Smps arıza

Kırmızı ile kırmızı arasında 320 mavi ile mavi arasında 320 v alıyorum ama diğer smpslerdeki ortadaki iki pin kontrol değil bunda sarı ile işaretlediğim yerler sargıların pinleri sargılardan voltaj göremiyorum şuan normal gibi duruyo bu durum ama sekonderde niye değer yok

Daha önce de dedim mosfeti 10a yerine 6a taktım bunun etkisi olucani sanmıyorum sorun trafo ve pwmle ılgili olmalı

Ekli dosyalar

• 20180313_233115.jpg
    20180313_233115.jpg
    264.4 KB · Görüntüleme: 26
Moderatör tarafında düzenlendi:
Arızayı buldun darlington bağlantılı olan 2222 ve 2907 arizaliymis smpsim calisti cikis aldım 14 volt ilk gordugum sonuç ama en son seviyeye çıkmak istedim sigorta yandı mosfet patladı dirençler tekrar yandı muhtemelen transistörlerde arıza yaptı şimdilik problemin çoğunu çözdüm şimdi bu patlamalar için ne yapmalıyım trimpotun 0 bacağına direnç atmalı miyim

Arkadaşlar trimpot en son seviyede 3k oluyo seri olarak trimpota bağlı 3k ve 1k direnç var toplam 7k oluyo ve takip ettiği transistorun tetiklenmesini engelliyo transistör tetiklenmeyince feedback calismiyo ve buda mosfet ve sigortaya zarar veriyo bu direnci düşüreceğim ama elimde mosfet kalmadi

Burda feedbacki tetikleyen bir transistör var bu transistör tetiklemedigi için feedback calismiyo ve sigorta yaniyo mosfet patliyo onun için burdaki direnci düşürmeli miyim

Merhaba. Bu "feedback sistemi" hiç çalışmadığından değil PCB üzerinde başka görünmeyen bir kısa devre yüzünden bu sigortanız atıyordur bence. Çünkü "feedback sistemi" "çıkışın girişi kontrol ettiği eksi geri besleme"prensibiyle çalışan bir ara mekanizmadır, yani bu çıkıştaki dc voltajda sapmalar (Düşme ve azalmalar) olduğunda paralelde sezinlediği başka ve bağımsız devre üzerinden mosfetin çalışma frekansını veya feedback'in mosfeti sürücü entegresinin çıkıştaki PWM'sinin çalışma modunu değiştirerek çıkıştaki dc.'yi tam olarak sabitler. Onun hiç çalışmayıp mosfetin tetiklenmemesi bu cam sigortanın atmasına direk olarak neden olmamalıdır. Kolay gelsin.

Tmm dediğinizi anlıyorum ama kısa devre yok girişten ölçüyorum aynı zamanda 14v gördüm zaten çıkışta sorunsuz çalışıyordu ama trimpotu en sona getirince patladı yine yani bu kısa devreden değil feedbackin calismamasiyla oluyo zaten feedback devre dışı olunca kısa devre olur

Trimpot tam fabrika ayarlarında iken olmuş olmamalı, ama ekstrem olarak son ayarında ve boşta kalan şekliyle feedback sistemi rezonansa gelip artı geri beslemeye dönüşürse dediğiniz şekliyle bu olabilir, bu doğrudur. Kısa devreyle atmaya bu yönünden tam olarak bakmamış, trimpotun mevcut fabrika ayarıyla oynanmamış ve boştayken aşırı akım çekip ısınmaması ön koşuluyla bunu belirtmiştim ben zaten. Kolay gelsin.

Trimpotu ben daha önce değiştirmistim ama onda da kondansatorleri patlatmistim simdi direnci düşürücem ve fabrika ayarında kullanmıyorum zaten bu smpsi güç kaynağı niyetiyle kullanıyorum sağolun verdiğiniz bilgiler için size de kolay gelsin

Bu smpste 600v 10a lik bir n kanal bir mosfet mevcuttu 600 v 6alik bir mosfet ekledim sonuç aldım ama sonra trimpottan dolayı yandı o da 600v 23alik kullansam sorun olur mu

Ustalarım ek bir başlık açmaya gerek görmedim. Bir sorum olacak İzninizle;
Elimdeki SMPS i bir arıza yoluyla kaybetmek istemiyorum. Bunun çıkışına ne gibi koruma takabilirim?
●Şimdilik 15 voltluk çıkışına parelel olarak ters yönde bir diyot bağladım.Endüktif yükler ( motor zıt emk gibi) için.
Önerilerinizi bekliyorum. Saygılarımla

Aklıma gelen en basiti sigorta, devre akımına uygun cam sigorta. Hatta tr veya scr li elektronik olanları da iş görür kisadevred EMK için denemiş olan varsa yazsin lütfen ya da mümkünse yakın zamanda test etsin.

Ustalarım ek bir başlık açmaya gerek görmedim. Bir sorum olacak İzninizle;
Elimdeki SMPS i bir arıza yoluyla kaybetmek istemiyorum. Bunun çıkışına ne gibi koruma takabilirim?
●Şimdilik 15 voltluk çıkışına parelel olarak ters yönde bir diyot bağladım.Endüktif yükler ( motor zıt emk gibi) için.
Önerilerinizi bekliyorum. Saygılarımla
Sağolun @by lent
Geçen yıla kadar, 30w trafolu ve 2x3055 emiter çıkışı ile regüle edilen 3-15 volt ayarlı güç kaynağım vardı.
Bir arkadaşın şişme yatağını şişirmek için kullandım. Sanırım pompa motoru benim güç kaynağını şişirdi ;) Özetle, pert ettik güç kaynağını. Sanırım zıt emk idi.
Onun için düşündüm bu "çıkışa parelel ters diyot" tedbirini.

Başka basit tedbir önerisi olan arkadaşlarımız varsa, beklerim.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Geri