Türk telekomdan gelen internet sinyalini ölçme

morbeyaz

Üye
Günümüzde yeni internet aboneliği alanlar telefon hattı ile beraber almıyor. Normalde telefon ve internet hat kontrolü yapmıyorum fakat geçenlerde arkadaş çağırdı. Sanırım yalın internet oluyor. Telefonsuz internet aboneliği almış. Hattı avometre ile ölçtüğümde voltaj alamadım. Daha önce telefon ile internet bir arada olduğunda 48 volt Dc voltaj alıyordum. Telekom hat var dedi. Modemi bağladık ama internet yoktu. Ertesi gün gelip yapmışlar. Geçen gün yolda Telekom aracı gördüm. İçindeki görevliye ölçüm olayını sordum. Yanındaki cihazı gösterdi. Biz bununla sinyal ölçüyoruz dedi. Cihaza netten baktım. Pahalı.

Benim size sormak istediğim, Yalın internet alan abonelerin internet sinyalini ölçmenin bir yolu var mı? Avometre ile ölçülebilir mi? Ya da aranızda başka bir şekilde ölçüm yapan var mı? Teşekkür ederim.

ADSL (Asymetric Digital Service Line) hatlarda taşıyıcı frekans bulunmaktadır.
Bu frekans 80kHz ila 100kHz arasındadır.
Bu frekans ile darbeli data sinyalleri taşınmaktadır.
Hat üzerinde bu frekans yoksa servis sağlayıcıdan taşıyıcı sinyal gelmiyor demektir.
Tüm modemlerin üzerinde bu sinyali kabaca ölçen basit bir voltmetre bulunur.
Ancak bu voltmetre herhangi bir ölçüm yapmayıp, hat sinyalinin modeme ulaşıp ulaşmadığına dair bir LED göstergedir.
Modem hatta bağlandığında, hat üzerindeki yüksek frekanslı sinyalleri algılayarak LINE LED'ini yakarlar. Böylece kullanıcı hattın sağlam olduğunu ve servis sağlayıcının gönderdiği taşıyıcı sinyalin modeme ulaştığını anlar.
Aynı zamanda modem de bu sinyalden servere gönderir.
Karşılıklı gönderilen sinyallerin datalarının alınıp onaylanmasından sonra bağlantının kurulduğuna dair bir uyarı ışığı da (Online) aktif olur.
Bu frekansların en ideal ölçümü osiloskoplar ile yapılabilir. Ancak osiloskoplar pahalı oldukları için bu AC sinyalleri ölçebilmek için TRUE RMS özellikli bir AVO metre kullanılabilir.
Tabii ki bu sinyallerin telefon hatlarında olan 48V gibi değerde olmasını beklenilmez.
Takribi 100mV ila 1V AC civarında olabilir.

Teşekkür ederim Hocam. Yazmış olduğunuz Avo metreyi araştıracağım. Bir modem aracılığıyla da ölçebilirim o zaman. Bu konuda bilgilisiniz. İzin verirseniz size bir sorum daha olacak. Cevaplarsanız memnun olurum.

Telefon hattını durağan şekilde avometrenin Dc kısmında ölçtüğümde 47-48 voltaj alıyorum. Sabit hatlı telefon çaldığında ise 105-107 volt Ac voltaj alıyorum. Ac olduğunu da bizi çarptığından anladım. Hatta eskiler hep söyler. Dişiyle kablo soyan tesisatçılar, telefon geldiğinde çarpılıyordu diye. Benim sormak istediğim ise, Dc olarak gelen bir voltaj, nasıl oluyor da biri o hatta telefon ettiğinde anında AC voltaja çeviriyor?

Son düzenleme:
Tel hatlarındaki DC gerilim sistemin çalıştırılması için gereklidir.
Çünkü telefonlar günümüzde modern olarak ürtetiliyor olsa da günümüzde pil ile çalışmayan telefonlar da hala kullanılmaktadır.
AC 105V olarak ölçtüğün gerilim ise telefonların zilini çalıştırabilmek için gerekli gerilimdir.
Bu iki gerilimin modem veya ADSL hattı ile ilgisi yoktur. Bu ölçmüş olduğun gerilimler sadece telefon makinalarını çalıştırmak içindir.
ADSL hatlarındaki ölçülmesi gereken sinyal ise 80-100kHz lik yüksek frekanslı gerilimlerdir.Bu yüksek frekanslı gerilimler ADSL hatlarında kullanılan ve SPLITTER adı verilen bir aparatla ayrılmaktadırlar.
Splitter kullanmadan ölçmeye çalışırsan yanlış ölçmüş olursun.
İLAVE BİLGİ:
Telefon hatlarındaki 48V DC gerilim telefonu çalıştırır. Yani konuşma ve dinleme fonksiyonlarının yerine getirilmesi için gereklidir.
105V AC gerilim ise RINGER sinyali denilen zil sesi gerilimidir.
AC gerilim ile DC gerilim telefon içerisinde ayrılarak AC gerilimin zil üzerine gönderilmesi ile zil çalışmaktadır.

