Sera streş kesme makinesi

GND-

Üye
merhaba arkadaşlar bu video daki gibi bir streş kesme makinesi yapmak istiyorum .
herşey tamam fakat sorun şu streşi koyacamız yeri nasıl yapmalıyım mekanik le alakalı bir konu mu yoksa yanlış yere mi konu açtım yardımcı olursanız eevinirim.....

merhabe

Uğraştığına değmez elini yakma derdi ve sorun cihaz pratik değil

( reklamı da yaptık )

Son düzenleme:
eyvallah saol usta ama ben kendim yapmak istiyorum...

eyvallah saol usta ama ben kendim yapmak istiyorum...

kendi yapmak , mutlu olmak bambaşka bir durum , kusura bakmayın hevesinizi kırmak istemedim , sadece daha güvenilir ve daha değişik bir işe yarar bir cihaz yapmanız için yönlendirme yaptım .
benim mantık açıdan düşündüğümde videodaki cihazı yaparsanız başarınız için tebrikler sonrası bir sonra fazlalık çöp olacak koyacak yer bulamayacaksınız . takibi sizin kararınız . zevkler ve renkler tartışılmaz . kolay gelsin , sağlıcakla kalın .

ben de link verdiğim sanatla uğraşmak istiyorum .hayırlısı bakalım .

https://www.google.com.tr/search?q=...Tah5vWAhVSKVAKHUOuBuwQsAQIJA&biw=1366&bih=638

https://www.youtube.com/user/intarsiabykathywise/videos
diğer

marifet onu hazır almakta değil oturup kendin yapmakta para verip aldıktan sonra her türlü alırsın mesele onu kendin yapmakta...!!!

marifet onu hazır almakta değil oturup kendin
yapmakta para verip aldıktan sonra her türlü alırsın mesele onu kendin yapmakta...!!!

Kolay Gelsin , Başarılar , Sağlıcakla Kalın .

EBsA5cjgQiU.jpg

merhaba arkadaşlar bu video daki gibi bir streş kesme makinesi yapmak istiyorum .
herşey tamam fakat sorun şu streşi koyacamız yeri nasıl yapmalıyım mekanik le alakalı bir konu mu yoksa yanlış yere mi konu açtım yardımcı olursanız eevinirim.....

Merhaba,
Videodaki sistem fikir olarak güzel ama geliştirilmesi şart. Sizin yapacağınız sistemde öncelikle streç filmin konulacağı kısım nispeten ağır ve filmi asılma esnasında sizinle beraber gelmeyecek bir yapıda/ağırlıkta olmalıdır ki, iki elinizi birden kullanabilesiniz. Bu sorunu hazneyi ahşaptan yaparak çözebilir ayrıca istediğiniz gibi keserek, kendi tasarımınızı yapabilirsiniz. Kayma ve ağırlık sorunu için ister altına kaymayı önleyici pedlerden kullanın, istersenizde gövdenin tabanı ebatında metal bir parça keserek, tabana monte edebilirsiniz.
İkinci olarak videodaki sistemde kullanılan kesme sistemi elle kontrol edildiği verimsizdir. Siz bunu minik bir anahtar vasıtası ile kontrol edebilirsiniz. Böylece kesme işlemi için anahtar açıp kapamakla uğraşmaz anahtarlamayı otomatik yapmış olursunuz.
Üçüncü olarak ise kesme telindeki sıcaklığı kesme (eritme) noktasında sebitlemeniz gerekir ki kesim işlemi bittikten sonra videodaki gibi dumanlayarak yanmaya devam etmesin. Bunuda telin uzunluğuna göre uyguladığınız voltaj miktarını sınırlandırarak yapabilirsiniz.
Kullanabileceğiniz malzemeler;
-Kontrplak
kavak_kontraplak_hus_ahsap_yakma_daglama_sanat_wood.jpg

- Rezistans Teli (krom-nikel dedikleri teller) küçük makara şeklinde satılanları da mevcut
galvanized-wire.jpg

- Kesme işlemini kontrol edebilmek için mini anahtar (bozuk mause bulabilirsen içinde bundan mevcut)
10PCS-Tact-font-b-Micro-b-font-font-b-Mouse-b-font-font-b-Switch-b.jpg

Fikir vermesi açısından kabataslak bir çizim yaptım. Elbet bu çizimde geliştirilebilir ama fazla vaktim yok alele acele bukadarı ile yetineceksin artık :)
G64xPJ.jpg

saolun teşekkür ederim ama başka bir forumda bu sistemlerin çok sağlıklı olmadığını söylediler şöyleki ;
polimerik malzeme olan streç filmler ısıl işleme maruz kalmamalıdır kaldıki sıcak yemekle bile temas etmemelidir. Her plastik gibi bisfenol A içerir kısırlık yapar erkek vücudunda östrojen hormonu salgılatır memelerde büyüme yapar erkek meme kanseri insidansını artırır.Videoda yakılıyor çıkan dumana bakarsan zararlı olduğunu anlayabilirsin....( alıntıdır )

Önce diğer arkadaşların verdiği fikre çıkışıyor kendim yapacağım hazır almayacağım diye tepki gösteriyorsun. Sonra başka forumda 'sağlıklı olmadığını' okuduğunu, gelip burada dile getiriyorsun. Zaten folyo, streç film vb. malzemelerin gıda ile doğrudan uzun süreli temasının zararlı olduğunu aşağı yukarı herkes biliyor. Kaldı ki zaten sıcak gıdanın bulunduğu kabın ağzı streç filmle kapatılmaz! Onuda geçtim folyo ve streç film sadece gıda da kullanılacak diye bir kaide de yoktur. Hepsini geçtim o bilgi edindiğin sitede yanlış bilgiyi edinmişsin haberin olsun. Bu türevdeki makineler streci ısı ile eriterek kesmeye yarar ve kestiğin kısımda (gıda malzemesi kaplıyorsan eğer) gıda ile temas etmez!
Duman konusunda da zaten ek bilgi vermiştim.
Üçüncü olarak ise kesme telindeki sıcaklığı kesme (eritme) noktasında sebitlemeniz gerekir ki kesim işlemi bittikten sonra videodaki gibi dumanlayarak yanmaya devam etmesin. Bunuda telin uzunluğuna göre uyguladığınız voltaj miktarını sınırlandırarak yapabilirsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,921
Son üye
TursuBidonu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri