Solar şarj kontrol cihazı

HAyırlı olsun, ne kadar zamanda geldi ve ne kadar vergi çıktı? Ayrıca LOAD kısmında ne bağlı?
Sayın @by lent Kastamonu merkeze gelmesi 27 günü buldu.
23 lira gümrük vergisi ödedim.
LOAD çıkışında yaklaşık 2 amper akım çeken modül ledler var başka bişey bağlı değil.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Yeni konu açmadan cevabını net olarak bulamadığım bir soru sormak isterim; şarj kontrol cihazlarında 12/24 volt hangisi olsa da 7805 gibi bir regülatörle usb lerden her durumda 5 volt akım verilirken, cihazın yük çıkışında sistem voltajı mı veriliyor? Yani sistem 12 volt ise 12 volt, 24 volt ise 24 volt mu çıkış veriyor? Bir ayarlamadan bahsediliyor fakat 24 volt seri çift akülü bir sistemde led aydınlatma için 12 volta ihtiyacım var. Akü çıkışlarına diyot ilavesi ile almak mümkün fakat cihaz üzerinden daha güvenli (belli volt altında akımı kesmesinden dolayı) olmasından dolayı cihaz çıkışını tercih ediyorum.

Yeni konu açmadan cevabını net olarak bulamadığım bir soru sormak isterim; şarj kontrol cihazlarında 12/24 volt hangisi olsa da 7805 gibi bir regülatörle usb lerden her durumda 5 volt akım verilirken, cihazın yük çıkışında sistem voltajı mı veriliyor? Yani sistem 12 volt ise 12 volt, 24 volt ise 24 volt mu çıkış veriyor? Bir ayarlamadan bahsediliyor fakat 24 volt seri çift akülü bir sistemde led aydınlatma için 12 volta ihtiyacım var. Akü çıkışlarına diyot ilavesi ile almak mümkün fakat cihaz üzerinden daha güvenli (belli volt altında akımı kesmesinden dolayı) olmasından dolayı cihaz çıkışını tercih ediyorum.
24 den 12 ye düşürmek için step down konvertör kullanabilirsiniz.

Yani cihaz sistem voltajı ne ise onu mu dışarı veriyor. Ayarlarında böyle bir şey mümkün değil mi? Belki entegre dahili step down konvektör vardır diye düşünüyorum?

Merhaba. Sn. rsimsek; cihaz ilk kurulumdan sonra kaç voltta çalışacağını algılayıp, bu ilk kurulumdan sonra 12, 24 veya 48 voltta çalışacağını öğrenerek reg. çıkışından, bu şarj voltajını, bu akü sayısı/bağlantısı voltajına göre akü/akülere vermiş oluyor. Yani bu ilk kurulumda, bu cihazın akünün/akülerin kaç voltluk olduğunu otomatik tanıması için, tam şarjlı (boş, şarjsız olmadan) MPPT veya normal regülatörlerin akü çıkışına akü/seri aküleri bağlıyorsunuz. Bu durumda cihaz akü şarj etme voltajını öğrenip bunu sürekli hafızasında tutarak bundan sonra sürekli o şarj voltajını (12 voltta 14.4 dengeleme voltajı, 24 voltta 28.8 dengeleme voltajlı şarj akımı gibi) bu reg. bağlantı çıkışından akü/akülere sürekli olarak verebilmiş oluyor. Sistemi 2 adet seri bağlı 12 volt solar panel olarak seçmişseniz, örneğin bu reg. çıkışında 24 volt akü bağlantısı için bu bağlantıyla bu ön tanımayı bu akü/akülerin bağlantısından sonra bir kere yaptıktan sonra panellerin çıkışını reg.'ün girişine ondan sonra bağlamış oluyorsunuz. Seçilen 12/24/48 volt DC elektrik sistemine göre panel bağlantısı ve onların paralel/seri/karışık bağlantılardan sonraki olan bu volt ayarını, volta ayarlı bu panel bağlantılarını bundan sonra yapıyorsunuz. Bu regülatörün panelden sonra kabul edebileceği panel voltajları olarak, örneğin 12 volt panel sisteminde 10.7 voltta, 24 voltluk panel sisteminde 21.4 voltta solar panelden gelen şarj akımı kabul edilmeyip kesiliyor. Zaten tüm bu özellikler solar regülatörlerin kendi teknik özelliklerinde çoğu zaman belirtiliyor. (Aşağıdaki linkteki üniversal tip 12/24 volt reg. gibi)

Sonuç olarak siz en baştan akü > reg. bağlantısıyla, bu ön bilgiyle bunu tanıtıp panel voltajını da buna göre seçtiğinizden, örneğin bu reg. içinde içinde step-down DC-DC konverterle akü şarj voltajına getirme/dönüştürme prensibiyle voltaj düşürme işlemi varsa, panel voltajları ile akü şarj voltajları arasında fazla voltaj farkları oluşması bu yolla önlenmiş oluyor. Kolay gelsin.

https://urun.gittigidiyor.com/ev-el...-kontrol-cihazi-regulatoru-50-amper-467158230

Son düzenleme:
Merhaba Sn. @binbaşı, öncelikle ayrıntılı açıklaman için teşekkür ederim. Bu tür cihazlarda normal şarjlı akü/aküler öncelikle bağlanıp cihazın sistem voltajını algılaması esasına göre çalıştığının farkındayım. Benzer bir 60A cihaz aldım, henüz deneme şansım olmadı, en azından 2 adet aküm yok. Onları da tamamlayınca dediğiniz gibi bağlantıları yapacağım inşallah. Verdiğiniz ve diğer incelediğim cihaz özelliklerinde sorumun net cevabını bulmuş değilim. Doğrusu mantıken ben de sizin düşündüğünüz gibi, çalışma voltajı ne ise o voltajda yük bağlanır diye düşünüyorum. Fakat genelde 12V daha bir yaygın standart olduğundan bir ihtimal 24V yerine 12V verebilir (nasıl ki usb yuvaları her zaman 5V veriyorsa) ya da 12V ye ayarlanabilir mi sorusu kafama takıldı. Sonuçta 24V'yi ya led ampülleri ikişer seri bağlayıp 24V de kullanmak mümkün (ampüller tek tek çalışacak) ya da dediğiniz gibi step-down konvertölerle 12V ye düşürmek mümkün. Bu sonuncuyu kayıplardan dolayı tercih etmek istemiyorum. Başka daha kolay bir çare yoksa da, kullanacağım bir metrelik led çubukları ortadan ikiye ayırıp 24V çalışacak şekilde seri hale getirebilirim. Haricen yine de hareket sensörü gibi 12V olan tertibat için yine ya farklı besleme ya da her biri için LM7812 gibi bir regülatörle voltajı düşürmek gerekecek. Burada LM7812'nın verdiği 1A'lık akım yeterli olur mu denemek lazım.

24 voltluk sistemde 12 voltluk yüklerinizi akülere ayrı ayrı bağlayabilirsiniz.
yani 0-12 arasına ve 12 -24 arasına olmak üzere.
Bu durumda iki aküden de dengeli deşarz yapmak zorundasınız. yani yüklerin ikisini birden açıp ikisini birden kapamalısınız.

24 voltluk sistemde 12 voltluk yüklerinizi akülere ayrı ayrı bağlayabilirsiniz.
yani 0-12 arasına ve 12 -24 arasına olmak üzere.
Bu durumda iki aküden de dengeli deşarz yapmak zorundasınız. yani yüklerin ikisini birden açıp ikisini birden kapamalısınız.
Cihazın aşırı deşarj korumasından dolayı cihaz üzerinden almayı tercih ederim. Led çubuklar 1.7A akım çektikleri için 2 adet LM7812 yi paralel bağlayıp 12V 2A akım sağlamayı deneyebilirim. Biraz fazla teferruat olacak ama yapacak bir şey yok. Olmadı aküleri paralel bağlayıp sistem voltajını 12V yaparım. 24V tercih sebebi ileride 24V DC->220AC invertör bağlama olasılığı içindi.

Hayırlı geceler.
Lm7812 ile uğraşmanıza hiç gerek yok.
Lm2596 hazır voltaj regülatör devresi alıp kullanın.
24 volt girişi 12 volt sabit tutar.
3 amper e yakın bir akım çıkışı sağlar.
Fiyatı da çok ucuz denilecek cinsten.
Tercih sizin yinede ama kolaylık olması açısından söylüyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,106
Kullanıcılar
449,807
Son üye
bdursun

Yeni konular

Geri