Son düzenleme:
Normalde telefon hattı aktifken insanı çarpmaz (48V) ama o anda telefon çalarsa çarpar, en azından sarsar!

Tel hatlarındaki DC gerilim sistemin çalıştırılması için gereklidir.
Çünkü telefonlar günümüzde modern olarak ürtetiliyor olsa da günümüzde pil ile çalışmayan telefonlar da hala kullanılmaktadır.
AC 105V olarak ölçtüğün gerilim ise telefonların zilini çalıştırabilmek için gerekli gerilimdir.
Bu iki gerilimin modem veya ADSL hattı ile ilgisi yoktur. Bu ölçmüş olduğun gerilimler sadece telefon makinalarını çalıştırmak içindir.
ADSL hatlarındaki ölçülmesi gereken sinyal ise 80-100kHz lik yüksek frekanslı gerilimlerdir.Bu yüksek frekanslı gerilimler ADSL hatlarında kullanılan ve SPLITTER adı verilen bir aparatla ayrılmaktadırlar.
Splitter kullanmadan ölçmeye çalışırsan yanlış ölçmüş olursun.
İLAVE BİLGİ:
Telefon hatlarındaki 48V DC gerilim telefonu çalıştırır. Yani konuşma ve dinleme fonksiyonlarının yerine getirilmesi için gereklidir.
105V AC gerilim ise RINGER sinyali denilen zil sesi gerilimidir.
AC gerilim ile DC gerilim telefon içerisinde ayrılarak AC gerilimin zil üzerine gönderilmesi ile zil çalışmaktadır.
Ustam peki bu gerilimler aynı anda mı hatta mevcut, değilse röleyle mi değiştirilmektedir?

Ustam peki bu gerilimler aynı anda mı hatta mevcut, değilse röleyle mi değiştirilmektedir?
Telefon santrali tarafında her telefon numarasının bağlı olduğu bir kart vardır. (Elektronik santraller için.)
Bu kartlarda her abone için analog ve digital devreler vardır. Abonenin santrale ilk temas noktası analog devre üzeriden olur, santral tarafına iletilecek tüm bilgiler digitale dönüştürülüp kart üzerinden aktarılır.
Arkadaşların da belirttiği üzere hat tarafında ihtiyaç duyulan voltaj -48V'tur.
Ring (aranan tarafın zilinin çalması) safhasında aranan telefonun kartı üzerinde -48V bloke edilip aranan tarafa yine bağlı olduğu kart devresi üzerinden 80-110V AC gönderilir.
Aranan tarafın cevap vermesi ile ya da arayan tarafın vazgeçip kapatması ile AC bloke edilip -48V devreye verilir.

Telefon santrali tarafında her telefon numarasının bağlı olduğu bir kart vardır. (Elektronik santraller için.)
Bu kartlarda her abone için analog ve digital devreler vardır. Abonenin santrale ilk temas noktası analog devre üzeriden olur, santral tarafına iletilecek tüm bilgiler digitale dönüştürülüp kart üzerinden aktarılır.
Arkadaşların da belirttiği üzere hat tarafında ihtiyaç duyulan voltaj -48V'tur.
Ring (aranan tarafın zilinin çalması) safhasında aranan telefonun kartı üzerinde -48V bloke edilip aranan tarafa yine bağlı olduğu kart devresi üzerinden 80-110V AC gönderilir.
Aranan tarafın cevap vermesi ile ya da arayan tarafın vazgeçip kapatması ile AC bloke edilip -48V devreye verilir.
Aklıma gelen ac ve dc aynı anda mı verilmekte vardı, eski şarj sistemleri gibi (dirty dc) ve nasıl karışıtırlmadan telefon cihazında çözüldüğü. Çok şükür ki bilmediğimiz durum değilmiş :). Teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,108
Kullanıcılar
449,809
Son üye
yucelsenolgm

Yeni konular

Geri