Solar şarj regülatörleri ( MPPT , PWM , v.s. )

Benim konuyu açarkenki amacım zaten sarj kontrol mantığı ile ilgili idi. Panel gücü akü kapasitesinden büyük olduğunda zaten dediğiniz gibi gücü verimli kullanmak gibi bir durum olmaz. Fazla enerji orda kalır.

Dediğiniz gibi yazınıza katılıyorum. Akü kapasitesi panelin maksimum şarj akımı kapasitesinden fazla ise o zaman mppt den bahsedebiliriz.

Örnek 10 amper saat kapasitesinde bir paneli 200 amper saatlik bir aküye bağladığımızda mppt olarak kullanılabilir.

Benim asıl anlamadığım PWM şarj yöntemi ne kadar verimli evet mppt daha iyi ama pwm de panelden gelen 20 volt anlıkta olsa aküye veriliyorsa ( pwm darbe sinyali gibi ) bu aküye zarar vermiyormu ? PWM nasıl lineer şarj regülatörlerinden daha verimli?

Yani benim merak ettiğim konu asıl bu noktalar..

Kolay gelsin.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Hocam anlik olarak
Benim konuyu açarkenki amacım zaten sarj kontrol mantığı ile ilgili idi. Panel gücü akü kapasitesinden büyük olduğunda zaten dediğiniz gibi gücü verimli kullanmak gibi bir durum olmaz. Fazla enerji orda kalır.

Dediğiniz gibi yazınıza katılıyorum. Akü kapasitesi panelin maksimum şarj akımı kapasitesinden fazla ise o zaman mppt den bahsedebiliriz.

Örnek 10 amper saat kapasitesinde bir paneli 200 amper saatlik bir aküye bağladığımızda mppt olarak kullanılabilir.

Benim asıl anlamadığım PWM şarj yöntemi ne kadar verimli evet mppt daha iyi ama pwm de panelden gelen 20 volt anlıkta olsa aküye veriliyorsa ( pwm darbe sinyali gibi ) bu aküye zarar vermiyormu ? PWM nasıl lineer şarj regülatörlerinden daha verimli?

Yani benim merak ettiğim konu asıl bu noktalar..

Kolay gelsin.
Akim falan verilmiyor. Bildiğin smps iste. 20 volt 7 A ilk panelin cikisini aliyor 14 volt 10 A ilk güç kaynagi yapiyor. 7 A cikis veren panelinle 10 A şarj yapiyorsun. Hem panelin maksimum akimini cekiyorsun hem de smps olduğu için linear regulatore gore veriminde çok yuksek. Bunu yapma amaci yani mppt mantigi panelden maksimum akimi her zaman çekmekte. Yoksa akuye darbeli şarj falan değil mevzu.

mppt evet smps mantığı benim bahsettiğim PWM yazımda da PWM den bahsettim. Pulse With Modulation yani darbe modülasyonu ile şarj tekniği..

jeton köşeli bende sanırım serkan bey geç düşüyor :)

Selam mppt teknolojisi boş bir teknoloji değildir. Solar panel aynı akımı ister 12 volt istersen 19 volt üzerinden verir. Eğer sen bu akımı 12 volt üzerinden kullanırsan güç kaybı yaşamış olursun. Benim sitede bu konu işleniyor. Bakabilirsiniz.
http://ltspicefiles.wordpress.com/

Son düzenleme:
solar panelin akünün ihtiyacından fazla üretiyorsa MPTT boşa(o anlık için gereksiz diyelim, ilerisi için yatırım olur) verilmiş para olur.

İhtiyaç duyulan enerji ve panelin verdiği enerjiye göre MPTT veya linear regulatör seçimi yapılmalı.

kesmez Bey siteniz için elinize dilinize yüreğinize sağlık.

Son düzenleme:
usta genelde solar paneller düşük gerilimli oluyor. bu nedenle bu küçük gerilimli enerji ile aküyü besleyebilmek için gerilmi yükseltilmeli. bu da smps ile yapılıyor.
şöyle bir durum var. aküler genelde tam dalga ile doğrultulup şarj ediliyor.
o otomatik makineler de akünün ihtiyacını belirleyip ona göre gerilim gveriyor. tıpkı 0.9-3 v yi 5 e yükselten ufak smps ler gibi. giriş ne olursa olsun çıkış aynı. bunda da akünün gerilimi saptanıp buna göre gerilim veriyor.
ki bu tür uygulamalar daha önce gördüm. misal bir teypvar bende. bir tane ufacık led tak. teybin bir soketine. 2.5 e düşüyor 75v den. ama oraya preamfi soketini takınca 24 v geliyor. yapmış adam :)
öbür pwm vs ise zaten anahtarlama üntiesinde kullanılan daha iyi verim alma yöntemleri.
yoksa smps çıkışında akünün ihtiyacı ne ise ona göre ayar yapılır.
ki burda akıllı sistemlerin rahatlığı iş başında.
eskiden biz bu tür ayarları bir trimpot ya da direnç ya da anahtarla değiştirirdik. şimdi çıkıştaki bir kontrolcü onu otomatik ayarlıyor.
daha açık konuşmakj gerekirse mppt smps nin kendisi değil. alakası yok:) smps sistemerinde geri besleme sistemini bilrsin. bir hata olursa sinyal üreticiyi kapatır. frekans üretilmez. trafo çalışmaz.
işte mppt de güneşten gelen akımın aküye fazla gelmesi ya da başka bir nedenden ötürü aşırı yükleme fazlalık durumunda bu geri beslemeyi kullanarak şarj işlemini kapatması oluyor.

Son düzenleme:
Selam mppt teknolojisi boş bir teknoloji değildir. Solar panel aynı akımı ister 12 volt istersen 19 volt üzerinden verir. Eğer sen bu akımı 12 volt üzerinden kullanırsan güç kaybı yaşamış olursun. Benim sitede bu konu işleniyor. Bakabilirsiniz.
http://ltspicefiles.wordpress.com/
Bence MPTT yeni bir teknoloji değildir. SMPS güç kaynağıdır ve uzun zamandır vardır.

mppt aslında bir algoritmadır. Önce Panelden çekilen akım ve panel gerilimi ölçülür. P1 gücü bulunur. Daha sonra tekrar akım ve gerilim ölçülür P2 bulunur. Bunların değişimine göre pwm anahtarlama oranı değiştirilir.
C2000-Solar-MPPT-Perturb-and-Observe-Algorithm-Flow-Chart-1024x805.png

mppt aslında bir algoritmadır. Önce Panelden çekilen akım ve panel gerilimi ölçülür. P1 gücü bulunur. Daha sonra tekrar akım ve gerilim ölçülür P2 bulunur. Bunların değişimine göre pwm anahtarlama oranı değiştirilir. Peryodik olarak devam eder.

Moderatör tarafında düzenlendi:
panelden maksimum voltaj ve akımı cekmek için panele mudahele edebilir mi ?

küçük akü alıp büyük panel takarsanız MPTT hiçbir işe yaramaz.
Tersini yaparsanız aynı işi smps güç kaynagıda yapar. (linear güç kaynagı yapamaz, MPTT de yapar. MPTT adıyla satılan yüz liraysa dmpd güç kaynagı 30 liradır.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri