Tasarruflu ampül mü normal ampül mü?

abuzerefendi

Katılımcı Üye
Arkadaşlar şimdi merak ettiğim bir konu var. Normal ampül mü yoksa tasarruflu ampül mü kullanmalıyız. ufak bir hesap yapar isek

Normal ampül fiyatı 1 Tl
Tasarruflu ampüller çim malları 4 5 tl civarı normaller 9 10 lira. şimdi gelelim hesaba

günde 1 saatten az yanan koridor için evimde 40 wattlık bir ampül kullanıyorum. bunun yerine neden tasarruflu ampül almadığım soruluyor. bende diyorum ki tasarruflu ampüller 5 6 tl nin altında değil. bu ampül 40 watt iken tasarruflu ampüller ise 20 W civarı. yani yarısı. fakat aylık ben bu ampülü 30 saat kullanır isem

30 * 40 = 1200 yani 1,2 Kw. bu da elektriğin kilowattı kaç para bilmem ama tahmini 20 kuruş civarı bir fiyat eder

tasarruflu ampül olsa idi aylık 20 * 30 = 600 watt yani 0,60 kW eder ki bu da 10 kuruşa tekabül eder.

şimdi aradaki fark aylık 10 kuruş olduğuna göre, aradaki fiyat farkını egale edene kadar yaklaşık 50 ay geçmesi gerekiyor. bu da takriben 4 - 5 yıl arası demek. zaten o kadar zamanda tasarruflu ampüller bozulmuş oluyor.

şimdi tasarruflu ampülü taktığımızda kendisini kurtarıp birde bizi kara geçirebilmesi için ne kadar kullanılıyor olması gerekli?

Sonuç olarak :

şimdi anladım ki tasarruflu ampül diye piyasada satılan ampüller bize göre tasarruflu değil. elektrik ihtiyacını azaltmak için tasarruflu. yani devlet için diyebilirim. veya elektrik üreticisi için. nasıl mı?

60 w akkor lambanın fiyatı A-101 de 60 kuruş. bunun yerine geçen 12 W lik tasarruflu ampül gene aynı markette 4,49 tl.

ikisi de A-101 marketinin kendi ürünü yani markasız kalitesiz ürünler. şimdi gelelim hesap işine

60 - 12 = 48 Wattlık bir fark var arada. Günlük ortalama 1 saat ve 3 - 4 saat kullanılan 2 farklı yerde hesabını yapalım.

1 saatlik yerde günlük 48 watt elektrik kullanım farkı oluşuyor.1 ayda ise 30 * 48 = 1440 Watt aylık fark oluşur. Forumda 1 - 2 arkadaşın dediğine göre elektriğin kw si 15 ile 20 kuruş aralığında imiş. 2 hesap için de 15 kuruştan hesaplıyalım ki fark aynı olsun.
1,440 kw tüketeceğimize göre 1,44 x 15 = 21 kuruş luk aylık elektrik faturasına tekabül eder. bunu yıla çekersek 21 x 12 = 2,52 Tl yapar. yani 2 yılda anca bir tasarruflu ampül parası kadar tasarruf sağlamış olur ki markasız olan bu tasarruflu ampülün 2 yıl dayanacağına inanmıyorum. çünkü evimde 5 6 ayda bir değiştiriyorum bunları. demekki akkor lamba kullansam daha tasarruflu olacak.

Demekki günlük ortalama 1 2 saat aralığında yanan bir lamba için tasarruflu lamba almak hiç tasarruflu değilmiş.

günlük ortalama 3 saatlik yerde günlük 48 x 3 = 144 wattlık bir fark oluşuyor. bunu aya vurduğumuz zaman 30 x 144 = 4320 watt yapar bu da kw olarak 4,32 kw eder. şimdi parasal ise 4,32 kw x 15 kuruş = 0,64 tl ediyor. yani 64 kuruşluk bir fatura farkı oluşuyor 1 ayda. bunu yıla vurursak 0,64 * 12 = 7,68 TL yıllık eder. bu da 1 yıl dayansa kendi parasını çıkarıyor demektir. Tam olarak 1 yıl değil de 9 ayda kendi parasını çıkarmış oluyor. üzeri ise kar sayılır. benim evde 1 yıl gittiği olan da var 3 ayda bozulanı da var, 5 yıldır hala bozulmayanı da var. işte onların da ortalamasına bakmak lazım.

Günlük ortalama 3 - 4 saat yanan bir lamba ise tasarruflu ampül kullanılırsa kendisini egale edebiliyor. Kendi parasını 9 ayda çıkarıyor. 1 yıldan fazla dayanırsa da tasarrufa geçiriyor. ortalama 3 4 saat günlük yanan bir lambanız var ise ve evinizde 1 yıldan fazla bozulmadan tasarruflu ampülünüz duruyorsa ve bu ampülün fiyatı 5 tl nin altında ise kardasınız.

10 tl ye satın aldığınız bir tasarruflu ampül kullanıyor iseniz de 2 yıl boyunca onun dayanması lazım ki kendi parasını çıkarsın. sonuç olarak tasarruflu ampül tasarruflu mu yoksa aldatmaca mı bu sizin kullanımınıza bağlı.

Son düzenleme:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
40w akkor telli lamba yerine 8w tasarruflu ampul yeterli olacaktır. Hatta loş bir aydınlatma istenirse 5w ledli lambalar da var.

amortisman süresini düşündüğünüzde tabiki bence değmez tasarruf ampülü yaman hocamın dediği led ampüller var kaliteli birşey alırsanız eğer 5w led ampül ile çok rahat ve net bir şekilde 18w tasarruf ampülünün verdiği ışığı alırsanız.(dediğim ışığı kaliteli bir lambada alırsınız merdiven altı satılan çin işi ampüllerde değil)

6W-OSRAM-PARATHOM-CLASSIC-A-25-LED-AMPUL__61930868_0.jpg6w ==>30w osram led 365lm ampülün fiyatı son 25 TL idi.
Dükkanda satmak için 100 tane almıştm.
Koçtaş tarzı yerlerde bazen 15tl kampanya ile satıyolar.

benim anlamadığım mevzu normal ampülleri 1TL satan nerden alıyo ? ben üreticisinden nerdeyse o fiyata alıyorum her watt'dan 500 adet sipariş geçiyorum gene iskonto değişmiyo üretimden kalkıcak denildi, hala kalktığı yok. !

Son düzenleme:
bu tarz led ürünlerde sağolsun korkmaz hocam resim eklemiş 25 yıl ömür biçiliyor çok ciddi bir rakam bu verdiğiniz parayı amorti etmek için.uzun ömürlü ve tasarruflu ledde çığır açılıyor artık..

Arkadaşlar şimdi merak ettiğim bir konu var. Normal ampül mü yoksa tasarruflu ampül mü kullanmalıyız. ufak bir hesap yapar isek

Normal ampül fiyatı 1 Tl
Tasarruflu ampüller çim malları 4 5 tl civarı normaller 9 10 lira. şimdi gelelim hesaba

günde 1 saatten az yanan koridor için evimde 40 wattlık bir ampül kullanıyorum. bunun yerine neden tasarruflu ampül almadığım soruluyor. bende diyorum ki tasarruflu ampüller 5 6 tl nin altında değil. bu ampül 40 watt iken tasarruflu ampüller ise 20 W civarı. yani yarısı. fakat aylık ben bu ampülü 30 saat kullanır isem

30 * 40 = 1200 yani 1,2 Kw. bu da elektriğin kilowattı kaç para bilmem ama tahmini 20 kuruş civarı bir fiyat eder

tasarruflu ampül olsa idi aylık 20 * 30 = 600 watt yani 0,60 kW eder ki bu da 10 kuruşa tekabül eder.

şimdi aradaki fark aylık 10 kuruş olduğuna göre, aradaki fiyat farkını egale edene kadar yaklaşık 50 ay geçmesi gerekiyor. bu da takriben 4 - 5 yıl arası demek. zaten o kadar zamanda tasarruflu ampüller bozulmuş oluyor.

şimdi tasarruflu ampülü taktığımızda kendisini kurtarıp birde bizi kara geçirebilmesi için ne kadar kullanılıyor olması gerekli?

Tasarruflu ampullerde yıl kavramı yok,saat kavramı var,o saat kavramı da günde azami 3 saat kullanım üzerinden hesaplanıp toplamda 4-5 yıl bir garanti veriliyor.Günde 6-7 saat kullandığınızda,şirketin vaat ettiği garantili kullanım süresi otomatik olarak en fazla 2.5-3 yıla inmiş oluyor.Bir de lamba sıcak-nemli ortamda çalışıp,sık sık açılıp az kulanılırsa(Salon,oturma odası,çalışma odası,vb. uzun süreler açık kalması gereken yerlerin dışında) ortamlar haricinde kullanılırsa bu süre 1-1.5 yıla bile inebiliyor.Aslında tasarruf lambalarını adındaki tasarruf kelimesinin cazibesine kapılıp satın alıyoruz,ne kadar çalışacağı pek umurumuzda değil.Çok hassas lambalar olduğu da ayrı bir gerçek.Riskine rağmen,yeşil bir dünya için satın alıyoruz,enerji tasarrufunun bireyden başlayıp da ülke ekonomisine yopyekün katkısı için satın alıyoruz,tek açıklaması bu.

Kendi evimde kullandığım bazı tasarrufların 7 yıl gittiği (Tuvalet ortamında) bazılarının da 6 ay-1 yıl(Banyo ortamı) gittiği de olmuştur.Burada ömür kavramında ayrıca özel bir marka veya özel bir kalite de çok önemli olmamıştır.Yani nem ve sıcak da aslında tam bir kriter değil.Hassas elektronik devreli cihazlar bunlar,ne zaman,nasıl ruhuna fatiha (Mortingen şinayze) okuyacağımız tam olarak da belli değil.Bazen en yeni lambalar,bazen de çok eski olanlar bozulabiliyor,çok fazla bir tutarsızlık mevcut tasarruflarda.

Sn.Kormaz_design'n sözünü edip de sattığı energy saver'lerden(Power led değil,normal ledlerden)evimde 6 adet (Diğer kalan tüm aydınlatmalar tasarruf lambasından oluşuyor.)kullanımdalar.Ama 25 yıl gideceğine kesin kez de inanmıyorum.Çünkü bunun imalatını yapıp da saat hesabını yapan şirketin de ayni şekilde saat hesabı(Günde azami 3 saat kullanım) üzerinden bu 25 yılı,ayni tasarrufların ömür garanti hesabındaki gibi,yine bizlere verdiği bir gerçek olmalıdır,bunu başka hiçbir şekilde düşünemem.İçindeki balast devresinin istenmeyen bir sürpriz yaparak ömrünü ledden çok önce tüketmesi de belki gerçekleşebilir(Sürpriz yapabilir),bunu hiç kimse tam olarak bilemez diye düşünmekteyim.Bu lambaların tasarruflara nispeten daha uzun ömürlü olacağı da kesindir,ama 25 yıl ömür süresinin de çok fazla abartılmış bir süre olduğunu düşünmekteyim,bilmiyorum belki de ben yanılıyorumdur,aslında bu led lambalar daha yeni yeni çıktığı için test için kimse de bunu tam olarak sınayamamıştır.Laboratuvar ortamında çok iyi şartlardaki testi bunun dışında tutmaktayım.Neticeyi(Kesin ömürlerini)bekleyip görmek gerekiyor.Kolay gelsin.

kaliteli ürün led kullanıldığı takdirde ve soğutma yeterli seviyede ise en dandik diye tabir edilen dedin çalışma saati 50k saattir hollandadan gelen led ampuller mevcut elimizde çok dayanıklı ve başarılı ürünleri var marka vermek hoş olmaz sanırım kendim zaten 5 yıldır profesyonel ledli aydınlatma ürünleri üretiyorum 3 yıl önce yaptığım mağaza hala Allah razı olsun diyor ışık kaybı yok enerji tasarrufuda cabası

Benim bimden aldığım ve diğer kaliteli philips vs tasarruflu ampüller de yerine göre 3 ayda 6 ayda bozulduğu oldu. peki bu durumda koridorlarda tasarruflu ampül mü yoksa normal ampül mu kullanmak daha mantıklı?

Benim bimden aldığım ve diğer kaliteli philips vs tasarruflu ampüller de yerine göre 3 ayda 6 ayda bozulduğu oldu. peki bu durumda koridorlarda tasarruflu ampül mü yoksa normal ampül mu kullanmak daha mantıklı?

uzun süreli aydınlatmalarda tasarruflu tercih ediniz.. kısa süreli aydınlatmalarda ise normal ampül....

ben bu tasarruflu ampüllerden çok şikayetçiyim. gene durduk yere bir tanesi patladı. aldığında 7,5 8 tl ama 1 yıl dayanmıyor arkadaş.

diğer akkor lambaları 50 kuruşa bile satan var. şimdi aradaki 7 tl lik elektriği bu akkor lamba günde 3 4 saatten kaç yılda yakar? o zamana kadar tasarruflu ampül bozulmuş olur mu?

bunun hesabını tam olarak yapamadım da.

Forum istatistikleri

Konular
128,185
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri