led devresi için yardım :)

Herkese Merhaba
kendime ring flaş yapıyorum elimde 15 tane led var cd büyüklüğündeki bi teflon plastiğe15 ini dizmey planlıyorum led in özellikleri ve aşağıda bulunuyor bunu nasıl yapmalıyım seri mi paralel mi bağlamalıyım? güç kaynağı olarak 5v 1a olan bi power bank kullanmayı düşünüyorum olur mu?
sku_141987_2.jpg

Model 6360
Material Plastic + Iron
Quantity 50
Emitter Type LED
Power 1 W
Color BIN White
Rate Voltage 3.0~3.2 V
Luminous Flux 100~110 lm
Color Temperature 5560~6300K K
Application DIY parts
Features Current: 300~350mA
Packing List 50 x LED bulbs

Daha önce kirilmaz ledlerde rastlamistim parelel baglanmisti bilginize

tamam paralel bağlayayım peki direnç koymam gerekiyor mu ve ya ne kadarlık ? güç kaynağım yeterlı olur mu?

Dirençle doğru olmaz akımı sınırlaman lazım , Araman gereken 15 ledi 300-350 ma akımla sürecek bir led driver , bunun beslemesi de 5 v olmaz, hepsini paralel bağlayayım dersen çekeceğin akım (sınırlı halde) 5a
illa dirençle yapayım dersen ki tavsiye etmediğimi söylemiştim; her lede 500 ohm 1w seri direnç bağlayıp hepsini paralel bağlayabilirsin ozaman 5 v kaynağın yeterli olabilir.

Powerbank ile yapamazsınız 1 amper yetmez. 3 volt verirseniz akım sınırlaması yapmasanızdanızda olur. Lion pil ve 5 ampere sürekli dayanabilen seri bir diyot ile devrenizi yapabilirsiniz. 15 adet led yaklaşık 5 amper çeker. Kullanma süreniz kadar batarya kapasitesi seçmelisiniz. Güvenlik için her led için seri 0,47 ile 1 ohm arası dirençte kullanabilirsiniz.

Powerbank ile yapamazsınız 1 amper yetmez. 3 volt verirseniz akım sınırlaması yapmasanızdanızda olur. Lion pil ve 5 ampere sürekli dayanabilen seri bir diyot ile devrenizi yapabilirsiniz. 15 adet led yaklaşık 5 amper çeker. Kullanma süreniz kadar batarya kapasitesi seçmelisiniz. Güvenlik için her led için seri 0,47 ile 1 ohm arası dirençte kullanabilirsiniz.
1:tek bi direnç kullanamaz mıyız
2:1,2v 2600mah lik şarj lı piller ile nasıl bağlayarak yaparım.
(ben bu konularda pek bi bilgim yok araştırarark öğreniyorum)

Merhaba,sn.akan fırat.Bakın seri, paralel veya karışık bağlamanızın öncesinde;

1-Power ledlerin akımı normal ledler gibi basit bir dirençle sınırlanamaz.Akımı tam sınırladığınızı sanarak led başına 350 mA’i geçmeyen smps adaptörüyle bile yine fazla akımı çeker,lm317’li çok basit sınırlayıcı devrelerle çok aşırı ısınır,verimsiz çalışır ve stabilizesi bozulabilir.En emin ve en ideali power led sürücülerini kullanmaktır.

9oqAO8.png
NAgNPQ.png
0nNgMR.png
ZkQpGk.jpg

Bunlar dc-dc konverter (Çoğunlukla da buck=düşüren dc-dc konverter) yapısındaki entegreli devrelerdir.Günümüzde oto elektroniği için smd yapısında tekli veya 3’lü veya çoklu ledleri yakabilen sürücü baskı devreleri hazır olarak nette satılır.

http://www.aliexpress.com/item/Free...0MA-AMC-L7135-chip-production/1414238439.html

2- Power ledler özel power led soğutucusu ile satılır.Buna lehimlendikten sonra daha büyük bir soğutucu tablasına bunlar monte edilip yapıştırabilir.Kendi soğutucundan bağımsız olarak bu ana soğutucu tablaya veya büyük,ana soğutucuya monte edilemez.

ZkQpvk.jpg

3- Seçilen asıl çalışma voltajına (12-24-48 volt dc. gibi) bu power ledleri led başına 3.2 (Üreticisine göre de bu voltajlar çok değişebilir) volt düşen şekliyle seri,paralel gruplar halinde karışık olarak bağlanabilir.Nette oluşturulan bu gruplarla ilgili uygulamalar vardır.Bu bağlantıda led başına 340-350 mA ve 3.2-3.5 voltun geçmemesi matematik olarak mutlaka dengelenmelidir.Ayrıca adaptör beslemesinde seçilen adaptörün kaliteli smps bir adaptör olması çalışma ömrünü daha uzatacaktır.

Not : Power Bank paralel bağlantı şekli 5 volt için de şart olacağından bu kadar ledi ayni anda besleyemez.Kolay gelsin.

Powerbanklarin icinde 18650 3.7 volt pil vardir 5 volt biraz yalan tabi kalitelileri deyisebilir ama tavsiyem 18650( 10.000 mah olanlari bile var) numarali bir pile dirençsiz max 4-5 tane baglaya bilirsiniz

Herkese Merhaba
kendime ring flaş yapıyorum elimde 15 tane led var cd büyüklüğündeki bi teflon plastiğe15 ini dizmey planlıyorum led in özellikleri ve aşağıda bulunuyor bunu nasıl yapmalıyım seri mi paralel mi bağlamalıyım? güç kaynağı olarak 5v 1a olan bi power bank kullanmayı düşünüyorum olur mu?
sku_141987_2.jpg

Model 6360
Material Plastic + Iron
Quantity 50
Emitter Type LED
Power 1 W
Color BIN White
Rate Voltage 3.0~3.2 V
Luminous Flux 100~110 lm
Color Temperature 5560~6300K K
Application DIY parts
Features Current: 300~350mA
Packing List 50 x LED bulbs

Öncelikle bir durumu açıklamak lazım.

Ring flash yapacağınızı belirtmişsiniz. Bu fotoğraf makinalarındaki gibi saniyeninde altında çalışıp duracak mı? yoksa projektör gibi uzun süre çalışacak mı?

Bu bilgiye göre devre yada öneride bulunmak lazım.

Şahsen benim anladığım anlık çalışacak taki ikinci resmi çekene kadar. Doğrumudur?

1,2 voltluk şarzlı pillerle de olabilir. 15 led seri bağlanır ise 45 volt civarı gerekir akımı sınırlayarak bütün ledleri seri bağlayıp kullanabilirsiniz. Kendi uygulamalarımda ledleri paralel bağlayarak uygun akımda seri diyot ile lion pile bağlıyorum. Birde 3400 miliamperden yüksek lion piller çakma tabir ettiğimiz ürünlerdir inanmayın. İleride ne kadar yükseltebilirler bilmiyorum. Gerçek kapasiteleri kaliteli markalar yazar şimdilik maksimum 3400 daha yükseği yok biliyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri