SU İLE TOPRAKLAMA

halkom

Üye
deniz kenarında topraklamanın yapılamdığı yerlerde topraklama denize taşınırsa veya izolasyon toprağı yerine su kulanılsa ne olur. bu konuda ki fikirleriniz nedir.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
şimdi topraklama suyun bol oldugu yerde yapılır genelde bence denıızn yanında yapmada bır sakınca yok ama yanlıs dusunuyorsam bnı uyarın luften...saygılar

Ilk defa boyle bir beyin egzersizi ile karsilasiyorum. Guzel seyler aslinda... Bunu topraklamayi deniz suyu ile yapmayi dusunen biri , muhakkak denizin topraklama direncini olcmeyi de icinden gecirmistir , denizin enginligi ve tuzlulugu goz onune alindiginda, olmamasi icin bir sebeb gorunmuyor.
Bir de akla ilk gelen, denizin ortasina kurulan ruzgar turbinlerinin veya gemilerdeki elektrik sistemlerinin topraklamasinin nasil yapildigi ? Bu bilgiler bizi cevaba goturur diye dusunuyorum.

Arkadaşlar,ilk önce bu ideal bir geçiş direnci verir.Ama zamanla tuzlu su topraklayıcı elektrodumuzu korozyona uğratarak,kullanılamaz hale getirir.Deniz kenarında karaya gömmek daha uygun olur.İlla deniz suyuna elektrot batırılarak yapılmak istenirse;elektrodun paslanmasını önleyici tedbirlerin alınması gerekir.Katotik koruma veya paslanmaz malzeme kullanmak.

Ilk defa boyle bir beyin egzersizi ile karsilasiyorum. Guzel seyler aslinda... Bunu topraklamayi deniz suyu ile yapmayi dusunen biri , muhakkak denizin topraklama direncini olcmeyi de icinden gecirmistir , denizin enginligi ve tuzlulugu goz onune alindiginda, olmamasi icin bir sebeb gorunmuyor.
Bir de akla ilk gelen, denizin ortasina kurulan ruzgar turbinlerinin veya gemilerdeki elektrik sistemlerinin topraklamasinin nasil yapildigi ? Bu bilgiler bizi cevaba goturur diye dusunuyorum.
neredeyse on yıllık bir cevap olacak ama eklemek istedim.
toprağın iç direncini ölçmek zamanında düşünüldüğüne göre suyun iç direncini de ölçmek düşünülmeli diye düşünüyorum. gerçi belki bu süre zarfında ölçen olmuştur :)

Topraklama olmazsa koruma olmaz diye bir şey yok , trafo yıldız noktasından alıcılara dağıtılacak koruma iletkeni ile ( nötr değil tabiki ) koruma da yapılabilir TN-S sistem ) Koruma iletkeninin alıcılara bağlı olduğunu denetleyen sistemler de var , eğer bu iletken kullanılan cihaz gövdesine temas etmezse cihaza yol verilemiyor.

Son düzenleme:
Topraklama olmazsa koruma olmaz diye bir şey yok , trafo yıldız noktasından alıcılara dağıtılacak koruma iletkeni ile ( nötr değil tabiki ) koruma da yapılabilir TN-S sistem ) Koruma iletkeninin alıcılara bağlı olduğunu denetleyen sistemler de var , eğer bu iletken kullanılan cihaz gövdesine temas etmezse cihaza yol verilemiyor.
Koruma iletkeninin bagli oldugu ne ile tespit ediliyor

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri