Soguk etki

ibrahim1996

Katılımcı Üye
Evapratör gibi soguk bir etki veren bir parça lazım klima tasarımı yapıyorum 12v dc gerilim ile çalışabilen bir cihazda olabilir
Dc besleme ile çalışan klima bulamadım yapmak istedim dc gerilim ile araç içine klima tasarlamak

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Dc elektrikle çalışan ince bir malzeme var adını hatırlayamadım.. o malzeme işinizi görebilir. Bir yüzü sıcak olurken diğer yüzü soğuk oluyor.
şimdi hatırladım peltier.

Araç içerisini soğutmak için mevcut klima sistemleri dışında seçeneğiniz yoktur. Ancak klima kompresörünü elektrikle çalışacak şekilde değişiklik yapabilirsiniz. Başka türlü olmaz.

Farklı yöntemler ile küçük çapta denemeler yapılabilir, ancak büyük miktarda malzeme alıp araç içini soğutmayı düşünmeyin.

Saygılar....

su anki mekanik sikistirmali modelden daha verimli daha ucuz farkli bir yöntem yok.

sogutma anlaminda bir cok yontem var ama arac iceeisinde kullanılabilecek yöntemler cok kisitli.

Daha once bu bolumde arac icin alternetif sogutma fikri olan bir arkadas vardi biraz arastirirsaniz bulabilirsiniz peltierle araci sogutma fikri vardi.

konu yine ayni yere gidecek gibi..

Peltieri araçtırmıştım fakat aliexxpres den ucuza sipariş verecegim fakat nelere dikkat etmeliyim
Soguk ve sıcak ayarı nasıl yapılır .
Hangi marka ve tipleri iyidir
Sogutma güçleri nasıldır verimlimidir
Koruma olarak neler gereklidir gibi benim aklıma gelenler şimdilik bunlar sizlerinde deneyimlerine dayanarak ekleyecekleriniz
Olursa

Deneyimim peltierle bir aracin sogutulamayacagidir. peltierle bir araci sogutmak icin cok fazla adetli peltier kullanilmali ve hacmi cok buyuk olacqgi icin kurulumda cok sikinti olacaktir. elektriksel guc olarak tahminen söylersem binek bir araci sogutmak icin 3-5 kW guc harcamak gerekebilir.

verimleri klasik sistemlere gore cok dusuktur.

soguk sicak ayari peltiere uygulanan gerilim seviyesi ve polarite ile degistirilir ayarlanır.

koruma icin peltiere uygulanan gerilim peltierin dayanabilecegi maksimum ve maksimum akim değerleri asilmamali surekli takip edilmelidir.

Ayrica en onemli koruma yontemide peltierin isi attığı kondenser dedigimiz kismi cok iyi sogutulmali. yoksa peltier cok cabuk bozulur yada omru kisalir.

Bakır boru ile akışkan gecen bir peltier içerisinden klima gazını kullanarak bir sogutma sistemi düşünüyorum

Klimalarda kullanılan gazı kulanırsam bir sıkıntı çıkarmı

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri