Türk telekomdan gelen internet sinyalini ölçme

ET'li ve kıym'ETli @by lent
Bilim uğruna bu testi yapmanızı önersem kızarmısınız? :)
Bir osiloskopunuz ve çalışan bir sabit telefonunuz varsa, bilim aşkına bu testi, yapabiliriz.
Bende osiloskop var ama telefonum yok.

ET'li ve kıym'ETli @by lent
Bilim uğruna bu testi yapmanızı önersem kızarmısınız? :)
Bir osiloskopunuz ve çalışan bir sabit telefonunuz varsa, bilim aşkına bu testi, yapabiliriz.
Bende osiloskop var ama telefonum yok.
Maalesef bende olan sizde yok sizde olan bende yok :(.

Göndereyim diyeceğim ama kargo şirketleri şu aralar çok kızıyo :)
Acaba şöyle yapılabilir mi?
Bir kapan devresi kurarak çift AVO metre ile test edebilirmiyiz acaba ?
Bir kondansatör ve AC voltmetre.
Kondansatörden önce de DC Voltmetre.
Tel çaldığı anda tüm gerilimleri ölçmemiz mümkün olur mu acaba.

Çift avo var Üstadım, yalnız sabit hattı kapattırdım yıllarıdr, yapabileceğim bir şey varsa üzerime düşeni yapayım zamanlama sözü veremem zira otel kapalı da olsa teknik olarak çalışmaktayım. Ben Telefon göndereyim desem.

Çift avo var Üstadım, yalnız sabit hattı kapattırdım yıllarıdr, yapabileceğim bir şey varsa üzerime düşeni yapayım zamanlama sözü veremem zira otel kapalı da olsa teknik olarak çalışmaktayım. Ben Telefon göndereyim desem.
Bir dakika. Yanlış anlaşılma olabilir.
Sabit hatta bir osiloskop bağlayarak telefonun çalma esnasında hem AC hem de DC gelip gelmediğini test edeceğiz.
Dolayısı ile aktif olarak çalışan bir telefon sistemine ihtiyacımız olacak.
Otel de olsa, lokanta da olsa, yamyamistan da olsa çalışan bir telefon hattı varsa çift avometre ile ölçüm mümkün olabilir mi diye sormuştum.
İdeal olan telefon hattındaki gerilimleri osiloskop ile izlemek olsa da, çift avometre ile de mümkün olabilir gibi düşünmüştüm.
Bu konuda bizim kıym'ETli @serkan_48 i dürtsek ne der acaba ?

Bir dakika. Yanlış anlaşılma olabilir.
Sabit hatta bir osiloskop bağlayarak telefonun çalma esnasında hem AC hem de DC gelip gelmediğini test edeceğiz.
Dolayısı ile aktif olarak çalışan bir telefon sistemine ihtiyacımız olacak.
Otel de olsa, lokanta da olsa, yamyamistan da olsa çalışan bir telefon hattı varsa çift avometre ile ölçüm mümkün olabilir mi diye sormuştum.
İdeal olan telefon hattındaki gerilimleri osiloskop ile izlemek olsa da, çift avometre ile de mümkün olabilir gibi düşünmüştüm.
Bu konuda bizim kıym'ETli @serkan_48 i dürtsek ne der acaba ?
Dediğiniz deneyi dahili telefon da gerçekleştirmek mümkün mü, aynı sonucu verir mi? Şema rica edeyim yine yanlış anlamaya mahal vermemek adına Ustam.

Serkan müsait olunca ilk fırsatta yorumunu ekler, şüphem yoktur.

Basit bir şema.
TEL.png

Ring sinyali geldiğinde DC ve AC yi ayrı ayrı görebilecekmiyiz.

telefon sinyali geliyor mu ? gelmiyor mu ? diye dil ile kontrolu aklıma geldi .

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,845
Son üye
burak_duyar

Yeni konular

Geri