Step Sürücüyü Servo Motorda Kullanımı

ELEKTRİK MÜH.

Profesyonel Üye
--Ustalarım, step sürücü ile servo sürmek mümkün mü?
--Bir de sürücüsüz servo veya step motorunu çalıştırabilir miyiz?

İlgi alanım Kuvvetli Akımlar olduğu için bu konulara pek hakim değilim.(PLC)

Bir Makine mühendisliği okuyan arkadaşlarım CNC makinesı yapıyor bitirme projesi olarak. CNC derken, tezgah üzerinde zımparalama sistemi.
JIII.jpg
Sistemi anlatmak gerekirse;
--4 adet disk ve bu disklere bağlı dişliler ve zincir.
--hava borusu ile tüpe hava alınıyor(kompresörden), basınçlı tüpe bağlı aksam diske kuvvet uyguluyor.Diskin üzerinde zımpara var.
-Asenkron motor ise zımparalı diskleri döndürmek için.
--step motoru disklerin üzerine basınç tüpünü getirmek için.

Asıl soruya dönecek olursak;
Arkadaşlarım step motorunu sürücü ile sürmek istemediğini söyledi. küçük panel üzerinden yani start-stop buton sistemi gibi süreceklerini söylediler. bende sürücüsüz sürülmez dedim. tam da kesin konuşmadım çünkü net bilgim yok. Benim bildiğim devrelerle sürülüyor dedim hem daha iyi olur dedim ve uğraşmak istemediklerini söylediler. Şimdi size soruyorum ustalarım. Sürücü olmadan bu küçük panel içinde sürmek mümkün mü.? Bence mümkün değil gibi de bu konulara pek hakim değilim. Yinede sizlere sormak istedim. Teşekkür ederim.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
merhaba.step motor ve servo motoru sürücü olmadan süremezsiniz.o zaman hız kontrolün anlamı kalmaz.servo motor pahalıdır bir öğrenci sistemi için.step motor la işinizi görür.hatta kontrolör olarak ta alın siemens s71200 transistör çıkışlı bir plc.oradan istediğiniz hareketi verirsiniz sisteme.

--Ustalarım, step sürücü ile servo sürmek mümkün mü?
--Bir de sürücüsüz servo veya step motorunu çalıştırabilir miyiz?

İlgi alanım Kuvvetli Akımlar olduğu için bu konulara pek hakim değilim.(PLC)

Bir Makine mühendisliği okuyan arkadaşlarım CNC makinesı yapıyor bitirme projesi olarak. CNC derken, tezgah üzerinde zımparalama sistemi.
Ekli dosyayı görüntüle 14512
Sistemi anlatmak gerekirse;
--4 adet disk ve bu disklere bağlı dişliler ve zincir.
--hava borusu ile tüpe hava alınıyor(kompresörden), basınçlı tüpe bağlı aksam diske kuvvet uyguluyor.Diskin üzerinde zımpara var.
-Asenkron motor ise zımparalı diskleri döndürmek için.
--step motoru disklerin üzerine basınç tüpünü getirmek için.

Asıl soruya dönecek olursak;
Arkadaşlarım step motorunu sürücü ile sürmek istemediğini söyledi. küçük panel üzerinden yani start-stop buton sistemi gibi süreceklerini söylediler. bende sürücüsüz sürülmez dedim. tam da kesin konuşmadım çünkü net bilgim yok. Benim bildiğim devrelerle sürülüyor dedim hem daha iyi olur dedim ve uğraşmak istemediklerini söylediler. Şimdi size soruyorum ustalarım. Sürücü olmadan bu küçük panel içinde sürmek mümkün mü.? Bence mümkün değil gibi de bu konulara pek hakim değilim. Yinede sizlere sormak istedim. Teşekkür ederim.

CNC tezgahları bildiğim,gördüğüm kadarıyla PLC ile kontrol edilmesi çok zahmetli.Yani o kadar ekseni o kadar kısa döngü süresinde kontrol etmek gerçekten de zordur.Ama küçük çaplı tezgahlar da kullanılabilir elbet.
Step motorlar için analog kart sistemli basit sürücüler mevcut.Bunlarla sürebilirsiniz motoru.
Bu sürücülerde ileri,geri,highspeed,motor uçları var.Direk motordan değil de sürücü kartının ileri - geri uçlarından butonlara taşıyarak çok rahatlıkla sürülebilir.

Step ve servo motorları sürücüsüz veya kontrol kartı olmadan sürülemez. Direk enerji verirseniz sistemi bozarsiniz. İyi çalışmalar.

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Forum istatistikleri

Konular
128,183
Kullanıcılar
449,953
Son üye
bavenes

Yeni konular

Geri