Solar sistem için akü ve şarj regülatörü hesabı

the_moosty

Üye
İyi günler elimde 60w güneş paneli var ben 40 ahlik akü doldurmak istiyorum.Kaç ah lik şarj regülatörü alabilirim acaba şarj regülatörü hesabı nasıl yapılıyor 5ahlik regülatörle doldurabilir miyim öğrenebilir miyim biraz acemiyim bu konuda.Birde jel akü almam gerekiyor galiba bu konuda da hangi markalar daha iyi yardımcı olabilir misiniz?Şimdiden teşekkürler.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Bir de akü ile ışık arasında yaklaşık 30 m mesafe var kabloda çok fazla kayıp olur mu ve hangi özellikte kablo kullanabilirim

Paneller 18 volt üretir ortalama panelin vatı bölü ürettiği voltaj=saatte aküye verdiği amper 60/18=3,3 ben ölçtüm 3amp veriyor 5amp.regülatör yeterli akü para önemli deyil dersen mutlu akü-orbus akü-yiğit akü al şarj regülatörünüde orbus al nette var mesafeye gelince ışık ne kullancan dc 12 volt ledmi öyleyse bir dene verim alamazsan 150watt invertör alıp 220volt led kuullanırsın ama 12volt yetiyosa mesafe etkilemezse gerek yok bu arada kullanacağın lamba kaç watt veya amper ķaç saat kullancan özellikle kışın

Neden sordum ben kışın problwm yaşadım kışın geceler uzun panellerinde verimi düşer 1.5-2 amper üretir hava kapalı ve gündüzler kısa eğer yarın paneli büyütürüm veya bi 60 watt daha ekler 120 watt yaparım dersen şarj regülatörünü 10 amper şimdiden al 180 wat panele kadar bu tegülatörü kullanabilirsin 5 ampet olanı 80 wata kadar kollanırsın

iyi günler hayri bey cevaplarınız için teşekkür ederim yaklaşık 30-36 w lık işik yakıcam 8 saat kullanım hesaplıyorum kaç ah lik akü kullanabilirim acaba birde kablolarda kaybın çok olmaması için kaç mm lik kablo kullanabilirim öneriniz var mı acaba

iyi günler hayri bey cevaplarınız için teşekkür ederim yaklaşık 30-36 w lık işik yakıcam 8 saat kullanım hesaplıyorum kaç ah lik akü kullanabilirim acaba birde kablolarda kaybın çok olmaması için kaç mm lik kablo kullanabilirim öneriniz var mı acaba
35w x 8 saat=334 watt /12 volt= yaklaşuk 30 amper kullanıcanız demektir 60 amperlik jel akü işinizi görür ama kışın da aynen kullancaksan panelin 4-5 saat aydınlık süresinde 30 amperi doldurmalı yaklaşık 150 w olmalı yazın 100 w lık panel çok rahat yeter kablodan geçecek akım saatte 3 amper kadar çok deyil fazla kalına gerek yok seyyar lambaya kullanılam ikili çok telli kablo olur 1,5 veya 2 mm olur kalının zararı olmaz

Akşam hesaplarken çarpmayı yanlış yapmışım 35 x 8 saat= 280 amp / 12v= 24amp böye olunca 40 amp akü de olur ama 50 daha iyi panelde yazın 80 kışın 130 w kurtarır

İyi günler elimde 60w güneş paneli var ben 40 ahlik akü doldurmak istiyorum.Kaç ah lik şarj regülatörü alabilirim acaba şarj regülatörü hesabı nasıl yapılıyor 5ahlik regülatörle doldurabilir miyim öğrenebilir miyim biraz acemiyim bu konuda.Birde jel akü almam gerekiyor galiba bu konuda da hangi markalar daha iyi yardımcı olabilir misiniz?Şimdiden teşekkürler.

sormuş olduğunuz sorunun detaylı cevabını " Güneş Enerjisi ile Elektrik Üretelim " isimli makaleden faydalanarak bilgi alabilirsiniz.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Paneller 18 volt üretir ortalama panelin vatı bölü ürettiği voltaj=saatte aküye verdiği amper 60/18=3,3 ben ölçtüm 3amp veriyor 5amp.regülatör yeterli akü para önemli deyil dersen mutlu akü-orbus akü-yiğit akü al şarj regülatörünüde orbus al nette var mesafeye gelince ışık ne kullancan dc 12 volt ledmi öyleyse bir dene verim alamazsan 150watt invertör alıp 220volt led kuullanırsın ama 12volt yetiyosa mesafe etkilemezse gerek yok bu arada kullanacağın lamba kaç watt veya amper ķaç saat kullancan özellikle kışın
hocam 60w lık bır guc gereksınımım var. kac wattlık panel ve kac amperlık aku gerekır gerekir. gunduz sarj edıp gece kullanıcam.

Gece toplam kullanıcan 60 watmı toplamda yoksa 60 watlık bişeyi birkaç saatmi kullancan kullancaksan kaç saat

Forum istatistikleri

Konular
128,164
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri