Sensör ile röle çektirme ve gecikmeli bırakma

0M42

Katılımcı Üye
Merhaba arkadaşlar endüktif sensör ile 24 voltluk bir röleyi tetikleyerek çalıştırdığım bir sistemim var sesörün önündeki engel kalktığında rölenin yarım yada bir sn. civarı gecikmeli bırakmasını istiyorum zaman röleleri işimi görmüyor.

Aklıma rölenin bobin uclarına paralel kondansatör bağlamak geldi sensör gerilimi kesse bile kondansatörün içindeki gerilim röleyi bir süre çekili tutar diye düşünüyordum fakat olmadı sorun yaşıyorum.Sensörün önüne engel geldiğinde röleyi çekiyor fakat bu esnada rölenin bobin uclarına kondansatörü paralel bağladığım anda rölenin enerjisi kesiliyor kondansatörü ayırır ayırmaz röle tekrar tetikleniyor.

Bu konuya anlam veremedim sizce buradaki sorun nedir ? Rölenin + ve - kutupları ile kondansatörün kutuplarına da dikkat ediyorum yani ters bağlama durumu yok.

Kullandığım akım doğru akım ve rölem aşağıdakinin bir benzeridir ;

Anlatımım yeterince açık olmadıysa video çekip ekleyebilirim yardımlarınızı bekliyorum.

Konuyu okudum fakat benim çözümüm maalesef yok :(

Ayrıca hem çözümü istiyorum hemde aşağıda belirttiğim duruma neden olan nedir bunu öğrenmek istiyorum ;

Kod:
Sensörün önüne engel geldiğinde röleyi çekiyor fakat bu esnada rölenin bobin uclarına kondansatörü paralel bağladığım anda rölenin enerjisi kesiliyor kondansatörü ayırır ayırmaz röle tekrar tetikleniyor

MAntık ve yorumlama ... Kond değeri çok mu büyük, önüne amper ve voltmetre koy hangisi düşüyor gör!

Konuyu okudum fakat benim çözümüm maalesef yok :(

Ayrıca hem çözümü istiyorum hemde aşağıda belirttiğim duruma neden olan nedir bunu öğrenmek istiyorum ;

Kod:
Sensörün önüne engel geldiğinde röleyi çekiyor fakat bu esnada rölenin bobin uclarına kondansatörü paralel bağladığım anda rölenin enerjisi kesiliyor kondansatörü ayırır ayırmaz röle tekrar tetikleniyor

merhaba roleye direk paralel baglarsaniz olmaz roleyi tetikleyen transistor mosfet her neyse onun tetikleme yerine kondansator koymaniz gerekir

bıraktıktan sonraki zaman aralığı 0-? sn-dk olacak?Bunu aynı rölenin bobin uçlarına paralel bir zamanlayıcı koyabilirsin rölenin normal kaçık kontağından voltaj alıp endüktüf yük sensörü işini bitirince kontak bırakınca diğer zamanlayıcı devreye girecek

Roleyi transistorle surun base ucuna kond bir ucunu baglayin. Ayni gate ucunu da ayarli direncle saseye cekip gecikme zamanini ayarlayabilirsiniz

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Voltmetre ve ampermetre ile ölçüm yapmadım fakat sanki kısa devreye düşüyor gibi bir durum var röle çekili halde iken röle bobinlerine kondansatörü bağlıyorum röle bırakıyor kısa devre oluyormuş gibi ayırır ayırmaz röle tekrar çekiyor buna pek anlam veremedim röleyi endüktif sensör ile tetikliyorum sizin dediğinize göre sensör transistörü tetikleyecek transistör ilede röleyimi tetikleyeceğim ?

Transistörlü bir düzenek kuracak kadar bilgim yok rica etsem bana şemasını çizebilirmisiniz ?

Size telden yazdigim icin sema veremeyecegim fakat mantik olarak npn transistor dusunun base bacagi sensorunuzun tetik cikisina baglanacak(cikis voltajina gore gerekirse direnc vs hesabina datasheetten bakarsiniz) ayni hatta kapasitorun + bacagi ve ayarli direncin bir bacagi baglanacak. Transistorun collector bacagi rolenin bir bacagina emitteri de saseye baglanacak. Transistor tetiklenip sensor tetigi kestiginde kapasitor base i bir sure daha tetikleyecek bu sureyi de ayarli direncle degistirebileceksiniz

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Merhaba arkadaşlar endüktif sensör ile 24 voltluk bir röleyi tetikleyerek çalıştırdığım bir sistemim var sesörün önündeki engel kalktığında rölenin yarım yada bir sn. civarı gecikmeli bırakmasını istiyorum zaman röleleri işimi görmüyor.

Aklıma rölenin bobin uclarına paralel kondansatör bağlamak geldi sensör gerilimi kesse bile kondansatörün içindeki gerilim röleyi bir süre çekili tutar diye düşünüyordum fakat olmadı sorun yaşıyorum.Sensörün önüne engel geldiğinde röleyi çekiyor fakat bu esnada rölenin bobin uclarına kondansatörü paralel bağladığım anda rölenin enerjisi kesiliyor kondansatörü ayırır ayırmaz röle tekrar tetikleniyor.

Bu konuya anlam veremedim sizce buradaki sorun nedir ? Rölenin + ve - kutupları ile kondansatörün kutuplarına da dikkat ediyorum yani ters bağlama durumu yok.

Kullandığım akım doğru akım ve rölem aşağıdakinin bir benzeridir ;

Anlatımım yeterince açık olmadıysa video çekip ekleyebilirim yardımlarınızı bekliyorum.

Röleye bagladınız kondansatör ün degeri nedir normal şartlarda kondansatör bagladı nız da röle bırakıyor demişsiniz bırakmasının sebebi kondansatör üzerine düşen gerilim in dolması yüzünden bırakıyordur direk yerine ufak bir devre ile geçilmesini saglana bilir .

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri