Smps arıza

Merhaba arkadaşlar herkese kolay gelsin benim elimde bir 12vdc 8.5 amper smps var bu smpsin dirençleri yandı mosfeti yandı köprü diyotu bozuldu bunları tekrar degistirdim tamir ettim sigorta atma sorunu vardı hepsini şimdi giderdim trafonun primer ve kontrol sargılarında 320vdc görüyorum oraya kadar bir sorun yok ama sekonderden 2-3vdc bir çıkış alabiliyorum bu voltaj da zaten bariyeri calistirmiyo bu voltajı 1n4007 diyot aracılığı ile ölçtüm sizce neden böyle bir düşüş var sekonder yanmış olabilir mi bide mosfeti 600v 10amperlikti ben 600v 6amperlik taktım bunun etkisi olmuş mudur şimdiden teşekkürler

1N4007 o frekanslarda çalışmaz.

Devre ve kontrolcüyü görmeden bişey diyemicem.

4007 yerine hızlı diyot kullanmalısınız. Kontrolcü feedback devreleri olmadan kendini kapatır. harici mod yada diyotla nasıl bağladınız bilmiyorum ama bazı kurallar vardır.

Şuraya değerli dostumu etiketleyeyim dursun. @DrFreeman hoşgeldin deyip uzmanlığından faydalanalım.

Çıkışa koydum 1n4007yi 2 3 volt alıyorum multimetre öyle gösteriyo ama led bile yakmiyo kondansatör baglayinca da değer görünmüyo

Ekli dosyalar

• 20180313_212000.jpg
    20180313_212000.jpg
    250.4 KB · Görüntüleme: 40
  • 20180313_211925.jpg
    20180313_211925.jpg
    410.4 KB · Görüntüleme: 41
  • 20180313_211942.jpg
    20180313_211942.jpg
    421.6 KB · Görüntüleme: 38
D7 ve R13 ? bunlar yerinde yok. R13 belki orjinalinde yok ama D7 yerine ne yaptınız?

Kontrolcüyü okuyamadım. Görmediğim bir kontrolcü D7 olmadan çıkış voltajı olmaz ve çıkış voltajı olmadan feedback devresi çalışmaz cihaz susar çıkış vermez.

Pardon onu sökmüştüm öyle çektim fotoyu orda bir bariyer var onu takınca da değer alamıyorum sekonderin tek bacağına 4007 takınca 2 3 volt görüyorum primerdede 320 volt görüyorum çıkışta alamıyorum sizce sekonder yanmış olabilir mi

Merhaba. SMPS trafosunun 12 volt ac >12 volt dc'deki bu dc çıkışında (Doğrultmada) tek bir schootky (Hızlı diyot) kullanmalısınız, sn. Serkan_48'in de belirttiği gibi normal diyotla bu olmaz, onlar ancak 50-60 hz. gibi düşük (normal) 50 hz.lık trafo sekonderinde kullanılır. Ama yüksek ferkanstan sonraki olan doğrultmalarda kullanılan diyottur. 220 vac'den ac> dc şeklindeki doğrultmada giren frekans 50 hz. olduğundan normal silisyumlu köprü diyot kullanılır, bir sakıncası olmaz. Çünkü bu çalışma frekansına bunlar çok uygundur ve datasheetinde de bu zaten yazar. Ama yüksek frekans tarafındaki tek diyotlu kullanım mutlaka yüksek frekansta çalışan hızlı diyotlarla olur. Onların kendi datasheetinde de zaten hızlı diyot oldukları açıklıkla yazmaktadır. Kolay gelsin.

smps trafoları kolay kolay yanmaz.

omaj testlerini yapınız primer ve sekonderi ölçünüz düşük omaj göreceksiniz iki sargı arası açık devre görmelisiniz. entegre üzerinde LQ-60 yazıyor onu bir araştıralım.

Anladım ben trafoyu tekrar bir ölçeyim

Bide dediğiniz gibi çıkışa hızlı diyot ekleyim

Çıkışa hızlı diyot ekledim 1.5v görüyorum primer ve kontrol sargisinda 320 v görüyorum yüksek frekans olduğu için bu değeri gormemem lazım diye biliyorum acaba entegre mı bozuldu modelde yazmıyo lq60 yazınca sadece led trafoları çıkıyor bide transistör

Moderatör tarafında düzenlendi:
Çıkışa hızlı diyot ekledim 1.5v görüyorum primer ve kontrol sargisinda 320 v görüyorum yüksek frekans olduğu için bu değeri gormemem lazım diye biliyorum acaba entegre mı bozuldu modelde yazmıyo lq60 yazınca sadece led trafoları çıkıyor bide transistör

primer dediğimiz smps sargısının primeri ise 320 voltu bu uca verdiğiniz anda kısa devre olup mosfet köprü diyot ve sigortanın yanması lazım.

Bu işte bir hata var. Büyük ihtimal ölçümde hata yapıyorsunuz.

Entegreyi bende araştırdım smps modeli gibi. Entegre adı değil o.

Tmm dediginiz doğru sigorta ve diyotlarin yanması lazım Ama ölçümde hata yok dc 1000v kademesinde ölçüyorum ama bu değeri gormemem lazım frekansı yüksek nede olsa primer ve kontrol sargılarında bağlantı kopuk olması lazım ki sigorta yanmasın bende anlam veremiyorum

Forum istatistikleri

Konular
127,958
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri