçilik ve rektörlük yazışmalarının gecikmesinden dolayı şubat ayında tekrar YÖK'e geldi.

Bu durumu mahkeme sürecine taşısam ne derece haklı olurum acaba ? Bilgi verirseniz memnun olurum.

volcanoos kardeş üzüldüm demekki bizim mühendislik olayı sona erdi desene başlamadan az önce netten araştırken senin mesajına rastladım

Moderatör tarafında düzenlendi:
Arkadaşlar internetten yaptığım araştırmalar sonuncunda tam olarak emin olmasamda edindiğim bilgilere göre bu denklik sorunu bulgaristan üniversiteleri için varmış zaten yeni kanun çıkmadan önce öss sınavına girmeden okula girip mezun olanlar sts 2 sınavına gireceklermiş mahkemeye verenler olmuş sonuç olumsuz..öss sınavına girip ösym tarafından yerleştirilenler denklik alabiliyormuş bunu iyi ce araştırmak lazım bu yeni yök başkanı iyi şeyler yapmaya çalışsada biraz paracı bir adam öğrenciler yurt dışı yerine türkiyede kalsın istiyor sanırım.sonuç olarak ius öss ile girenlerden denklik için sorun olmayacak olan teflilere oldu sanırım..iusla görüşülüp lys sınavı ile oraya yerleşip almış olduğumuz dersleri saydırarak yine 1 yıl veya 1.5 yılda mezun olma şansının olup olamayacağını araştırmak lazım belki böylelikle bu yeni uygulamadan kurtulabiliriz.AYRICA BU STS SINAVI BABA BİR SINAV ÖSYM AYRI SINAV YAPIYOR YÖK AYRI BİR SINAV YAPIYOR MÜHENDİSLİKLER İÇİN YILDIZ TEKNİK VE İSTANBUL ÜNİVERSİTESİNDE YÖKÜN SINAVI YAPILACAKMIŞ BİRDE SONRA ÖSYM SINAV YAPACAKMIŞ :( ÖSYM NİN DAHA ÖNCE YAPTIĞI STS SINAVLARINI İNCELEDİM YAPILMAYACAK PEK BİR ŞEY YOK BİRAZ ÇALIŞMAK LAZIM AMA YÖKÜN YAPACAĞI SINAVLARDAN GEÇMEK HİÇ KOLAY DEĞİL SINAVI YAPACAK ÜNİLER BABA...volcanoos arkadaşımız anladığım kadarıyla talihsiz bir şekilde bu mevzuya takılmış umarım bir sıkıntı olmadan denkliğini alırsın yaşadığın durum hakkındada bizleri bilgilendirisen memnun oluruz

Anlaşılan bu sınavdan kaçışımız yok :mad:
Daha önceki senelerde yapılan sınav sorularını bulabilen var mı?

bosnada tamamlama eğitimini geçen haziran bitiren arkadaşlar vardı. ben direk tanımıyorum, fakat burda (bosnada) tanıyanlar var. hatta kontrol kaleminde de varlarmış sanırım neyse, denklik başvurusunu yapmışlar bu haziranda sts 2 sınavına girmeleri istenmiş hemde hepsinin. duyduğum budur...

bosnada tamamlama eğitimini geçen haziran bitiren arkadaşlar vardı. ben direk tanımıyorum, fakat burda (bosnada) tanıyanlar var. hatta kontrol kaleminde de varlarmış sanırım neyse, denklik başvurusunu yapmışlar bu haziranda sts 2 sınavına girmeleri istenmiş hemde hepsinin. duyduğum budur...

Yöke denklik mevzunu sordum gelen mesaj

Bosna Hersek’deki Uluslararası Saraybosna Üniversitesi Kurulumuzca tanınmaktadır. Yurtdışındaki Yükseköğretim Kurumlarından alınacak diplomaların denklik işlemi 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 2880 sayılı kanunla değişik 7/p maddesi ile 06.11.2010 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan “Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Denklik Yönetmeliği” hükümleri uyarınca Seviye Tespit Sınavında başarılı olma şartı aranarak yapılmaktadır. Diploma denklik başvurusunda aranacak belgeler ile inceleme ve değerlendirme usul ve esasları Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Denklik Yönetmeliği’nde belirtilmiş olup, Yükseköğretim Kurulu - Ana Sayfa internet adresinden ilgili yönetmeliğe ulaşılabileceği hususunda bilgilerinizi rica ederim. Yükseköğretim Kurulu Denklik Birimi Yeni bir talep bildirmek için tıklayınız.

ELEKTRÝK MÜHENDÝSLÝÐÝ II. AÞAMA SEVÝYE TESPÝT SINAVI
TESTLERÝNÝN KAPSAM VE YAKLAÞIK AÐIRLIKLARI
Testteki
Sorularýn Seçilebileceði Yaklaþýk
Testin Adý Alanlar Payý
II.Aþama Temel Matematik ............................................................ % 5
Meslek Bilimleri Lineer Cebir .................................................................... % 5
Türevsel Denklemler ....................................................... % 5
Devre Analizi .................................................................. % 40
Elektromanyetik .............................................................. % 10
Elektronik (Analog ve Sayýsal) ....................................... % 5
Elektrik Makineleri .......................................................... % 15
Kontrol Teorisi ............................................................... % 5
Mantýk Devreleri ............................................................. % 5
Ýþaretler ve Sistemler ....................................................... % 5

ELEKTRÝK-ELEKTRONÝK MÜHENDÝSLÝÐÝ II. AÞAMA SEVÝYE TESPÝT SINAVI
Testteki
Testin Adý Alanlar Payý
II.Aþama Temel Matematik ............................................................ % 5
Meslek Bilimleri Lineer Cebir .................................................................... % 5
Türevsel Denklemler ....................................................... % 5
Devre Analizi .................................................................. % 40
Elektromanyetik .............................................................. % 10
Elektronik (Analog ve Sayýsal) ....................................... % 15
Elektrik Makineleri .......................................................... % 5
Kontrol Teorisi ............................................................... % 5
Mantýk Devreleri ............................................................. % 5
Ýþaretler ve Sistemler ....................................................... % 5

MAKÝNE MÜHENDÝSLÝÐÝ II. AÞAMA SEVÝYE TESPÝT SINAVI
Testteki
Testin Adý Alanlar Payý
II.Aþama Genel Matematik ............................................................. % 15
Meslek Bilimleri Ýmalat ve Konstrüksiyon ................................................ % 10
Statik ve Dinamik ............................................................ % 10
Makine Dinamiði ............................................................. % 5
Mukavemet ..................................................................... % 15
Termodinamik ................................................................. % 15
Akýþkanlar Mekaniði ....................................................... % 15
Isý Transferi .................................................................... % 15

Yükseköðretim Kurulunca
Yapýlacak Sýnavlar (Tablo-2A)
31 Beden Eðitimi ve Spor
11 Bilgisayar Enformasyon Sistemleri
34 Bilgisayar ve Öðretim Teknolojileri Eðitimi
Bölümü
12 Biyoloji
13 Biyoteknoloji
28 Diþ Hekimliði
14 Endüstriyel Elektronik
15 Felsefe
37 Fizik
16 Hukuk
18 Ýç Mimarlýk
17 Ýletiþim
19 Ýktisat
20 Kamu Yönetimi
35 Kimya
21 Kimya Öðretmenliði
22 Matematik
23 Matematik-Bilgisayar
29 Moda ve Tekstil Tasarýmý
24 Muhasebe
25 Polimer Bilim ve Teknolojisi
33 Tarih
26 Turizm Ýþletmeciliði ve Otelcilik
30 Türkçe / Türk Dili ve Edebiyatý
27 Veterinerlik
32 Ziraat Mühendisliði
99 Diðer (Size en yakýn alaný bulamadýðýnýz takdirde
bu seçeneði yazýnýz.)

Öðrenci Seçme ve Yerleþtirme Merkezince
Yapýlacak Sýnavlar (Tablo-2B)
51 Bilgisayar Mühendisliði
52 Eczacýlýk
53 Elektrik Mühendisliði
54 Endüstri Mühendisliði
55 Elektrik-Elektronik Mühendisliði
56 Gemi Mühendisliði
57 Gýda Mühendisliði
58 Ýnþaat Mühendisliði
59 Ýþletme
60 Jeodezi ve Fotogrametri (Harita) Müh.
61 Kimya Mühendisliði
62 Makine Mühendisliði
63 Metalurji Mühendisliði
64 Mimarlýk
65 Öðretmenlik Meslek Bilgisi
66 Tekstil Mühendisliði
67 Týp
68 Uçak (Havacýlýk) Mühendisliði
69 Uluslararasý Ýliþkiler
99 Diðer (Size en yakýn alaný bulama

Arkadaşlar yardımcı olması ve fikir vermesi bakımından STS 2.AŞAMA 2007 İLE İLGİLİ BİLGİLER

benim anladığım yurtdışında okuyan herkes bu sınavın sonucuna göre denklik alabilecek. ister ösym tarafından yerleştirilsin ister sat sınavıyla gelsin. durum buysa s.çtık.........:))

benim anladığım yurtdışında okuyan herkes bu sınavın sonucuna göre denklik alabilecek. ister ösym tarafından yerleştirilsin ister sat sınavıyla gelsin. durum buysa s.çtık.........:))

YÖKE ÖSYM TARAFINDAN YERLEŞTİRME YAPILIRSA DENKLİK DURUMU NE OLUR DİYE SORDUM GELEN CEVAP: İUS İÇİN SORDUM

ÖSYM tarafından yerleştirilen mühendisler için Seviye Tespit Sınavında başarılı olma şartı aranmaz. Yükseköğretim Kurulu Denklik Birimi Yeni bir talep bildirmek için tıklayınız.

BURADAN ŞU SONUÇ ÇIKIYOR BUNDAN SONRA BOSNAYA GİDECEK ARKADAŞLAR STS 2 SINAVINDAN KURTULMAK İÇİN GİDECEĞİ MÜHENDİSLİK PROGRAMINI LYS SINAVINDA KAZANIP GİDECEK LYS İLE İUSA YERLEŞMEK STS-2 DEN 50 ALMAKTAN DAHA KOLAY OLUR SANIRIM TEF DE ALDIĞI DERSLERDEN ORADA MUAF OLURSA YİNE AYNI MEVZU OLACAK ONU İUSLA GÖRÜŞMEK GEREKİR ARAŞTIRIP SORMAK LAZIM

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular

Geri