Spot takılır takılmaz patladı

Cihan39

Üye
Herkese merhaba.
İlk etapta 3 spotlu bir devrem var.
Fazdan 1. Spota
Fazdan 2. Spota
Fazdan 3. Spota kablo çektim.
Aynı şekilde nötrleri de çektim.
Daha sonra 4. ve 5. Spotları eklemek icap etti. Ama artık buattan gelen faz ve nötüre ulaşamayacağın için 3. Spottan faz ve nötr çektim. Yani 3. spottan çektiğim faza 4 ve 5. Spotları bağladım.
Ama bu 4 ve 5. spotlar enerji gelir gelmez patladı. Başka bir spot denedim o da hemen patladı. Neden acaba nerde yanlış yaptım? 1-2 ve 3. Spotlarda sorun yok. 4. Ve 5. Spotların fazlarına da enerji geliyor onda da problem yok. İşin içinden çıkamadım. Bilen ustalar yol gösterirse çok memnun olurum.
Örnek birşeyler çizmeye çalıştım ekte bakabilirsiniz

Ekli dosyalar

• 643623AD-B304-4CA4-A642-844F5013F68B.jpeg
    643623AD-B304-4CA4-A642-844F5013F68B.jpeg
    95.4 KB · Görüntüleme: 28
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Yok hocam baktım hepsinde 6v yazıyor.
Ama 12v olsa ne olurdu ki sonuçta hepsinin trafoları kendine göre değil mi?
Siz faz ve nötrden bağlantı alıp doğrudan lambaya vermediniz mi? Trafo nerede? Spotların içinde trafo var diye
mi düşünüyorsunuz?
Spotların fotoğraflarını paylaşabilir misiniz? Etiketleri okunacak şekilde.
Ben sizin yaptığınız hatayı tahmin edeyim siz kontrol edin. Eski spotların etiketlerini okuyun 220V yazıyordur yeni taktığınız spotlar 6V olduğu için takar takmaz arızalanıyor. Yeni spotları da 220V almanız lazım.
Volt ile Watt ı karıştırmıyorsanız değil mi? 6V ve 6W farklı şeyler.

Son düzenleme:
Siz faz ve nötrden bağlantı alıp doğrudan lambaya vermediniz mi? Trafo nerede? Spotların içinde trafo var diye
mi düşünüyorsunuz?
Spotların fotoğraflarını paylaşabilir misiniz? Etiketleri okunacak şekilde.
Ben sizin yaptığınız hatayı tahmin edeyim siz kontrol edin. Eski spotların etiketlerini okuyun 220V yazıyordur yeni taktığınız spotlar 6V olduğu için takar takmaz arızalanıyor. Yeni spotları da 220V almanız lazım.
Volt ile Watt ı karıştırmıyorsanız değil mi? 6V ve 6W farklı şeyler.
Yok hocam doğrudan bağladım demedim. Her spotun trafosu var. Fotoğrafını atıyorum. Bu arada eski spot diye birşey yok hepsi aynı marka aynı özelliklerde aynı yerden alınmış ürün. 3 tanesini geçen hafta almıştım 2’sini dün.

Ekli dosyalar

• A7CD8A5B-D5C8-40C4-915B-F3C6CDB7E730.jpeg
    A7CD8A5B-D5C8-40C4-915B-F3C6CDB7E730.jpeg
    247.3 KB · Görüntüleme: 19
  • 9B262A68-7B7D-42B2-942B-ACF0F13D5218.jpeg
    9B262A68-7B7D-42B2-942B-ACF0F13D5218.jpeg
    225.1 KB · Görüntüleme: 19
Yok hocam doğrudan bağladım demedim. Her spotun trafosu var. Fotoğrafını atıyorum. Bu arada eski spot diye birşey yok hepsi aynı marka aynı özelliklerde aynı yerden alınmış ürün. 3 tanesini geçen hafta almıştım 2’sini dün.
Dediğim gibi 6V değil 6W mış. Ben halojen spot diye düşünmüştüm ama ledmiş. Yaptığınız bağlantıda hata yok. Spotları bağlamadan bağlantı yaptığınız uçlardaki gerilimi ölçün eğer 220-230V görüyorsanız spotlarda arıza olabilir.

Dediğim gibi 6V değil 6W mış. Ben halojen spot diye düşünmüştüm ama ledmiş. Yaptığınız bağlantıda hata yok. Spotları bağlamadan bağlantı yaptığınız uçlardaki gerilimi ölçün eğer 220-230V görüyorsanız spotlarda arıza olabilir.
anladım hocam bir ölçeyim. bu arada kablo farkından dolayı da böyle bir şey olabilir mi? bendeki bağlantı şöyle;
Buat ile 1. lamba arası => 1,5mm nya kablo
1. ve 2. arası ile 2. ve 3. arası => 2x0.75mm antigron ttr kablo
3. ile 4. arası => 1,5mm nya kablo
4. ile 5. arası => 1,5mm nya kablo

ttr ve nya birleşimlerini sımsıkı yapıp izole bantla sımsıkı bantladım ama yine de bir söyleyeyim dedim.

Olmaz.Siz nötr diye yanlışlıkla diğer faza bağlantı yaptıysanız sonraki spotlara 400V gelir ve bozulurlar. Dediğim gibi siz uçları bir ölçün.

Yardımın için teşekkürler hocam. tüm spotları söküp bu sefer klemenslerle tekrar bağladım sorun çözüldü. Gerçi sararak bağlarken de çok dikkatli sıkı sıkı sarmıştım ama anlamadım.

Forum istatistikleri

Konular
128,207
Kullanıcılar
449,987
Son üye
mavcil19

Yeni konular

Geri