Solar sistem akünün erken bitmesi

şu durumda size 2 side şart (MPTT şart değil aslında :)
2 akü daha almazsanız elinizdeki aküler fazla akımla şar edileceğinden çabuk ömürleri tükenir. Aynı zamanda fazla deşarj şarja maruz kalırlar. (bu durum MPTT alsanızda akü almadan düzelmez)
1250 wattın büyük bir çoğunluğu akülere depolanır. Şu durumda aküleriniz 10 Volt ta iken 2 akü 20 volt,
40A x20 V= 800 watt depolar. akü voltajı 11 oldu , yani 22, 22 x 40 = 880 watt. 12 volt oldu yani 24 , 24 x 40= 960 watt. (şarj oldukça akü voltajları 1 saatte 1 volt yükseldi kabul ediyorum). 3 saat sonunda akülere
800 + 880 + 960 = 2640 watt depolandı. Burada aküleriniz fazla akımla şarj ediliyor. (29A yerine 40 A le)
Aküleri artırmanı ilk öncelik bence.
MPTT 2. planda olmalı çünkü zaten deponuz, deponuza gelenleri alamıyor. MPTT sadece güneşin az olup panel voltajının azalması durumuna tedbir olarak alınabilir. (ki bunun yerine şarj aleti yerine dc-dc converter alıp çıkış voltajını 30 voltta sabitleme bile yapılabilir)

İnverterinizin aküleri nasıl şarl ettiğimi bilmek önemli aslında. Panelden gelenle direk mi şarj ediyor , yoksa panelden geleni yükseltiip, daha sonra tekrar akü voltajına göre düşürerek akülerimi şarj ediyor. Eğer bu şekilde yapıyor ise MPTT almanıza hiç gerek olmaz.

Akü voltajını 20 volt düşünürsek boş hali ile 50-60 A basmanız lazım akülere ki panellerinizin ürettiği en efektif şekilde kullanılabilsin. Buda bitraz riskle bir şarj sistemiyle 2 akü demek.
Risksiz güvenli şarjla 4 akü demek. MPTT sonra ki aşama olmalı.
Anlatabildim mi bilemiyorum :)

Son düzenleme:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Aküleri paralel bağlamak zamanla oluşan gerilim farkindan dolayı kendi içinde de bir akim dolaşmasına neden olur ikincisi ne kadar kaliteli olursa olsun tam manası ile 500 600 arası şarj deşarj olduysa aküler bitmiş diyebilirim

Sent from my ASUS_T00I using KontrolKalemi Forumu mobile app

Aküleri paralel bağlamak zamanla oluşan gerilim farkindan dolayı kendi içinde de bir akim dolaşmasına neden olur ikincisi ne kadar kaliteli olursa olsun tam manası ile 500 600 arası şarj deşarj olduysa aküler bitmiş diyebilirim

100 deşarjı anca görmüştür hocam. Yarın akşama doğru aküleri full söküp paralel bağlayıp deneyeyim bakalım bana da sorun seri bağlantıdan dolayıymış gibi geliyor.

Termik santralde gormutum 1250 amper 110 tane akü seri bağlı ve stasyoner tip ben jel tip den ziyade onları tavsiye ediyorum daha mantıklı

seri bağlantı -paralel bağlantı sizin örneğinizde akü ömürleri için çok bişey farketmez bence. Akü değerleri birbirine çok yakındır zira. Fazla akımla şarj,şarj deşarj sayısı, akülerin aşırı deşarjı akülerin ömrünü bitiriyor.
Paralel bağlarsanız akım değeri normale döner ancak bu sefer inverterden gelen şarj akımını artırmalısınız. 14,3 A x 4 = 57,2 A e ayarlayabilirsiniz.

Suan mevcut olan 40 A olarak ayarlı kalırsa şarj akımı akülere depoladığınız enerjiyi, seri duruma göre yarı yarıya azaltacaktır.

Arkadaşlar akülerin erken şarj ve deşarj sorunu içindeki kurşun plakalaların sülfatlanması nedeni ile olur benimde güneş enerji sistemim var ve bu sorunu yaşadım.Bunun çözümünü bir cihazla hallettim.Aşağıda linkini paylaşıyorum ben bu ciazla tanışmadan evvel 2 adet jel akümü bu yüzden hurdaya verdim.Bence her enerji sistem akülerinde olmalı çok faydasını gördümCihazı detaylı olarak inceleyiniz.

https://www.sahibinden.com/ilan/iki...-onleyici-aciklamayi-okuyunuz-434722052/detay

Arkadaşlar akülerin erken şarj ve deşarj sorunu içindeki kurşun plakalaların sülfatlanması nedeni ile olur benimde güneş enerji sistemim var ve bu sorunu yaşadım.Bunun çözümünü bir cihazla hallettim.Aşağıda linkini paylaşıyorum ben bu ciazla tanışmadan evvel 2 adet jel akümü bu yüzden hurdaya verdim.Bence her enerji sistem akülerinde olmalı çok faydasını gördümCihazı detaylı olarak inceleyiniz.

https://www.sahibinden.com/ilan/iki...-onleyici-aciklamayi-okuyunuz-434722052/detay
Merhaba,
Bahsettiğiniz cihaz üzerindeki sarı düğme ne işe yaramaktadır?

Merhaba,
Bahsettiğiniz cihaz üzerindeki sarı düğme ne işe yaramaktadır?

Düğmeye basıldığında akünün voltaj durumu görünür sonra kaybolur
İlan daki telefonu ararsanız yardımcı oluyorlar

Düğmeye basıldığında akünün voltaj durumu görünür sonra kaybolur
İlan daki telefonu ararsanız yardımcı oluyorlar
Anladım, ilginiz için teşekkür ederim. Tedarik etmek benim için sorun değil, Çin' den getirtebilirim. Sadece butonu merak ettiğim için, acaba akü çeşitine göre mevcut bir programı mı var diye ondan sormuştum.

Eee hani nooldu, buraya kdr boşuna mı okuduk, sorun neymiş, akül e r mi inverter mü yoksa şarj kontrol mü bozukmuş?
Yoksa herşey normalmiymiş?

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,601
Son üye
AlienInc

Yeni konular

Geri