Topraklama megeri ile yeraltı suyu bulmak

taydin

Usta Üye
Bizim bahçeye kuyu kazdırmak için memleketten usta çağırdım. Geldi ve ve elinde iki tane L çubukla gezinmeye başladı ve 5 dakika sonra suyun olduğu yeri tespit etti. Ama tespit ettiği yer benim işime gelmiyor. Benim kuyuyu istediğim yere götürdüm bunu ve orada "ölçüm" yaptırdım. Burada su yok dedi :mad:

Şimdi yakın zamanda çok noktalı ölçüm yapan, ileri seviye bir topraklama megeri elime geçecek (Megger DET4TC2 ve bütün aksesuarları). Bunu su aramada kullanabilir miyim? Varsayım şu: Topraklama direncinin düşük olduğu yerlerde yeraltı suyu vardır ve yüzeye biraz nüfuz edip toprak direncinin düşürüyordur.

Son düzenleme:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Bizim bahçeye kuyu kazdırmak için memleketten usta çağırdım. Geldi ve ve elinde iki tane L çubukla gezinmeye başladı ve 5 dakika sonra suyun olduğu yeri tespit etti. Ama tespit ettiği yer benim işime gelmiyor. Benim kuyuyu istediğim yere götürdüm bunu ve orada "ölçüm" yaptırdım. Burada su yok dedi :mad:

Şimdi yakın zamanda çok noktalı ölçüm yapan, ileri seviye bir topraklama megeri elime geçecek (Megger DET4TC2 ve bütün aksesuarları). Bunu su aramada kullanabilir miyim? Varsayım şu: Topraklama direncinin düşük olduğu yerlerde yeraltı suyu vardır ve yüzeye biraz nüfuz edip toprak direncinin düşürüyordur.
Ohmmetre ile de bulunuyor.
Ampermetre kullanılırsa güç kaynağı lazım.
Metallerde bulunuluyor.
Çocukken ben saksı içine para koyup denemiştim. :)

petrol aramalarında buna benzer bi yöntemin kullanıldığını duymuştum. daha önce biri sizinkine benzer bi konu açtığı için sopayla kovalanmıştı :) bulabilirsem eklerim. kişisel görüşüm böyle bi konuda meger bi iş'e yaramaz.

Deterministik ölçüm yapmak zor olacak ... İki bölgeyi de eşit şartlarda nasıl ölçersin? Tam aynı boyda kazığı aynı derinliğe çakmak lazım, toprak yoğunluğunun da benzer olması lazım.
kişisel görüşüm böyle bi konuda meger bi iş'e yaramaz.

Evet benim de pek ümidim yok, çünkü eşit şartlarda ölçüm yapmak çok zor. Su olan yerin üstünde kaya tabakası vardır, empedans yüksek çıkar. Su olmayan yerde ince toprak vardır, yağmur sonrası hala nemi tutuyordur, empedans düşük çıkar.

Denenecek başka,var başka.

Bu iki tane L çubukla su arama muhabbetini 10 sene önce bizim bir işyerinde makina mühendisi bir ağabeyimiz yapıyordu. Herkesten deli muamelesi görüyordu tabi ki . Ama gittiği yerde de suyu buluyordu ne hikmetse . İsmini isterseniz DM den atabilirim. Başka çalışmaları da var internette yayınlanmış daha teknik .

Herkesten deli muamelesi görüyordu tabi ki . Ama gittiği yerde de suyu buluyordu ne hikmetse

Forum yönetimi sopayı eline almak üzere :D

Benim derdim aslında istediğim yere kuyunun kazılması. Su çıkmasa da olur. 3-5 metre derine inse orada yağmurun biriktireceği su bile yeter. Yeraltı suyu çıkarsa da bonus olur.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,193
Kullanıcılar
449,969
Son üye
kdrtkn

Yeni konular

Geri