sgk cezam varmıdır

Bir zamanlar devletin benden yaklaşık 10 ay boyunca çatır çatır zorbalıkla almış olduğu para. Benim ödediğim miktar, aylık 106 TL idi. Çıkarılmış olan yasaya göre 106 TL ödemek için ailedeki kişi başına düşen net gelir (elektrik , su, yakacak vb. temel ihtiyaçlar çıkarıldıktan sonra) asgari ücretin brüt miktarı ile asgari ücretin 2 katı arasında olması gerekiyordu.

O zamanın asgari ücret brütü 800 küsür TL idi yanlış hatırlamıyorsam. Bu hesaba göre düz hesap yaparsak, kişi başı düşen net gelir en az 800 TL ile 1600 TL arasında olması gerekiyordu. Bu durumda 5 kişilik ailemin toplam gelirinin minimum 800*5=4000 TL olması gerekiyordu ki, benim 106 TL'lik ödeme dilimine dahil olmam için.

Devlet babamız, sağolsun evimize bi hanım ablayı gönderip gelirimizi bi güzel tespit ettirdi(!) Emekli olan babamın ek gelirlerle birlikte 2500 TL'yi geçmeyen bütçesini temel ihtiyaçları çıkartıp allayıp pullayıp süsledikten sonra nasıl oldu da 4000 TL'nin üzerine çıkartmayı başardı, bu duruma benim matematiğim yetmedi bi türlü. Çözebilen varsa da beri gelsin.

İtiraz için ilgili kuruma gittikten sonra ne kadar dil döksem de oradaki görevli adam, pişkin pişkin konuşarak en sonunda şunu söyledi; "Evinize gelen memur bi yanlışlık falan yapmamıştır, o memuru zaten vatandaşlarla temas için kullanıyoruz. Ailenin kişi başına düşen geliri için 30 küsür kurumun (yanlış hatırlamıyorsam 36), veri tabanından bilgi alınıp belli formüllerle hesaplanıyor. Hesaplamada bir yanlışlık yoktur."

Zaten koskoca adam olmuşsun, işsizsin. İşsizliğin bunalımı ayrı bir sorun, babanın vereceği harçlıkla geçinmek zorunda olmak ayrı bir sorun. Zaten aileye maddi olarak yük olmanın mahcubiyetini yaşayan bir bireyin, ailesine böyle maddi yükü zorbalıkla yükleyenlere hakkımı helal etmiyorum ben.

bugün öğrenci belgesiyle işi hallettim sordum borç yok dendi ama içim hiç rahat değil yarının ne olacağına güvenemiyorum.Tak diye borç çıkarırlar hiç şaşırmam

bugün öğrenci belgesiyle işi hallettim sordum borç yok dendi ama içim hiç rahat değil yarının ne olacağına güvenemiyorum.Tak diye borç çıkarırlar hiç şaşırmam

6 ay sonra tekrar öğrenci belgesi isteyip gss kaydınızı yenileyecekler. Ta ki 25 yaşından gün aldığınız zamana kadar(öğrenci iseniz). 25'inizden sonra öğrenci olsanızda eğer çalışmıyorsanız(sigortanız yatmıyorsa) gss yükümlüsüsünüz. 6 ayda bir asgari ücrete zam geldiğinden ödeyeceğiniz miktar da artacaktır. Ödemediğiniz takdirde gecikme faizi binmekte olup prim borcunuzu ödeyene kadar sağlık hizmetinden de yararlanamazsınız. Prim borcunuzu ilgili ayın sonuna kadar ödeyebilirsiniz. Bildiğim kadarıyla Halk ve Ziraat bankalarından alınıyor. Sakın olaki "nasıl olsa hastane ile işim olmuyor, sağlık hizmeti almıyorum ödemesem de birşey olmaz" demeyin artık 50 tl borcun bile olsa devlet haciz uyguluyor. ayrıntılar için 5510 sayılı kanunu inceleyebilirsiniz.

6 ay sonra tekrar öğrenci belgesi isteyip gss kaydınızı yenileyecekler. Ta ki 25 yaşından gün aldığınız zamana kadar(öğrenci iseniz). 25'inizden sonra öğrenci olsanızda eğer çalışmıyorsanız(sigortanız yatmıyorsa) gss yükümlüsüsünüz. 6 ayda bir asgari ücrete zam geldiğinden ödeyeceğiniz miktar da artacaktır. Ödemediğiniz takdirde gecikme faizi binmekte olup prim borcunuzu ödeyene kadar sağlık hizmetinden de yararlanamazsınız. Prim borcunuzu ilgili ayın sonuna kadar ödeyebilirsiniz. Bildiğim kadarıyla Halk ve Ziraat bankalarından alınıyor. Sakın olaki "nasıl olsa hastane ile işim olmuyor, sağlık hizmeti almıyorum ödemesem de birşey olmaz" demeyin artık 50 tl borcun bile olsa devlet haciz uyguluyor. ayrıntılar için 5510 sayılı kanunu inceleyebilirsiniz.
6 ayda birmi bana bugün bir sene geçerli dedi zaten bende geçen sene bahar yılı kayı yenileme döneminde belge götürmedim sorunda olmadı.

6 ayda birmi bana bugün bir sene geçerli dedi zaten bende geçen sene bahar yılı kayı yenileme döneminde belge götürmedim sorunda olmadı.

Geçen sene şubatta yüksek lisansa başlamıştım. Öğrenci belgesiyle gittim. SGK ilçe şubedeki görevli "eylülde öğrenci belgeni getir yenileme yapacağız" demişti(Sistemden 6 aylık açabildi sanırım). Bu sene nisandan beridir ayda 40 TL kadar ödüyorum. ocak-şubat 2012 için de 60 TL ödemiştim.

Forum istatistikleri

Konular
128,250
Kullanıcılar
450,063
Son üye
denizdeniiiz

Yeni konular

Geri