Ledler hakkında bir soru

LEDCİ

Üye
Elektrik hakkında fazla bilgim yok. Usbden aldığım 5volt akım ile 3 tane ledi yakmak istiyorum. Bu ledlerden 2 tanesi multicolor diye tabir edilen rengareng yanan led. 1 tanesi de mavi bir led. Bu 3 ledi patlatmadan devamlı olarak yakmak için nasıl bağlamam gerekli. Direnç bağlamalımıyım bağlayacaksam nasıl bir direnç bağlamalıyım? Seri mi paralel mi bağlamalıyım? Hepsinin ışıklarının parlak yanması için ne yapmalıyım. Şimdiden teşekkür ederim..

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Cevabınız için teşekkürler yalnız biraz daha açarsanız sevinirim. Mümkünse basit bir paint çizimi de olabilir.

Cevabınız için teşekkürler yalnız biraz daha açarsanız sevinirim. Mümkünse basit bir paint çizimi de olabilir.
Mümkünse biraz araştırın "led neidr ve çalışma voltajları", "akım sınırlama" istediğin bilgi şema gerek bu forumda gerek netde mevcut vaktini boş bekleyerek geçirme bilgini arttır.

ws2811 alıp SPI haberleşme ile yakıp söndürebilirsiniz.
100khz < "sizin frekansınız" < 1 mhz ise....

Aga ne yaptın yolun başındaki birisine 100 000. km deki kafede içecekleri tavsiye ediyorsun :)
Ne biliyorsun arkadaşımızın öyle bir yeteneği var(doğuştan).
Arkadaşlar tüm işler kolaydır ama bazıları yetenek ister.
Denemeden , araştırmadan sakın ben bu işi yapamam diye düşünmeyin.
Tamam Picasso gibi resim yapamazsınız belki ama resim yapabilirsiniz.

Temelde haklısın by lent
user-offline.png
...
Çizgiyi her zaman yüksek tutmak lazım.

Ben bu konuda insanlarımızı maalesef ezik görüyorum.
Faceye girerek oyun oynayarak filim seyrederek değilde cpunun ayağına led takıp yakan insan her zaman daha üstündür.(Sakın denemeyin yanar(Bazı I/O ayakları hariç))

Mümkünse biraz araştırın "led neidr ve çalışma voltajları", "akım sınırlama" istediğin bilgi şema gerek bu forumda gerek netde mevcut vaktini boş bekleyerek geçirme bilgini arttır.

Öncelikle vaktimi boşa harcayarak geçirdiğimi nereden çıkardın? Araştırmacı bir insan olmazsam 3 kuruş para verir herhangi bir elektronikçide yine yaptırırdım. Forumun amacı ne? ve ben burada birşey soruyorsam öğrenmek içindir, hazıra konmak için değil. Benim sen ve senin gibi insanlara tavsiyem önyargı ve alaycı tavırları bırakmaları yönünde. Herkes herşeyi bilemez, bildiği bilgi ile başkasına öğretmek yerine dalga geçiyorsa, egosunu tatmin etme yolundaysa aynaya bakmalı bence, zira Allah ta sevmez böyle insanları, bende bilgisayar programcısıyım çoğu sitede modluk ve yöneticilik yaptım by lent ve seagate arkadaşın yaptığı gibi kimseyi aşağılayıcı tavır sergilemedim (sanırım siz anadan doğma elektronikçiydiniz). Neyse lafı fazla uzatmadan forumunuz sizin olsun insanlığım bana yeter.Selametle...

Öncelikle vaktimi boşa harcayarak geçirdiğimi nereden çıkardın? Araştırmacı bir insan olmazsam 3 kuruş para verir herhangi bir elektronikçide yine yaptırırdım. Forumun amacı ne? ve ben burada birşey soruyorsam öğrenmek içindir, hazıra konmak için değil. Benim sen ve senin gibi insanlara tavsiyem önyargı ve alaycı tavırları bırakmaları yönünde. Herkes herşeyi bilemez, bildiği bilgi ile başkasına öğretmek yerine dalga geçiyorsa, egosunu tatmin etme yolundaysa aynaya bakmalı bence, zira Allah ta sevmez böyle insanları, bende bilgisayar programcısıyım çoğu sitede modluk ve yöneticilik yaptım by lent ve seagate arkadaşın yaptığı gibi kimseyi aşağılayıcı tavır sergilemedim (sanırım siz anadan doğma elektronikçiydiniz). Neyse lafı fazla uzatmadan forumunuz sizin olsun insanlığım bana yeter.Selametle...

Yönetici müdür prof orta direk zengin olmana göre yardım yapmıyorum önyargı demişken yardım istemenin soru sormanın da adabı usulu var. Edinilen bilginin faydanın kıymetini bilmek adına hazır vermiyorum araştırma yap dedim, artı dan yardım etmek amacı da olsa kimin verdiği bilginin olumlu sonuç vereceğinin tartmak adına biraz bilgi sahibi olmalısın.

Bu tavrını örnek alsam benim de dünyaya küsüp kimseye yardım etmemem gerek, çocukca davranmayı bırakalım forumdan gitmek niye?

Forumun ve üyelerin amacı bilgilendirmek yardımlaşmak olduğu kadar tekrar konularla çöp ortamı olmasını önlemektir. Ama sen Mod olduğun sitelerde "sal çayıra Mevlam kayıra" anlayışında ise bilemem.

2 mesaj arasındaki geçen süreye bakarak yorum yapmak için anadan doğma elektronikçi veay üstün zekalı olmaya gerek yok, kibir ego yapmıyorum şahsen ben orta seviye olarak kendimi görüyorum!

Mesajımda kimseyi aşağılamadım diğer cevaplarda da bunu görmedim, bırakalım diğer üyeler bunu tartışsın.

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri