Sensör ile sayıcı

sasahes06

Üye
Bir akaryakıt istasyonuna giren araçların sayısını gösteren bir fotoselli sayıcı yapmak istiyorum bu konuda bana yardımcı olabilirseniz sevinirim. Teşekkürler...

Nasıl yardımcı olabiliriz?
Basit bir sayıcı devresi kullanabilirsiniz... (İsterseniz PİC v.s ile yapılmış)
Ayrıca yapılacak devre kaça kadar sayacak?
Saydığı değeri nerede ve nasıl gösterecek?(7segment Display,Led Display,LCD v.s)
Ekstra bir özelliği olacakmı?(Her sayıda yada belli bir durumda uyarı verme yada başka bir işlem v.s yapma gibi)

İstediğinizi açıklayıcı bir şekilde yazarsanız, cevaplarda açıklayıcı olur..

lcd veya led ile göstere bilir şöyle bir sistem istiyorum istasyon girişine koyacam ve istasyona giren araçların sayısını 1gün boyunca sayacak. Bunun yanında istediğimde sayacı sıfırlaya bileceğim. Yardımın için teşekkürler.

Hazır satılan sayıcıladan (reset girişli oılan) bir adet alacaksınız. İstasyonun girişine foto elektrik sensör yerleştireceksiniz.
Yalnız istasyona giriş tekmi..? Giriş ve çıkış yerleri farklımı...? Giriş birden fazla ise ona göre çalışma yapmanız lazım. Giriş aynı zamanda çıkışta oluyorsa sayıcı çıkan araçlarıda sayacaktır. Bu durumda giren her aracın çıktığını düşünerek sayıcının saymış olduğu değerin yarısını gerçek değer kabul edeceksinizz....

istasyon girişi tek çıkışıda garklı yerden. Yanlızca bir sayıcı ve sensörle halledebilirmiyim.

Bişey daha soracam bu devreyi proteus ile simule edebilirmiyim..

Merhaba...
Fikir olması için birşeyler yaptım. (Yazı veya ekstra öz. istenilen şekilde düzenlenebilir.)

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri