sensör çıkış sinyali süresini uzatmak mümkün mü?

sadoazb

Üye
arkadaşlar bir projemde 3 veya 4 adet sensör kullanmam lazım
sensör önünden geçen metal cisim çok hızlı geçince sensörün tetiklemesini mikrodenetleyici ile algılamak sorun oluyor. algılama için kesmeleri kullansam zaten 2 adet kesme var(aurdino uno) kesmeler işimi görmüyor..

benim sensörün tetiklenmesi çok kısa olsa bile çıkış sinyalini en az 2 sn verecek bir sensör modeline ihtiyacım
var

bu konuda fikri olan var mı ?

teşekkürler..

evet çok hızlı bir biçimde geçiyor..
bir sensör firmasına mail attım sensör çıkışını uzatabilirmiyiz diye özel olarak imal ediyoruz dedi
tabi o da maliyeti arttırır ama zaman rolesi kullanın dediler

yani 4 sensöre 4 adet zaman rolesi bağlayıp(tetiklemeli role) çıkış sürelerini 2-3 sn ayarlayıp mikrodenetci girişlerine baglayarak sorun çözülebir

ama gene maliyet ve kullanılan parça sayısı artıyor aslında senörlere konulan hassasiyet ayarı yanına çıkış süresinin ayarı içinde bir pot konması çok mantıklı ama yok işte.

saygılarımla.

sürücüden dc fren zamanını uzatın tabı varsa kullandıgınız sürücüde oyle bir özelllık LS SÜRÜCÜlerde var

Merhaba,
Cismin boyu,hızı nedir?Peşinden gelen ikinci cisim kaç saniye sonra geliyor.Büyük bir olasılıkla CMOS kapıları kullanılarak(örn:CD4070) ve fototransistör ile algılanabilir.

Sensöre paralel sensör bağlamak en ucuz yöntem olabilir, ayrıca süre uzatması da sağlar.

ifm Sensör ile görüşmenizde fayda var. Arayacağınız özellik Pulse streching olacak.
Bir zamanlar 1mm çapında ve çok hızlı akışı olan çelik bilye tanelerinin tespiti için kullandım. puls uzatma fonksiyonu 10...150 ms kadar ayarlana biliyor. Muhakkak işinize yarar bir ürün vardır diye düşünüyorum.
ıfm.png

Bazı sensörlerin üzerinde timer olabiliyor. Benim hatırladığım keyence'in fiberoptikli bir sensöründe timer on/off özelliği vardı.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,165
Kullanıcılar
449,930
Son üye
oguuz680

Yeni konular

Geri