Sona yaklaştık (sigma cnc projesi)

z ekseni için ilk 12 mm lik plakadan yaptığım parçayı tekrardan kullanayım dedim kasma vardı ama esnemeden iyidir diyerek, biraz uğraştırıcı ayardan sonra kasma işini minimuma indirdim esneme yok ve Allaha şükür ilk aluminyum parçamızı kestik
20160623_162046.jpg

3.175 uç devir 6000 paso 0.4 f100 ile başladım 300 çıkardım daha fazla artmadı niyeyse tabi birkaç sorumuz olacak
1.) F değerini mach 3 üzerinde 300 den daha fazla artıramadım neden ?
2.)parçamda 51 olan ölçüm 51.43, 60 olan ölçümde 60.47 gibi çıktı dijital kumpasıma çok güvenmemekle birlikte bu farkın sebebi ne olabilir. finiş işlemi yaparken parça koptuğu için yerinden oynadı bende durdurmak zorunda kaldım yani finiş işlemi tam olarak tamamlanmadı sorun bundan kaynaklanıyor olabilirmi yada bu makina için normalmi bu değer?
3.)kesim işi bittikten sonra finişe geçeceği sırada parça koparıldığı için oynama oluyor bun nasıl aşabiliriz al. plakayı sabitlemeden alt kısma çift taraflı bant yapıştırmak çözüm olabilirmi?

Hızın artmama nedeni 1.si kod cıkardığınız cam programında bıçak feed ayarlarında maksimum hız olarak girilen deger 300dür. 2.si mach3 de eksen hızları ile alakalı bir durum olabilir. Parca kopmamasi icin ise takım yolu atarken malzemeye köprü atmak
c2e725821c720e8230349c03e74f2f7a.jpg

sekildeki gibi

evet finish yapamadığından finish kalınlığını alamadı en geçişte

Malzemeye köprü atma işlemini nasıl yapıyorsunuz ?

2d kesimde takım yolu atarken final pass thikness ve final pass allowance kısımları doldurulur.
işlem.PNG
profil options kısmına tıklanır.bridge lenght(köprü uzunluğu) 5mm bridge thikness(köprü kalınlığı) 2mm number yazan kısımdan kaç köprü atılacağı yazılır son olarak create bridges yapılarak işlem tamamlanır.
2.PNG
3.PNG

Solid te varmı acaba

Teşekkürler. Ben de SOLİD'de arıyorum. Artcam'de çok pratik de solidcamde bulamadım.

Solidcam programi bende yok varsa link atabilirmisiniz hem benimde bir solitim olsun :)

GT-I8150 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

makinanın revizyon işlerine devam ediyorum alu. parça kesimleri biraz rayına oturdu gibi ama yine eksikler var sormak istediklerim
1- finiş işlemi ile alakalı 20mm aluminyum finiş sayısını 3 olarak ayarlıyorum bu normalmı
2-finiş işlemine kabadaki bıçakla devam ediyorum 6mm 2 bıçaklı ve yüzey sanki çok iyi görünmüyor yüzey kalitesini arttırmak için ne yapılmalı
20160629_185444.jpg

3-birde soğutma sistemi mevcut değil wd40 kullanıyorum ve arada ekovat motorla yaptığım basit düzenekle talaş uzaklaştırmak için üfletiyorum. bu wd40ı fırça ile sürdüğümden sürekli işin başında durmak gerekiyor bu ne sıklıkla olmalı bazı videoları izliyorum sadece kesime başlamadan önce yüzeye sürüyorlar ve o şekilde kesiyorlar bu yeterli oluyormu acaba ( bu arada alu keserken kesinlikle gözlük kullanmak gerek benim gibi işe yakın duruyorsanız fırça ile yağı sürerken koluma atlayan talaşlar aceyip yakıyor Allah muhafaza göze kaçarsa mahveder)
4-son olarak 7mm çapında bir delik için havuz boşaltmamı mantıklı yoksa işaretleyip süyunlu matkapmı kullanmak mantıklı, matkap için parça yerinden oynadığı için milimetrik hatalar olabilir diye düşünüyorum
buda videomuz

esneyen makineden yüzey kalitesi bekleme.
bence şuan o yüzeye dua et

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri