Seri mantar Led bağlama yardım

ahmet7632

Üye
Arkadaşlar geçenlerde 100 e yakın 5mm şeffaf kırmızı renk mantar led aldım bu led lerin 50 tanesini seri bağlayıp lehimleyip 9'vluk bir pile bağlamak istiyorum bu konularda pek bilgim yok
Sizce yanar mı?
Araya direnç koymak gerek mi?
Direnç koymak gerekse nasıl bir direnç koymalıyım?
ve sadece 1 tane + kutubuna 1 direnç bağlamak yeterli olur mu?
Bu bağlantıyı nasıl yapmalıyım? Yardımcı olursanız sevinirim led bilgisini resimde belirttim biraz önce 1 adet 1.5v kalem pille denedim çok az ışık verdi 2 tane 1.5v kalem pili birleştirip 3v yaptım led patladı ben 50 tanesini seri bağlayıp 9v pile bağlamak istiyorum nasıl yapabilirim neler gereklidir cevaplar için teşekkürler.

bkLLz8.png

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
3 led seri araya bir direnç atacaksınız ..daha sonra seri bağlamış olduğunuz ledleri paralel bağlayacaksınız ..

O kadar ledi malesef 9 volt pil ile çalıştıramazsınız.

20 ma x 50 adet = 1000 ma eder. buda 1 amper güç demektir. 9 volt pilde ancak bunun 10 da biri güç var.

Size bir güç kaynağı yada akü lazım o kadar ledi yakabilmeniz için.

3 led'i seri bağlayacaksın buna 120 ohm direnci de seri bağlayacaksın. 17 adet böyle devre yapıp hepsini paralel bağlarsın. Toplamda 9V 500 mA lik bir adaptör güç kaynağı ihtiyacını çözer.

Forum istatistikleri

Konular
128,148
Kullanıcılar
449,888
Son üye
kalemx

Yeni konular

Geri