Akım ve gerilim ayarı yapılabilen solar şarj regülatörü

serkan_48

Üye dümdüz üye
Arkadaşlar merhabalar,

Çok fonksiyonlu kullanım için uygun bir şarj regülatörü olup olmadığını merak ediyorum. Şöyleki ,

Mesela akü tipleri ve kapasiteleri çeşitlilik arz ediyor. Sulu kurşun asit aküler ile jel aküler gibi aküleri şarj kesme voltajları farklıdır. Aynı şekilde mesela elimizde 30 amper verebilecek bir panel parkı olsun ama akümüz 100 amper. Bu durumda aküyü bu akımla şarj etmek sıkıntı teşkil edecektir.

Amaç bu gibi durumlarda sisteme bağlanan akü tipini belirleyerek şarj kesme değerini seçebileceğim yada kendim girebileceğim , aynı şekilde bağlanan aküye göre de şarj akımını kendim set edebileceğim bir akıllı regülatör varmıdır? Bana öneride bulunabilir misiniz?

Geçenlerde burada bir konuda bu gibi benzer bir üründen bahsedildiğini hatırlıyorum ama konuyu bulamadım.

iyi forumlar.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
@silvestir bir regulator yapabilirim ama bu işi hazır bir ürün ile çözmek istedim. Şimdilik çin malı bir step down ile çözüyorum ama hazır ürünleri de incelemek istedim.

@paskomya abi markaları araştıracağım.

Arkadaşlar merhabalar,

Çok fonksiyonlu kullanım için uygun bir şarj regülatörü olup olmadığını merak ediyorum. Şöyleki ,

Mesela akü tipleri ve kapasiteleri çeşitlilik arz ediyor. Sulu kurşun asit aküler ile jel aküler gibi aküleri şarj kesme voltajları farklıdır. Aynı şekilde mesela elimizde 30 amper verebilecek bir panel parkı olsun ama akümüz 100 amper. Bu durumda aküyü bu akımla şarj etmek sıkıntı teşkil edecektir.

Amaç bu gibi durumlarda sisteme bağlanan akü tipini belirleyerek şarj kesme değerini seçebileceğim yada kendim girebileceğim , aynı şekilde bağlanan aküye göre de şarj akımını kendim set edebileceğim bir akıllı regülatör varmıdır? Bana öneride bulunabilir misiniz?

Geçenlerde burada bir konuda bu gibi benzer bir üründen bahsedildiğini hatırlıyorum ama konuyu bulamadım.

iyi forumlar.

Aslında bir çok, belki de tüm solar şarj cihazlarında batarya tipi seçilebiliyor.

AKÜ TİPİ: b-1 kuru tip akü b-2 jel akü b-3 sulu akü

B01 sealed/kuru-kapalı. B02 Gel. B03 flood/sulu.
Seçilen tipe göre nasıl bir şarj karakteristiği uyguluyor bilmiyorum. Ayrıca akü sağlığı için kapasitenin veya maksimum şarj akımının ayarlanabiliyor olması gerekiyor.

akım ayarlı power supply kullanabilirsin. çıkış voltajını şarz voltajına akımı da şarz akımına sabitlersin.
@kesmez su an için dediğiniz şekilde kullanıyorum. Cok büyük olmasada bir enerji üretiyorum.

İnceliyorum abi teşekkür ederim.

Aslında bir çok, belki de tüm solar şarj cihazlarında batarya tipi seçilebiliyor.

Seçilen tipe göre nasıl bir şarj karakteristiği uyguluyor bilmiyorum. Ayrıca akü sağlığı için kapasitenin veya maksimum şarj akımının ayarlanabiliyor olması gerekiyor.

Evet bazı solar sarj regulatorlerinde bunu secwbiliyorsunuz. Ama sarj akımı regulatorun maksimum akımı yada panel gücü ile sinirlaniyor sanırım. Mesela elimizde 50 amper regulator var ama akumuz 100 amperlik. Panellerimizde 100 amperlik. Regulator bu üretilen güçten 50 amperi batarya grubuna basmak istemeyecek mi? Ben bunun ayağının olup olmadığını öğrenmek istiyorum.

Muhtemelen profesyonel cihazlarda bu özellik olabilir emin değilim.

Saygilar.

@serkan_48, ben de mantiken akım ayarı olmalı diye bekliyordum ama bendeki mavi 60A 12/24V cihazda öyle bir ayar yok. Akü grubuna göre üst şarj akımı ayarlanabilir olmalı. Sadece ayarlanan volt'ta panel akımını kesiyor. Benim kullandığım akü LFP cinsi olduğundan şuan için akım sınırlamasına ihtiyacım yok.

Pwm olarak satılanlar paneli aküye direkt bağlar. Ta ki voltaj 14.4 olana kadar.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri