Tanımlanamayan Manyetik Alan

bunların hiçbirinden kaynaklı değil kaldıki zaten sistemi çalıştıramıyoruz şüphe ettiğimiz manyetik alan selenoidleri dahi etkilemekte, her ihtimale karşı kompresörlerin karter ısıtıcıları ve eşanjörü donmaya karşı koruyan ısıtıcıları dahi söktük kaldıki bunları sökmesek bile bunların tank içindeki suyu ısıtması zaten imkansız aklıma tek gelen şey tank içindeki su rezistans görevi görüyor ve halen bulamdığımız bir akımdan dolayıda ısınıyor zaten şu ısınmaya sebep olan manyetik alan veya akım herneyse bir çözebilsek zaten cihazdaki dengesizliklerde (selenoidlerin çekmesi - bırakması vb)çözülecek

aykut19 ' Alıntı:
Arkadaşım kapalı bir çevrim çalışıyorsa su basınçlarını kontrol et devir daim pompası fazla basınç altında çalışıyorsa suyu o ısıtabilir. Soğutma grubunda soğutma olmuyorsa gaz basınçlarını kontrol et yüksek yada düşük basınçta olabilir, soğutma kondenser peteklerininin önü kapalı yada havalandırma düzgün olmaya bilir kondenser soğutma fanları ters dönüyor olabilir.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
arkadaşım gerçekten güzel bir arıza imiş şayet bulursanız ki bulacağınıza inanıyorum burda da yayınlarmısınız herkes için bir tecrübe olmuş olur

ustam mümkünse sistemin yerleşim planı ya da resmi gibi daha iyi fikir edinmemizi sağlayacak bir dökümanın varsa paylaşırmısın. Gerçekten garip bir durum.

Tesisin çalışmadığı bir zamanda tankın suyunu tamamen boşaltın. boruları, tankı ve cihazları kontrol edin ısınınan bir bölge (nokta) varmı?

arızanın sebebini bulduğumda kesinlikle burada paylaşacağım,
by teymen ' Alıntı:
arkadaşım gerçekten güzel bir arıza imiş şayet bulursanız ki bulacağınıza inanıyorum burda da yayınlarmısınız herkes için bir tecrübe olmuş olur

son olarak şunu deneyeceğiz, bizim soğutma cihazı ile tank arasındaki boruları söküp suyu boşaltarak , olası tanktan cihaza doğru olabilecek iletimi keseceğiz ve akabinde cihaz üzerindeki selenoidlerin düzelip düzelmediğine bakacağız cihazda her nekadar bağımsız toprak olsada acaba diyorum elektronikkumanda devresinede olası indüklemelere karşı ekranlamamı yapsak
edremit ' Alıntı:
Tesisin çalışmadığı bir zamanda tankın suyunu tamamen boşaltın. boruları, tankı ve cihazları kontrol edin ısınınan bir bölge (nokta) varmı?

fabrika yetkililerinden izin alabilirsek daha detaylı resim vs. paylaşabilirim tabi
abuzettin20 ' Alıntı:
ustam mümkünse sistemin yerleşim planı ya da resmi gibi daha iyi fikir edinmemizi sağlayacak bir dökümanın varsa paylaşırmısın. Gerçekten garip bir durum.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Aquavadis arkadaşım;
Öncelikle su cihaz kapalıyken mi ısınıyor.cihaz açıkken mi?
sonra bu 60 dereceyi cihazın ekranından bakarak mı okudunuz yoksa gerçekten ısınıp ısınmadığına bakmak için başka bir termometre ile ölçtünüz mü?
bu chiller hava soğutmalı mı,su soğutmalı mı?
hava soğutmalı ise çalışırken kondanserden sıcak mı üflüyor yoksa soğuk mu?
su soğutmalı ise kuleye su sıcak mı çıkıyor soğuk mu?
faz yönlerinin doğru olduğuna emin misin?
eğer cihazın soğutma yapmıyorsa suyu ısıtan şey bağlı olduğu sistemden aldığı ısı olabilir mi?
kontrolcünün kabloları ve soketleri sıkı mı?ptc ya da ntc hangi sensör varsa bunların bağlantıları sıkı mı?
topraklama karta da gidiyor mu?
ben olsam ilk bunlara bakardım.Bunlardan baktıklarınızın ya da bakmadıklarınızın sonucunu yazar mısınız?
bir de siz bu chillerin teknik servisi misiniz onu merak ettim?
eğer cihaza bir elektrik kaçağı olsa suyu ısıtacağım diye uğraşmaz.Madem borular metal ve topraklı direkt toprağa akar diye düşünüyorum.
şu sorduklarımla ilgili cevapları yazarsanız belki bir fikir yürütebilirim.

aquavadis; iklimlendirme kunusunda uzman değilim ama bir müddet bu işle ilgilenmiştim. yukarıdaki arkadaşların sordukları sorulara ve benim sorduğum sorulara açık cevaplar yazabilirsen sana daha fazla yardımcı olabiliriz.
tesisin amacı nedir? mesela plastik enjeksiyonu yapan bir işletme mi?
chiller kullanıyorsan markası nedir?york,alarko vs...
chiller kapalı veya açık çevrim mi çalışmakta.
ne tür arızaları veriyor.yağ sıcaklığı yuksek,yüksek basınç vs...
güç ve kumandaya yönelik kablo bağlantıları sağlam ve zedelenmemiş bir durumda mı?

m-usta-fa arkadaşım
bahsettiklerinin hepsine baktık adım adım herşeyi kontrol ettik sistemin mekaniğinden kaynaklı birproblem yok son olarak topraklamayı beğenmedik yere ayrıca bir kazık çaktık sistem biraz düzelir gibi oldu cihazı tam çalıştıramdım çünkü transducerlardan bir tanesi hasar görmüş malzemeyi bekliorum muhtemelen geldiğinde çalışacak, eskiden çekip bırakan selenoidler ise düzeldi yani arkadaşlar özetle sorun topraklama problemi gibi görünüyor tabi bu problemin üzerine cihazdaki transducer arızalarıda ilave olunca işbiraz daha karışıyor , transducerı değiştirince kesin neticeyi bildireceğim, bunlara rağmen halen tanktaki ısınmanın nedenini tam olarak bilemiorum yeni topraktan sonra henüz yapmadı yardımlarınız için tüm arkadaşlarıma meslektaşlarıma teşekkür ederim

m-usta-fa ' Alıntı:
Aquavadis arkadaşım;
Öncelikle su cihaz kapalıyken mi ısınıyor.cihaz açıkken mi?
sonra bu 60 dereceyi cihazın ekranından bakarak mı okudunuz yoksa gerçekten ısınıp ısınmadığına bakmak için başka bir termometre ile ölçtünüz mü?
bu chiller hava soğutmalı mı,su soğutmalı mı?
hava soğutmalı ise çalışırken kondanserden sıcak mı üflüyor yoksa soğuk mu?
su soğutmalı ise kuleye su sıcak mı çıkıyor soğuk mu?
faz yönlerinin doğru olduğuna emin misin?
eğer cihazın soğutma yapmıyorsa suyu ısıtan şey bağlı olduğu sistemden aldığı ısı olabilir mi?
kontrolcünün kabloları ve soketleri sıkı mı?ptc ya da ntc hangi sensör varsa bunların bağlantıları sıkı mı?
topraklama karta da gidiyor mu?
ben olsam ilk bunlara bakardım.Bunlardan baktıklarınızın ya da bakmadıklarınızın sonucunu yazar mısınız?
bir de siz bu chillerin teknik servisi misiniz onu merak ettim?
eğer cihaza bir elektrik kaçağı olsa suyu ısıtacağım diye uğraşmaz.Madem borular metal ve topraklı direkt toprağa akar diye düşünüyorum.
şu sorduklarımla ilgili cevapları yazarsanız belki bir fikir yürütebilirim.

bahsettiklerinin hepsine baktık adım adım herşeyi kontrol ettik sistemin mekaniğinden kaynaklı birproblem yok son olarak topraklamayı beğenmedik yere ayrıca bir kazık çaktık sistem biraz düzelir gibi oldu cihazı tam çalıştıramdım çünkü transducerlardan bir tanesi hasar görmüş malzemeyi bekliorum muhtemelen geldiğinde çalışacak, eskiden çekip bırakan selenoidler ise düzeldi yani arkadaşlar özetle sorun topraklama problemi gibi görünüyor tabi bu problemin üzerine cihazdaki transducer arızalarıda ilave olunca işbiraz daha karışıyor , transducerı değiştirince kesin neticeyi bildireceğim, bunlara rağmen halen tanktaki ısınmanın nedenini tam olarak bilemiorum yeni topraktan sonra henüz yapmadı yardımlarınız için tüm arkadaşlarıma meslektaşlarıma teşekkür ederim
kardes su an chıller uiretıımı yapan bı fırmadayım senın karsılastıın olas puls atma olayıdır kobloları blendajlı koblaya cevır bıde plcde gorebılıosan ızle selenoıdler off konumda ıken cekıosa selenoıdlerın bobınınde elektırık ınduklenıodur xl yi rezonans a getır bunu xc gerekır yanı ısın mantıını bosver kondansator bagla paralel olarak bobınlere ama blendajlı kablo olayının unutma
bıde suyun ısıtma olayı expansından olabılır termostatıkse ıcındekı dıyafram takıllabılır gaz dırek gıdıodur bıde fanlar ters donemez ters donse kompresorde ters doner busefer lıkıt gıtmıs olur kompresore sımdıye yanmıstı o kompresor ayrıca fanlar ters donse bıle suyu ısıtmaz yuksek basınc verır chıllerle ılgılı bı sorunun olursa baska yaz kardes bıldıımız kadarını solerız takıldıımız yerde bızden daha ıyı bılenlerde var onlara sorar yardım ederıs

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri