SMPS Trafosu

veysel28

Profesyonel Üye
Arkadaşlar kolay gelsin bu elimdeki smps trafosunu nereden bulabilirim yardımcı olursanız sevinirim.Smps giriş 220ac çıkış 5v 5a dc
ptpgs.jpg

ptph5.jpg
ptphp.jpg
ptpj4.jpg

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Arkadaşım eminmisin giriş 220V sanki bana daha küçük bir değermiş gibi geliyor. 5 volt çıkış için neden 220 giriş kullanılsın?
Bir yanlışlık var bu işte...

Kolay gelsin...

Edit:

Ürüne buradan bakabilirsin.

Dediğim gibi hiç bir çok smps trafosunun voltajı (primer) Şebeke voltajının yarısı kadar(civarında) olur. Bu cihazın şebeke dalgalanmalarından minimum seviyede etkilenmesi için yapılır.

Son düzenleme:
Arkadaşım eminmisin giriş 220V sanki bana daha küçük bir değermiş gibi geliyor. 5 volt çıkış için neden 220 giriş kullanılsın?
Bir yanlışlık var bu işte...

Kolay gelsin...
Ustam smps nin giriş ve çıkışlarını söyledim trafoyu değil.Trafonun değerlerini bilmiyorum.

Son düzenleme:
Yenisini al arkadaşım 30 liraya o trafonun sana gelişi 30 liranın üstünde olacaktır. Bir de çalışmama ihtimalini de eklersen hiç uğraşmamanı tavsiye ederim.
Neden:
Fly-back trafonun primer voltajı nedir?
O trafonun çıkış voltajı nedir. (5v 5A çıkış özelliği, 5,7,12,16,17,18 volt olabilir)

Kolay gelsin..

Yenisini al arkadaşım 30 liraya o trafonun sana gelişi 30 liranın üstünde olacaktır. Bir de çalışmama ihtimalini de eklersen hiç uğraşmamanı tavsiye ederim.
Neden:
O trafonun çıkış voltajı nedir. (5v 5A çıkış özelliği, 5,7,12,16,17,18 volt olabilir)

Kolay gelsin..
Ya ustam al yarım kilo tel kendin sararsın :) Geçen arkadaş bize hani yapamazdım bak gül gibi sardım mis gibi çalışıyor diyordu :)

Neden:

Kolay gelsin..
Sn seagate zaten şimdiye kadar masrafı kendisini geçti:) bunun farkındayım ama yinede inat oldu bu işi başarmak istiyorum sadece.Ayrıca biryerde hatalı bilgi vermişim smps cihazından 5v 60a çıkış alınıyor.Trafonun giriş ve çıkış voltajını ise bilmiyorum.

Ya ustam al yarım kilo tel kendin sararsın :) Geçen arkadaş bize hani yapamazdım bak gül gibi sardım mis gibi çalışıyor diyordu :)

O zaman arkadaşın metoduna talim edeceksiniz...
Nüveyi tek tek sök (tabi kaynaklı değilse)
Sargıları sayarak söküp aynı tel ile sar.

Yarım kilo tel ile onun trifaze olanından acaba kaç tane sarılır? :)

Ustam aslında trafo sargıları emin olmamakla birlikte sanki sağlam gibi çünkü; 2. fotoğrafta trafonun mavi bantlı kısmında yukarıdan aşağıya doğru nüvede bir çatlaklık var.4. fotoyada dikkat ederseniz noktalı kısmın yanındada çatlaklık var.

O zaman arkadaşın metoduna talim edeceksiniz...
Nüveyi tek tek sök (tabi kaynaklı değilse)
Sargıları sayarak söküp aynı tel ile sar.

Yarım kilo tel ile onun trifaze olanından acaba kaç tane sarılır? :)
Ya sende espriye enerji analizörü bağlama gözünü seveyim [MENTION=7228]seagate[/MENTION] :)

Herhangi bir trafo nüvesinede sarabilirsiniz. Önemli olan "K" (Dönüştürme oranı) ve gerekli olan maksimum akı yoğunluğudur.
Trifaze 2.5KW trafo sarmıştım okul bitince anca bitti.(2. sınıfın başından son sınıfın son dönemine kadar);)

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri