Soğuk lehim nasıl sökülür

Merhaba arkadaşlar,

Hurdaya ayrılmış elektronik devrede işe yarar devre elemanlarını söküp farklı projelerde kullanmak istiyorum. Elimdeki havya daha önce lehimlermiş parçaların lehimlerini eritmiyor, üzerine biraz lehim eriterek sökmek istedim yine olmadı, daha önce fabrikasyon lehimlenmiş bir devre elemanını zarar vermeden sökmenin yolu nedir,

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür eder iyi günler dilerim...

Havyaniz yeterince isitmiyor olabilir. Havyanin ucu ölmüş olabilir ya da ucu kirlenmistir ısıyı iletmiyordur. Yoksa uzerine tekrar lehim eritince sökülmesi gerek.

Havyaniz yeterince isitmiyor olabilir. Havyanin ucu ölmüş olabilir ya da ucu kirlenmistir ısıyı iletmiyordur. Yoksa uzerine tekrar lehim eritince sökülmesi gerek.
Havya normal lehimi eritiyor ama daha önce lehimlenmiş parçaların lehimlerini eritmiyor, mevcut havyamda 60W yazıyor ama anca 15w felan olduğunu düşünüyorum, çözüm daha yüksek Watt lı bir havya mı

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    429.7 KB · Görüntüleme: 83
tahta saplı, bir milyoncularda satılan basit düşük güçlü havyalara benziyor, onlar anca o kadar iş yapar..

çözüm orjinal daha yüksek Watt lı bir havya..

Bu havya ile ortalama bir lehim işlemini kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Benimde ilk kullandığım havya buna benziyordu çok işimi görmüştü.

Şöyle bir durum var. Bazı kartlar lehimlenirken anladıpım kadarıyla lehimi lehim havuzunda yapıyorlar ve kurşun oranı sanırım daha yüksek. Bu nedenle söküp işlem yapması çok daha zor oluyor. Benimde başıma daha önce geldi.

Bununla ilgili çözüm yapabildiğim en makul çözüm lehimi sökeceğim parçayı kalay oranı yüksek normal lehimle iyice bacakalrını kaplamak oluyor. Kurşun oranı azaldığı ve ısının her yerine ulaşması sayesinde söküm işlemi dahada kolaylaşıyor.

Lehim istasyonunun bir parçası olan sıcak üfleci kullananlar var ise de, Lehim potası da sürekli söküm işlerinde kullanılan ideal bir çözümdür.
Büyük ve kaba parçalar için kartları pense ile tutup, piknik tüp ile ısıtıp ince pense ile sökmek te ayrı bir çözümdür.
Güvenlik gözlüğü ve eldiven kullamımı önemlidir.

Lehim istasyonunun bir parçası olan sıcak üfleci kullananlar var ise de, Lehim potası da sürekli söküm işlerinde kullanılan ideal bir çözümdür.
Büyük ve kaba parçalar için kartları pense ile tutup, piknik tüp ile ısıtıp ince pense ile sökmek te ayrı bir çözümdür.
Güvenlik gözlüğü ve eldiven kullamımı önemlidir.
Bende torna vidayı pürmüze ısıtıp trafo sökmüştüm :D

Bu havya ile ortalama bir lehim işlemini kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Benimde ilk kullandığım havya buna benziyordu çok işimi görmüştü.

Şöyle bir durum var. Bazı kartlar lehimlenirken anladıpım kadarıyla lehimi lehim havuzunda yapıyorlar ve kurşun oranı sanırım daha yüksek. Bu nedenle söküp işlem yapması çok daha zor oluyor. Benimde başıma daha önce geldi.

Bununla ilgili çözüm yapabildiğim en makul çözüm lehimi sökeceğim parçayı kalay oranı yüksek normal lehimle iyice bacakalrını kaplamak oluyor. Kurşun oranı azaldığı ve ısının her yerine ulaşması sayesinde söküm işlemi dahada kolaylaşıyor.
evet aynı yöntemle defalarca inatçı lehimleri söktüm. havya ve lehim teli iyi ise sökülmeyecek lehim yok.

Tam tersi kurşunsuz lehim. Kalay ile
bakır, gümüş, vb. madenler kullanılmakta.
Bu soğuk lehim değil kaliteli lehim
olmaktadır.
60/40 lehim ile ~300°C da işlem
yapılabilir. Ancak kurşunsuz lehim ~400°C
da işlem yapılmaktadır.
Pota veya lehim havuzunda yapılan lehim
işlemlerinde de durum aynı.
Kurşunun az veya hiç olmaması, soğuk
lehim gibi mat görünür.
Kurşunsuz lehim işlemleri için havya ve
havya ucu uygun seçilmelidir.

tahta saplı, bir milyoncularda satılan basit düşük güçlü havyalara benziyor, onlar anca o kadar iş yapar..

çözüm orjinal daha yüksek Watt lı bir havya..
Araştırdım, ömürlük olacağını düşündüğüm bu havyayı buldum, 40w, aynı modelin 25w ve 80 w olanları da var, günlük kullanım için 40 w nasıldır, bu model tavsiye olunur mu, 150 tl ye alınır mı.

Ekli dosyalar

• EB932B74-2B10-4BA3-85B6-9792D31FBCD0.png
    EB932B74-2B10-4BA3-85B6-9792D31FBCD0.png
    1.5 MB · Görüntüleme: 74

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,845
Son üye
burak_duyar

Yeni konular