TB6600 ile step motor sürme

Mach3 kadar performansı var.usbcnc programına mach3 kadar hakim değilim.ama ayar konusunda mach3 gibi ayar imkanı var.

Sanırım AKG 'nin dediğine yöneleceğim. Ama A4988 max 35V. elimdeki power 42V. Madem başka power vs kullanacağım. Aynı 3d printerda kullanılan sistemden yapayım. Sadece hizalama kütülüğünü taşıyacak.

Son düzenleme:
A4988 ve DRV8825'in fiyatları ucuz ve birbirine yakın.

DRV8825'in katalog gerilim değeri 45 volt (?).

DRV8825'in gerilim, akım ve adım değerleri daha iyi, A4988 den daha gelişkin bir kart. DRV8825 varken A4988'in kullanılması pek anlamlı değil.

http://www.elecrow.com/download/drv8825.pdf

Son düzenleme:
@Yusuf&CNC aynen dediğin gibi 45 volt olursa daha sağlam çalışacak. Diğer türlü hem motor küçük hemde voltaj düşür kararlı olmayacak. DRV8825 'yi alışveriş listeme ekledim.

Şimdi bir de buna trigger kayış ve kasnak vs almam için hesaplama gerekiyor. Hiç de hesabı bilmiyorum. Motor 1.8 derece. Direk 1cm çapıncaki kasnağa bağlasam;
2*3,14*5=62.8cm kasnağın çevresi
2*3.14*5*(1.8/360)= 62.8*0,005=0.314 yani bir adımda 0.3 hareket etmiş olacak. Bunu daha hassas hale getirmem için 2. kasnak gerekiyor sanırım.

Kayış-Kasnak Kullanımı

Aşağıdaki dosyada kayış ve kasnak ile ilgili ayrıntılı bilgi var. Hız ve motor gücüne bağlı kayış seçimi, kasnakların ölçüleri gibi;

http://www.tosyalimakina.com/Themes/tosyali2/a4-k2.pdf

Eksik olan kasnak max. iç çapları da aşağıdaki dosyada verilmiş;

http://www.cross-morse.co.uk/pdf/HTDpulleysEN.pdf

Hazır (kapalı) kayış uzunlukları;

http://www.yrsrulman.com/3M_triger_zaman_kayisi.html

Aşağıdaki dosyada ise sonradan üretilmeye başlanan yuvarlak dişli kayış profilinin (örneğin HDT3M), trapez dişliden daha iyi olduğu belirtiliyor.

http://www.sdp-si.com/D265/PDF/D265T003.pdf

Genelde CNC için kayış yerine kaplin ile hareket aktarımı öneriliyor. Benim kayış kullanmayı düşünmemin birkaç nedeni var. BK12 yerine elimdeki iki FK12 yataklamayı kullanmak istiyorum. Vidalı mil yine kullanacağım ancak X ve Y eksenlerinde motorun hareketini kayış-kasnak ile kısa mesafeden vidalı mile aktaracağım. Mesafenin kısa olması kayışta esneklik sorununu en aza indirecektir. Küçük bir CNC tasarlıyorum, X ekseninde motor + distans (uzatma somunu) olursa yer kaybı çok oluyor, step motoru CNC'nin iç tarafına alarak doğrudan gövdeye bağlayabileceğim. Y ekseninde ise distans yine olacak ama boyu kaplin kullanımına oranla daha kısa olacak. X eksenine göre daha düşük torklu (ve daha hızlı) olan Y eksenindeki step motorun torkunu redüksiyonla artırmış olacağım ayrıca hassasiyette artmış olacak.

Kasnaklarda diş sayısı verilir. Örneğin 20 (motor) ve 30 dişli kasnak seçerseniz 1:1.5 oranında hassasiyet artışı (+ tork -hız) elde edersiniz.

1/32 adım kullanırsanız, kasnak oranına ilave olarak size çok iyi bir hassasiyet sağlayacaktır (1.8/32 derece). Adımı yüksek seçtiğinizde tork kaybı olacaktır. Geriliminiz yüksek olursa tork düşümü kısmen dengelenecektir. 45V DRV8825 için aşılmaması gereken değer, voltaj dalgalanmaları da göz önüne alındığında bu değerin altında kalmakta fayda olabilir.

Ek: Genelde güç kaynaklarında voltaj çıkışı +/- %10-15 kadar ayarlanabiliyor. DRV8825'in sorun yaratmaması için gerilimi 38-40 Volt civarına çekerek kullanmak güvenli tarafta kalmanızı sağlayabilir. Kartın fanla soğutulması, amper düşük olduğu için gerekmeyebilir.

Son düzenleme:
Kasnakların bir de isimlendirmeleri var. GT2 vs diye. Kayışlarda aynı şekilde. Bunlarıda araştırmam lazım.
Tork sorunum yok. Çünkü yük yok. Sadece hizalama için ağır bir aluminyum kütük taşıyacak linear araba üzerinde. 42V power'ı basit bir şekilde 35V'a düşürürüm.

Zamanlama (triger) kayışlarında diş yapısına bağlı farkı tipler var. GT2 tip için yeni ve daha iyi olduğunu iddia eden bir yazı okumuştum. 3D yazıcılarda GT2 kayış kasnak yaygın kullanılıyor, tork sorunu olmadığı için kayışın eni dar olsa da işinizi görecektir. NEMA 17 mil çapına uygun hazır delinmiş kasnak da satılıyor aksi takdirde plot delikli halde ve setuskursuz alıp tornada yaptırmanız gerekebilir. Çin fiyatları epeyce uygun, beklemek istemezseniz 3D malzemesi satan yerli firmalardan da alınabilir.

Yok hemen hemen aynı buradada fiyatlar sahibindende filan. Buradan alacağım. Bendeki motor
STP-42D135-01 olan yani Unipolar olan 200 pole/adım. Ama bunu ben arkadaşın dediği gibi kablolarını bulup bipolar kullanacağım. Unipolar kullanınca adım sayısı ile ilgili bir değişiklik olur mu?

Screen_Shot_2016-09-29_at_15.42.27.png

Bendeki motor 42D135 yani Nema 17. Üzerine zaten bir kasnak takılı. Setkusur vs de yok. Sanırım direk geçme. Baya sağlam. Nasıl söküp değişebilirim? veya bunu mu kullansam direk. Kasnağın dış çapı 15mm. İçerideki dişten ölçünce 12,85mm. Dİş sayısı ise 20.. Motor mil çapı 5mm. Motorun 5 kablo girişi var. Service manueline göre bir kablodan direk 42V giriliyor. Yani o kabloyu iptal edip diğer 4 kabloyu kullanıp bipolar kullanabilirim sanırım.

Epson_EM-233l.jpg

Üzerinde takılı olan kasnağı sökmeme gerek yok sanırım. 20 diş MXL kasnak diye geçiyormuş sanırım. 200 adıma göre ilerleme hassasiyetimi hangi formülle hesaplarım=

Bir turu 200 adımda tamamlıyorsa 360/200=1.8° bir adımda.
Kasnağı bire bir yaparsanız kayış, kasnak bir adımda (efektif çap) çevresinin 200 de biri kadar yol alır.
Sürücüde 1/32 adım seçerseniz 200x32=6400 de birine düşer.
Kasnağı 20/40 (1:2 oranında) olarak seçerseniz 6400x2=12800 de birine düşer.
Kasnağın efektif çapı ölçtüğünüzden çok az farklıdır, MXL kasnağın katalog değerlerinden bulabilirsiniz.
Kayış ve diğer kasnağıda MXL tipte temin etmeniz gerekir.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri