4mbit adsl problemi hk. yardım

Tarih Sırasıyla Yaşadıgım Problemi,Gelişmeleriyle Birlikte Sizlere Aktarıyorum.
PROBLEM:
26.ARALIK.2008:
Yaklaşık 1 Aydır,4mbit ADSL kullanıcısıyım.
22.Aralık.2008 Tarihinde 2-3 Defa Arka Arkaya Elektrik Gidip Geldi.
O Sırada Bilgisayarım Açıktı ve İnternete Bağlıydım.
O Gün İtibariyle;Tahmini Bir Süre Veremeyeceğim Fakat,İnternetim Sürekli Kopuyor.
ADSL Işığım Seri Sekilde Yanıp Sönüyor ve Bağlantıyı Yakalamaya Çalışıyor.Bazen Sürekli Deniyor,Bazen Bağlantıyı Yakalıyor ve İnternete Bağlanıyorum.Ama Yeniden Nezaman Kopacağı Belli Olmuyor.
24.Aralık.2008 Tarihinde ADSL'den 2 Kişi Geldiler.
Portumu Değiştirdiklerini,Yeni Port Atadıklarını,Eski Portun Yoğunluğu Kaldırmadıgını Belirttiler.Bende Sevindim Hayliyle.
Buarada Evdeki Tüm Bağlantılarım Doğru ve Düzgün(Kablolarda Krılıma Yok,Bilgisayarımda Virus ve Benzeri Birşey Yok v.s).
Fakat Problemim Hala Devam Etmekte,Yukarıda Belirttigim Gibi Kopmalar Yasıyorum.Eskiden Hiçbirini Yasamıyordum.
Bugün Yetkilileri Aradım ve Problemin Sürdügünü Dile Getirdim.
Kendileri Bana Herzaman ki Klasik Cevabı Verdiler.
''Hattınız 4mbit Kaldırmıyor,Hızınızı Düşürünüz''.
Tabii ki Önerilerini Dikkate Almayacagım ve Bunu Yapmayacağım.
Bende Bugün DNS Değiştirdim ve Modemimin Firewall'ını Kapattım.
Şimdilik Problem Yok Gibi,(Farklı Modem Deneyeceğim,Splitter Değiştireceğim v.s)Fakat Korkuyorum.
Modemim ASUS AAM6020VI Marka Modem ve Aslında Muthiş Memnunum.Yine Olsa Yine Aynı Modemi Alırım.
GELİŞME:
27.ARALIK.2008:
Bugün ADSL'den Yetkililer 1 Mühendis İle Birlikte Geldiler.
Binanın Girişindeki Kutuda ADSL Sinyali 17'ymiş.Eve Çıkana Kadar 14'lere Düşüyormuş.
Telekomun Kutusundan Parça Değiştirdiler.
Sanıyorum Bina Girişinden,Eve Kadar Olan Bölümü Tek Kablo Yapmalıyım.
Arada Ek,Oksitlenme ve Birbirine Temas Sözkonusu İse,Bu Bağlantıyı Olumsuz Etkiliyormuş.Bunun Dısında Bir Gelişme Yok.
SORU 1:
Telekom Yetkililerinin Dedigi Gibi,Acaba Santralde Degiştirdikleri Parcalar Nelerdir?
ve Ne İşe Yararlar?Portumu Degiştirmişlerdi Zaten...
GELİŞME:
27.ARALIK.2008:
3 Tane Modemim Var.
Airties RT102
Mercury
Asus
Asus Modem Bağlıydı.Arkadaşların Dediği Gibi Mode'u T413 Moduna Aldım.Bağlantı Koptu.Arka Arkaya Kopmaya Devam Etti.
Şuan Mercury Modem Takılı ve Korkuyla Bekliyorum,Nezaman Kopacak Diye...
PROBEMİME DAHA ÖNCE VERİLEN BİRKAÇ YANIT :
1.''ADSL icin band genisligi 1,1 Mhz, ADSL2/2+ icin 2,2 Mhz dir. Ve problem burdan kaynaklanabilir. Mesela modem ve karsi taraf (santral - DSLAM) ADSL icin aralarinda anlasirlar fakat karsi taraf bu sefer yanlis bir band genisliginde bilgi göndermeye baslar.
'Hattınız 4mbit Kaldırmıyor,Hızınızı Düşürünüz' gibi bir bilgi de yanlis. Eger hat "uygunsuz" ise hizin ancak 1Mbit,2Mbit'e geriler, baglantinin kopmamasi lazim.''
System Log Sunmuştum Onun Yanıtı;
''System LOG cok düzgün cikmis. Sadece bir kere baglantin kopmus.
19:55:21 DSL Carrier is down
19:55:41 DSL Carrier is up
19:55:42 PPPoE Exit Status = 5
19:55:42 PPPD Terminated Through Signal
ve baglanti tipi ADSL1 olarak taninmis: Trained Modulation G.dmt
Umarim baglantin tekrar kopmaz!
Eger tekrar problem yasarsan MRU: 1500 degrini 1492 olarak degistir.''
2. '' dış üniteden eve gelen kaployu değişip adam akıllı 0,75 şeffaf kablo kullan.dahada problem yaşamazsın.''

KENDİMCE BİR YORUM:
''dün akşam saat 18.15 civarlarında kopmalar yasadım.Saat 22.00'den itibaren hiç problem yasamadım.
İnternet ve Download Hızımda Problem yok,470-480'den asagı düsmüyor.Muhtemelen hattım 4mbit kaldırmasaydı download sürecinde de problem yasardım veya modemdeki degerlerimde anormal gerilemeler olurdu öyle degil mi?''
KÜÇÜK BİR AYRINTI:
''Arkadaşlar Şimdi Farkettiğim Bir Ayrıntıyı Paylaşmak İstiyorum Sizlerle;
Ben Binanın 3. Katında Oturmaktayım.Giriş Katımızda Turkcell Baz İstasyonlarını Yapan Bir Şirket Var.Bu Şirkette 4mbit ADSL Kullanıyor.
Dolayısıyla;Onların Bağlantısında da Benimkine Benzer Bir Problem Olup Olmadıgını Bilmiyorum.
Giriş Kat Oldukları İçin Hat Değerleri Daha Yüksek Olabilir Veya Kablolamaları Daha İyi Olabilir.
Şuradan Yola Çıkarak Diyebiliriz ki;Binanın Giriş Katından,Benim Evime Kadar Gelen Kablodaki Ekler,Oksitlenmeler Nedeniyle ve Belki de Giriş Katındaki Şirketin Hattı ve Kablolarıyla,Benim Hat ve Kablolarımın Çakışması,Yanlış Bağlanması Nedeniyle Benim Bağlantım Sürekli Kopuyor,Hat Değerlerim Düşüyor Olabilir Diyebilirmiyiz?Elbette ki Diyebiliriz.
Çünkü Giriş Katında Ölçüm Yaptıklarında Benimde Değerlerim Yüksek Çıkıyor,Ama Yukarıya İlerledikçe Hat Kalitesi Düşüyor.
27.Aralık.2008 Saat 22.00'dan,Bugün Saat 13.45'e Kadar Bağlantım Hiç Kopmadı.''

2 ADET İPUCU:
1.''Eğer download hızınız çok düşükse veya sürekli kopma yaşıyorsanız
4440375 den verdiğim arıza kaydını müteakip santral de kartlarının başındaki görevli ile yaptığımız iletişim sonucu olarak tan veri upload hızını set etmek gerekiyor. Bizim hat 4096 ya 512 kb değerine set edilerek en randımanlı hale geldi. Diyeceğim eğer modem üzerinde bağlantı hzınız gelen veri download 4096 sorun yok. ancak gönderilen veri hızı upload hızı yani 1024-896-800-672 gibi acayip bir değerde çıkıyorsa bu değeri 512 ye ayarlatın.
Eski mutlu günlerinize dönüyorsunuz. Bu değer normalde 1024 olarak tan çalışması gerekiyor ama kartı eski olan veya hattı eski olan arkadaşlarda sorun yaratıyor. Bilginize...''
2.Arkadaşlar günümüzde birçok elektrikçi yaş olarak 45 ve üzeri, yani çoğu adsl ne, nasıl çalışır bilmez, sadece internet bağlantısı olduğunu bilir.
Bilmedikleri şey ise kayıplı bir bağlantı olduğu. Birçoğunuz evi alırken telefon hattı çekiliydi ya da sonradan çektirdi ama hangibiriniz telefon hattı için çekilen kabloya baktı?
İşte burda önemli olan nokta bu. ADSL deki kayıp.
Siz 1. katta da 10. katta da otursanız telefon kablosunu elektrikçi aynı çeker. Fakat mevcut olan kaybı bilmez. Size incecik bir kablo çeker.
Çektiği kabloya bakıcak olursanız 5 telli bir kablodur ama elektrikçiler nedense sadece 2 tanesini kullanır ee geriye kalan 3 tele ne oluyor derseniz boşta kalıyor.
Bazı elektrikçiler ise çift pair dediğim şeyi yaparlar. Bu dediğim. 5 tane kabloyu da kullanmaktır. 3+2 şeklinde ayırır ve 2 tel yerine 5 tane kullandıkları için sinyal kaliteniz artar. Bu da apartman kutsundaki sinyal ile evinizdeki sinyal arasındaki farkı aza indirir. Evin içinde de döşeli olan hat eğer 5 telli ise aynısını buna da yapın. Kayıbı aza indirirsiniz.
Eğer yeni bir eve taşınacak iseniz. Mutlaka elektrikçiye. Telefon için olan kabloları ben seçmek istiyorum deyin. Elektrikçi size garip birşekilde bakar ve kafasında neden diye sorar. Seçmeniz gereken kablo 15 AWG(1.5mm) kalınlığında olmalı. bu kalınlığı daha da yükseltebilirsiniz size bağlı. 14AWG(1.6 mm) gibi.
Bu kablodan 2 tane alsın ve onu çeksin. Fiyat sormayı unutmayın. Koçtaş gibi yerlerde çok daha ucuzunu bulup alabilirsiniz elektrikçi de sadece işçilik parası alır. Bu kabloyu hem ev içi hemde apartman kutusundan eve gidecek şekilde çektirin. Böyle yaptığınız takdirde, apartman kutusundan evinize gelen kayıp yaklaşık olarak 20 kat azalıcaktır.
çift pair denilen yöntemi yaptığınız taktirde, hattınızın kaybı 4 kat azalacaktır.''

ŞİMDİDEN DESTEĞİNİZ,ANLAYISINIZ,İLGİ VE ALAKANIZ İÇİN ÇOK TESEKKURLER...

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri