Simulator Parçalarım (Resimli)

Kazım Abi tank topunu mu sıfırlıyorsun maşallah askerlik günlerim aklıma geldi :)

Hımm , forumdaki yazıları pek iyi takip etmiyorsunuz anlaşılan.
Arada sırada yeri geldikçe gerber den mach3 uyumlu kodlar filan gibi şeyler yazılıyor.
Aslında şu anda usbcnc programın yok varsayalım , peki mach3 için drill kodlarını elle mi yazıyorsun ?
Mach3 lazycam filasn derken bu işlerden vazcaydı.
Ama usbcnc değişik formatları import edip onlardan takım yolu çıkarmayı gayet güzel başardı.
Bu konuda bize bu özelliği lazım.
Eski versiyonları kart olmadan kodları kayıt edebiliyordu.
Özel mesaj kutularında eski versiyonlar olabiliyormuş , ara sıra bakmak lazım .

Şimdii diyelim ki yukarılarda örneğini verdiğim şekilde kodları aldık ve kayıt ettik.
Sonra aşağıdaki programı indiriyoruz.

Pcb-Drill-Utility.zip
http://www.alessiovaleri.it/download/windows-binaries-64-bit/

Bu programı yazana gıyabi teşekkür edip kullanmaya başlıyoruz.
Bu arada dikkatli olanlar neden bit saydığımızı anlayacaklardır .

Bu program ne şekilde durursa dursun , 3 noktanın referansına göre kodlarımızı transform ederek düzenleyip yeniden kayıt etmemizi sağlıyor.
Yani usbcnc deki gibi programa lisansa karta ihtiyacımız yok.
Benzeri şeyleri Türkiş yazılımcılarımızdan beklemeyecek kadar yaşadığım için Rabbime şükrediyorum.

Bu program excellon u doğrudan import ediyor ve usbcnc ye gerek kalmıyor gibi gözüküyor ama bende o kısımları çalışmadı.
PC den olduğunu sanmıyorum ama deneyenler paylaşabilir.

Nasıl kullanacağınıza dair aşağıdaki videoyu seyredin ki kolaylık olsun.
Bu program , mach3 pc nizden ayrı bir pc de çalıştırılıp kodlar üretilebilir dikkatinize !
Malum mach3 pc lerimiz gariban işi oluyor paralel port dolayısıyla.

Evet böylece pcb drill tefrikamızın sonuna gelmiş oldukkk.
Hepinize hayırlı ve güzel günler dilerim.

Bir video ile göstermek isterdim ama benim oyuncak da ayarlı ve işin doğrusu üşeniyorum.
Belki önümüzdeki günlerde.

abi teşekkür ederim anlatım için gerçekten çok faydalı oldu..

İnşallah Allah (c.c.) bana da nasip eder bu kadar bilgili ve detaylı anlatabilmeyi, yorgun veya üşenirken Kazım Usta kadar :)

Şimdi ilginç bir durum .
Bir adamım var usta programcı , sayılı kürekçilerden .
Dedim ona bir el atıver de garibanlarda yararlansın.
Herkesin biti o kadar çok değil.
Uğraştı pitonda (python) yeniden derledi derken dosyayı yolladı ama sonra fark etti ki asıl dosya sisteme bakıp 64 se 64 32 ise 32 çalışıyor
Yani asenyurt bitleri boşuna saydı.

tamam da :D
abi bak suratımda pis bi gülümseme oldu :D

peki webcam i mach3 de nasıl ayarlıyacaz ?

plugin mi kullanıcaz birkaç nokta işaretleyip otomatik gönyeye mi alacak mach 3 ?? (usbcnc de görmüştüm :D )

Hazır hız almışken şu olayıda paralel portlu kartlarla yapabilirmiyiz onu da gösterseniz süper olur.:eek:

Paralel porttaki kartin suruculerine giden step ve dir uclarini bulursaniz cnc usb mk1 karti ile kullanabiliriz dusuncesindeyim. Evde hazir bir kartim vardi icine hexi attim fakat program gormedi karti. Bununla ilgili bilgisi olan varmi. Program [MENTION=414]KAZIMUGUR[/MENTION] pm deki..

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Program kartı görmedi ise kartda yanlış vardır.
Ayrıca bu olay için usbcnc kartı gerekmez !
Bu olayda usbcnc programı sadece , gerber dosyalarını mach3 ün anlayacağı şekle çevirmek için kullanılmıştır.
Başka şekilde yapabiliyorsanız gerek yok.
Mesela çindistan cnc lerinde kullanılan artcut - enroute gibi programlar doğrudan değişim yapabiliyorlar.
Mesela enroute baya işe yarar bir program , mach3 postuda var...

..paralel portlu kartlarla ..
aseenyurt ile hemşerimisiniz ?

İlgilenenlere gereken usbcnc gönderiliyor..

Zaman zaman cnc nizi 3D printer olarak çeviremez misiniz ilgi duymaz mısınız diye soracaktım, bugün bununla karşılaştım arada stres atmaya birebir veya hafta sonları :D

3d printer için gereken sadece nozul ve replicator .
3d printer oyuncaktan bile yapılabilir çünkü kazıma delme gibi güç gerektirmez.

Forum istatistikleri

Konular
128,605
Kullanıcılar
450,606
Son üye
csancar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri