Smps Arızası

Cap03

Üye
IMG_20210410_190511.jpg

Elimde meanwell marka 24V 6.5A arızalı bir smps var. Devreye enerji verdiğimde çıkışında 1 volt civarında bir voltaj var. Giriş katında 300 volt var ve blok kondansatöre kadar geliyor. Mosfetinde ve hızlı diyotlarında kısa devre yok. Devre ml4800 ile sürülüyor ve ml4800de kısa devre yok, besleme olarak 11 volt geliyor. Çıkış tarafında 2 adet lm358li bir kontrol devresi var ve bunlardan biri arızalıydı değiştirdim ancak düzelmedi. Besleme olarak 4 volt var. Arızayı bulamadım yardımcı olurmusunuz. Şimdiden teşekkürler

Ekli dosyalar

• IMG_20210410_190522.jpg
    IMG_20210410_190522.jpg
    310.9 KB · Görüntüleme: 23
Bunlara baktım ancak çözümü bulamadım.

Köprü diyottan, elektrolitik kondansatörlerden hemen önce SMPS gücünü sınırlayan bu girişe seri bağlı bir direnç olup eğer bu direnç içten değer değiştirmişse çıkışta güç (volt) ya hiç olmuyor veya çok düşük volt/watt çıkışlarıyla bu oluyor. PCB üzerinde bu amaçla bir ön araştırmayı yapın. Kolay gelsin.

IMG_20210410_184805.jpg
Bu dirençler köprü diyot ile blok kondansatörün eksi hattı arasında bağlıydı. Bunlar kısa devre görünüyor. Değerlerini okumaya çalıştığımda saçma geldi ve söktüm ve dışarda ölçtüm. Yine kısa devre görünüyor.
Devreyi kademe kademe inceledim ama smps devrelerde bilgim zayıf. Trafo mosfet ile sürülüyor gibi(elimdeki ölçü aletiyle tam ölçemedim. Ac kademesinde dalganmalı voltaj gördüğüm için GİBİ yazdım.) Trafonun primer ve sekonder kısımlarında 1.5 ohm gibi değer görünüyor. Trafoda sağlam olarak düşünüyorum. Elimde lambam olmadığı için seri bağlayamadım😥

bak genç arkadaşım, bizlerin yaptığı en büyük hata ne biliyor musun, direnç ve diyotları şase üzerinde ölçüyoruz ve hata yapıyoruz, en azından bir ayağını söküp öyle ölçmeliyiz, bir direnç bile sonucu değiştirir özellikle mosfetlerin ayaklarındaki dirençler, kolay gelsin

ml4800 pfcli smps imiş. 300v dc voltajın yaklaşık 400vdc ye çıkmış olması gerekir. pfc katı tarafından.
entegre beslemesi 13 -15v civarı olması gerekiyor. Vcc besleme ucuna bağlı elemanları kontrol edin.

Şimdi tekrar ölçüm yaptım. Blok kondansatörde 390 volt var. Beslemeyi aldı hatta bir termistör seri bağlı ve sağlam.Seri bağlı wattlı 2 adet direnç üzerinden beslemesini alıyor ve kondansatörle filitrelenip termistör den geçip ml4800 geliyor. Kondansatörü değiştirdim ve ölçtüm. 10 volt ile 12 volt arasında dalgalanıyor.Entegrenin 14 nolu referans bacağını ölçtüğümde 1sn kadar 7 volt duruyor tık diye küçük sesle 2 volta düşüyor. Ve tekrar 7 volta çıkıp tekrarlıyor.

390vdc varsa entegre sağlam. en azından pfc kısmı çalışıyor. ki 390v üretiliyor.
ml4800 pdf sinde bir şema var oradan takip edebilirsin. aynı şema olabilir.

Forum istatistikleri

Konular
127,951
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri