Tek fazla beslenen evde 380V oluşabilir mi?

arkadaşım tek faz da 380v olmaz en fazla 250volt olur... ikincisi evini yüksek gerilimden nasıl koruyabilirsin hatta eve yüksek gerilim nasıl gelebilir? yüksek gerilim doğal afetler sonucunda gelebilir doğal afet derken mesela elektrik hattına yıldırım düşer sen evini yüksek gerilimden korumanın tek yönü aşırı akım sigortaları vardır ondan takman gerekir.. fazla bişeyle yğraşmana gerek yok

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
arkadaşım tek faz da 380v olmaz en fazla 250volt olur... ikincisi evini yüksek gerilimden nasıl koruyabilirsin hatta eve yüksek gerilim nasıl gelebilir? yüksek gerilim doğal afetler sonucunda gelebilir doğal afet derken mesela elektrik hattına yıldırım düşer sen evini yüksek gerilimden korumanın tek yönü aşırı akım sigortaları vardır ondan takman gerekir.. fazla bişeyle yğraşmana gerek yok

Yaptığım çizimi incelerseniz görebilirsiniz.Ama nötr hattının evden kopması böyle bir durum oluşmasına neden olmaz.(Ev 1 fazlı ise)

arkadaşlar bir anda mesaj yağmuru gelmeye başladı.ilginiz için şimdiden teşekkür ederim.
yalnız bir konuya açıklık getirmek isterim. ben tek fazlı sistemden bahsetmiştim.tabi ki direkten 3 faz gelecek.ama evin girişi yani saat tek faz...!
eve 3 faz gelmiyor...

TEDAŞ'tan gelen adamlar nötr klemensi oksitlenme yapmış. bu yüzden yakmış dedi.iyi de benim anlayamadığım nokta,nötr gelmezse sadece tek faz ile nasıl fazla voltaj gelebiliyor???:confused:

Direkte ki oksitlendiği söylenen nötr kablosunu sadece sizin eviniz mi kullanıyor? Bu nötr kablosunu kullanan başka daireler veya başka binalar da var mı?

ama sadece faz üzerinden giden elektrik bir işe yaramaz ki. cihaza sadece faz gitse ne olur ki? siz bir cihazın giriş kablosuna sadece fazı dokundurun.hiçbirşey olmaz. cihaz çalışmaz. ama fazı ve nötrü dokundurun. cihaz çalışır.bu noktada TEK FAZ İÇİN nötr gelmemesi ya da direkteki nötr klemensinin oksitlenmesi durumunda nasıl olur da bir eve fazla voltaj gidebilir? bunu öğrenmek istiyorum...

Direkte ki oksitlendiği söylenen nötr kablosunu sadece sizin eviniz mi kullanıyor? Bu nötr kablosunu kullanan başka daireler veya başka binalar da var mı?

Bu soruya cevap veriniz.

Eğer başka kullanıcı yok diyorsanız siz haklısınız, TEDAŞ yetkilileri ezbere konuşup geçmişler.

Fakat eğer farklı kullanıcılar var ise, o zaman siz ve diğer kullanıcılar ortak nötr kablosu üzerinden birbirinize bağlanmış olursunuz. Böylelikle sizin eve giren kablo artık nötr değil, faz-ımsı bir kablo olur. Zaten böyle bir durumda oluşacak eşdeğer devre şemalarını diğer üyeler yukarıda şekil çizerek bie göstermiş.

Sayın AliRiza,
direkteki nötr kablosunu benden başka kullanan var mı bilmiyorum. adamlar geldi gecenin bi saatinde direğe çıktılar ve nötr klemensi oksitlenme yapmış dediler.bu hat başkalarına gidiyor mu, gitmiyor mu bilmiyorum. ama tahminim sadece bize gelen kabloda oksitlenme olmuş.başkalarına gitseydi onlarda da sorun olurdu.benim aldığım hat sadece bana geliyor. bahçe duvarının dışında sigorta panosu var.panonun içinde büyük bir şalter var.oradan evlere dağılım yapılıyor. aynı bahçede iki ev var.ikisine de ayrı saatlerden gidiyor.evlerin arası 40 metre...iki evin de cihazları yanmıştı.bu olay 1 sene önce oldu. ama ben hala anlayamadım.nasıl yandığını...yıldırım düşse görürdük ya da TEDAŞ'çılar görürdü. birisi görürdü.ne oldu ne bitti anlayamadık...

Anlaşılan nötr kablosunu yanlış başınıza kullanmıyorsunuz.
Bu tür durumlarda malesef gerilim yükselmesi meydana gelebiliyor. Elektrik bilginiz var ize yukarıda verilmiş devre şemelarından anlayabilirsiniz.

Basitçe şöyle anlatayım. Diyelim ki o nötr kablosunu sadece siz ve komşunuz kullanıyordu. Siz 1. faz ve nötr hattını , komşunuz 2. hat ve nötr hattını kullanıyordu. Ama nötr hattı direkte koptuğu zaman artık nötr hattı diye bişey olmaz. Nötr kablosu sadece sizin cihazlarınızı ve komşunuzun cihazlarını birbirlerine bağlayan bir iletken haline gelir. Bu kopma anında sizin cihazlarınız ve komşunuzun cihazları uc-uca bağlı şekilde faz-nötr değil, faz-faz (380V) gerilimine mağruz kalırlar. Böyle bir durumda o anda komşunuz sizden daha fazla elektrik sarfediyor durumda ise, komşunuzun evinde gerilim düşer (0 ile 190V arası), sizinkinde yükselir (190 ile 380V arası). Piyango bu sefer size vurmuş. Belki de o anda ütü yapıyor olsaydınız böye birşey olmazdı. Sizin değil komşunuzun cihazları yanardı :)

sayın ozan;

şekil incelemeyi ve devre takibini yaparak ve biraz hesap yapmayı bilerek sonuca ulaşmak kolay. bir şekil daha çiziyorum. şekil üzerinden anlamadığınız yeri sorun. kafanıza olay yatsın.

şekle göre alttaki sayaç senin evin olsun. üstteki sayaç diğer komşunun olsun. bir üstteki sayaçtan sonrada yük olmasın. direkte nötür koparsa akımın izlediği yol kırmızı renli yol olacak ve eğer senin cihazlarıyın toplam gücü, komşuyun cihazlarının toplam gücünden küçük olursa, cihazların arızalanacak, komşuyunkine ise bir şeycik olmayacak.

Forum istatistikleri

Konular
128,381
Kullanıcılar
450,261
Son üye
frappuccinot

Yeni konular

Geri