SMD direnç neden yanar?

yavuzz

Üye
12V DC güç kaynağı ile 2 adet kırmızı LED seri şekilde bağlı ilk defa SMD direnç kullandım 470 ohm'luk smd güç verdiğimde aşırı ısınıp el deymeyecek bir noktada yanıyor.Önce kısadevre tarzı bir hatada şüphelendim lakin öyle bir durum olmadığını gördüm.Güç kaynağında da herhangi bir dalgalanma yok acaba sorun ne olabilir?

SMD direnç üzerinde harcanan ısı gücü , direnç tarafından ortama aktarılamadıgında yanacaktır. kılıf tiplerine göre smd dirençlerin gücleri linkteki tabloda verilmiştir. aynı omajı saglıyacak birden fazla direnç seri baglayarak sorunu çözebilirsiniz.

smd eğitim notları

SMD direnç üzerinde harcanan ısı gücü , direnç tarafından ortama aktarılamadıgında yanacaktır. kılıf tiplerine göre smd dirençlerin gücleri linkteki tabloda verilmiştir. aynı omajı saglıyacak birden fazla direnç seri baglayarak sorunu çözebilirsiniz.

smd eğitim notları

Öncelikle çok teşekkür ederim.Elimde 470 ohm'luk smd kullanıyor bunun yerine 5 tane seri şekilde 101 bağlamam mı daha sağlıklı olur yoksa 470 ile 101'i seri bağlamam mı.devre iç direncimle şimdilik oynayabilirim.Tavsiyeniz nedir.?

Sizinle bir tecrübemi paylaşmak isterim. 24v gerilime 1k smd direnç ve 4 adet kırmızı led i seri bagladıgımızda birkaç sn içinde direncin lehimlerinin eridigini ve direncin düştügünü ( plakette ters duruyordu) gözlemledim, aynı ledlere 2 adet 470 ohmluk direnc seri bagladıgımızda devre çalışmaya devam etmesine ragmen dirençler üzerindeki ısı rahatsızlık vericiydi. devreyi 3 adet 330 ohmluk seri baglı direncle ( smd direnç ve ledler 1206 kılıflı ) ve plaketteki dirençler arasında yaklaşık 1 cm mesafe koyarak yerleştirdigimiz devre sorunsuz bir şekilde 24 saat çalışmasına ragmen iki yıldır çalışmaya devam ediyor.
Aynı direnç degerini çok sayıda diençle elde ederek kullanmanız halinde ısıya dönüşen enerjiyi ortama aktarmanız kolaylaşacagından devreniz daha kararlı çalışacaktır.

aynı omajı saglıyacak birden fazla direnç seri baglamak çok mantıklı hocam , gücü eşit dağıtmış oluyoruz

V=I.R
I=V/R
R=V/I

P=I*U

direnç paketi = p= I*U

sonuçta smd direnç ile trough hole direnç arasında br fark yoktur direnç dirençtir. güç hesabı yapmadanda 10w lık direnci aynı şekilde kızartabilirsniz

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri