Solar sistem için akü ve şarj regülatörü hesabı

Hesabı şöyle kullanacağın aletin watı çarpı kullanacağın süre = günnlük toplam wat bunu akü voltajına yani 12 böl günlük kullanılacak toplam amper böyle çıkar panelin hesabı panelin watı bölü 18 = panelin 1 saatteki ürettiği amper çarpı kaç saat güneşlenme süresi (bunu kışa göre seçmelisin kışın kullanacaksan bulunduğun yerin bile önemi var) =bünlük üretilen toplam amper şarj regülatörü panelin saatteki amperinden az olamaz yukarı olması gerek bide invertör kablo kayıpları hava şartları bibi kayıplar olur o yüzden sıfıra sıfır hesaba göre malzeme alma her zaman paneli de aküyü de biraz fazla alman gerekir biz buyüzden sorun yaşadık kolay gelsin bu hesaplama yöntemiyle sana gereken malzemeyi bulabilirsin akü seçerken panelin saatteki ürettiği amper çarpı 10 bu en azı bundan aşağı olmaz nekadar büyük olursa o kadar iyi

''akü seçerken panelin saatteki ürettiği amper çarpı 10 bu en azı bundan aşağı olmaz nekadar büyük olursa o kadar iyi'' derken ne demek istediniz. güneşlenme süresi ort 5 saat olarak almıyormuyuz. birde akü kapasitesini panele göre mi belirliyoruz yoksa bir günlük harcadıgımız toplam enerjiye göre mi.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Aküler kapasitesinin en fazla onda biri ile şarj olur mesala 60 amper bir akü enfazla 6 amperle şarj olur 100 amper akü en çok 10 amp. Bu yüzden kulanııma güre panel seçilirken aküseçiminde de panelin amperinin onda birinden yüksek amper olmaması gerekir yoksa akü çok ısınır ve ömrü çok kısa olur günlük tüketimi ve dolum oranını ikisinede bekuyoruz sadece birine deyil senin günlük yüketimini mesela 200vat panel karşılıyo diyelim sen 50 amper günlük harcamana 60 amp akü kullanamazsın bşr aküyü en fazla% 80 kükkanırsın buyüzden 80 amper alsan panelin saatte 11. Küsür amper verir 80 amp aküyü bu amperle şarj edersen çabuk gümler

Aküler kapasitesinin en fazla onda biri ile şarj olur mesala 60 amper bir akü enfazla 6 amperle şarj olur 100 amper akü en çok 10 amp. Bu yüzden kulanııma güre panel seçilirken aküseçiminde de panelin amperinin onda birinden yüksek amper olmaması gerekir yoksa akü çok ısınır ve ömrü çok kısa olur günlük tüketimi ve dolum oranını ikisinede bekuyoruz sadece birine deyil senin günlük yüketimini mesela 200vat panel karşılıyo diyelim sen 50 amper günlük harcamana 60 amp akü kullanamazsın bşr aküyü en fazla% 80 kükkanırsın buyüzden 80 amper alsan panelin saatte 11. Küsür amper verir 80 amp aküyü bu amperle şarj edersen çabuk gümler

o zaman guneslenme suresı ort 5 saat olarak olırsan panelin saatde 10 amper uretmesi gerekir.haliylede 1/10 kuralına göre de akümüzün 100amper olması gerekli.

100amp yeterli ama 100 a aküyü bu şarj deşarj oranında 2 yıl kullansan 130amp aküyü aynı koşullarda3 yıl kullanabilirsin bide dersenki bizim buralarda en kısa günde bile 7saat güneş alıyor ozaman 150w panel ve 80 amp aküde olabilir yani hesaplamada bu bile önemli

100amp yeterli ama 100 a aküyü bu şarj deşarj oranında 2 yıl kullansan 130amp aküyü aynı koşullarda3 yıl kullanabilirsin bide dersenki bizim buralarda en kısa günde bile 7saat güneş alıyor ozaman 150w panel ve 80 amp aküde olabilir yani hesaplamada bu bile önemli

cok tesekkur ettım. taşlar yerıne oturdu :)

Merhaba ben bir konu hakkında bilginize ihtiyaçim var 65amperlik bir akum var 12v 30amper monokiristal panel aldım ve 12v20amperlik şarj kontrol cihazi ile bu akumu şarj edebilirmiyim ayni zamanda bu elimdeki malzemelerle kaç amperlik akü doldurabilirmiyim

12volt 30 amper deyildir elindeki panel 30 wattır
Eğer 30 wat ise saatte ortalama 1.7 amper akım ile şarj eder günde ortalama 6 saat güneş alsa günde bir aküye 10 amper doldurur buna göre hesaplayın bence günlük ne kadar kullanılacak onu hesaplayın panelin günlük dolduracağı belli her amperdeki aküyü doldurur sadece doldurma süresi artar

12volt 30 amper deyildir elindeki panel 30 wattır
Eğer 30 wat ise saatte ortalama 1.7 amper akım ile şarj eder günde ortalama 6 saat güneş alsa günde bir aküye 10 amper doldurur buna göre hesaplayın bence günlük ne kadar kullanılacak onu hesaplayın panelin günlük dolduracağı belli her amperdeki aküyü doldurur sadece doldurma süresi artar

Hayri bey teşekkürler wolt olarak yazmam gerekirdi yanlış oldu. solar şarj cihazı 12volt20amper lik bu cihaz 10 luk gibi doldururmu ..kusuruma bakmayın ben bu konuda çok fazla bilgim yok sizlerden yardım alarak doğru sonuca ulaşmak istiyorum cevapladiginiz için çok teşekkür ederim...

Moderatör tarafında düzenlendi:
Doldurur elindeki şarj regülatörü sıkıntı yok 5 amper bile yetermiş ama büyüğün zararı yok maliyet artar sadece

İlk önce aküyü regülatöre bağla + dan başla sonra paneli bağla eğer sistemi 12 volt kullanacaksan en sağdaki iki çıkıştan al kablo çıkışını direk aküden alma çünkü otomatik kısa devre sigortası var orda
Ayrıca regülatörün seçimi panelin saatteki gücüne göre seçilir günlük toplam amperine göre deyil yani senin panele göre 2 amperlik alet yeterli gelirdi piyasada en düşük 3 amperlik regülatör var sanırım

Son düzenleme:
Hayri bey bilginiz benim için çok önemlidir çok teşekkür ederim

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri