Senkron Generatör Uyartım Akımı Kesilirse

Senkron generatör nominal yükte çalışırken uyartım akımı aniden kesilirse ne olur
nasıl ve neden ?
bu konuda beni aydınlatabilecek olanlara teşekkürü borç bilirim

uyartım akımı kesilirse motorun elektrik üretimi durur. neden dersen mıknatıslanma olayı ortadan kalkacağı için stator sargıları manyetik alan tarafından kesilmez ve endüklenme meydana gelmez. Artık mıknatısiyet olabilir ve uçlardan azda olsa voltaj görülebilir. uyartımı kestim diye elinizi atmayın aman diyim.
Fazla açıklama yapmaya gerek yok arkadaşlar bakıyorum Dc motora falan geçmişsiniz anladık bilgi zır geniş :)
Bende dahıl olayım o zmn dc motor tartısmasına. uyartım kesilirse DC motorun sonsuz devir olayı doğrudur. Bütün elektrik makinaları notlarında yazar bu.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
paralelde ise generatör korumaları devreye girer kesicisini açtırır.Korumaları düşünmezsek generatör tarafı kutup sargılarına göre 1500 veya 3000 d/dak değişebiliyor.Genaratör fazları sistemden enerji çekip kendini tahrik eden yaklaşık 18000 d/dak mili çevirmeye çalışacağından dolayı dişli kutusunun dağılmasına sebeb olur.ters güç ve bu gibi durumlar için dişli kutularına bağlantı noktalarında pimler vardır.pimleri keser generatör boşta döner.

Yükteyken jenaratorun ikazı kesilirse aşırı hız yapar. ve sonrasında asenkron motor olarak çalışmaya devam eder.

Bende şöyle sorayım o zaman eğer türbine çıkış verilip ünite kesicisinin bara geriliminin yüksek olmasından dolayı açmadığını gördüğümüzde ne yapmamız gerekir. Yani ters güç oluştuğunu gördüğümüzde.

yav arkadaşlar ben konuyu anlamadım yada bası arkadaşlar konuyu dallandırıp budaklandırdı ..
bahsettiğimiz senkron generatör elektrik üreten senkron bildiğimiz jeneratörmü yoksa başka bişidenmi bahsediyoruz önce konuştuğumuz makine nedir ?

eğer bizizm bildiğimiz senkron jeneratör ise uyartım akımı birden kesilse hiç bişi olmaz . sadece elektrik üretmez

bu uygulamayı neden yapmak istiyorsunuz onu bilemiyorum ama eğer jeneratör yükte durmasın diyorsanız motorun kontak rölesinden avr den çıkan + yı geçrirseniz güzel bir uygulama olur çünki çoğu şantiyede duruma vakıf olmayan elemenlar jeneratör yükte iken jeneratörü kapatıyor

bazı alternatörlerde bu jeneratör 400 volttan sıfıra düşene kadar yani 5-6 saniye motorun durduğunun farkına varamadığı için voltajı 400 voltta tutmaya uğraşıyor buda avrnin aşırı akım basmasına sebep oluyor o zaman ya diyot patlıyor ya avr :)

başka bir uygulama şekli ise akım trafolarının termikten geçirip termiğin kapalısından
uyartım akımını geçirdiğiniz zaman aşırı akımda uyartımı kesip alternatörü korur .

ama burada dikkatli olunacak nokta termiği çok ince ayarlamaktır
çünki akım trafomuz 600/5 olursa jeneratörümüzde 250 kva olsun
burada bizim aşırı akımız 300 amp den sonrası olacak o halde akım trafosundan geçecek akım 2.5 3 A ciivarında olacak 1.5 - 4 ayar sahalı bir termik işimizi görecektir örnek kabaca hesaplama bu

bu iş için kullanacaksanız meselede bu
sanırım anlatabildim
detay istersen mailde daha açıklayıcı çok teferruatlı anlatabilirim

heç bişi olmaz

peki bende şöle bi soru sorayım statoru sac paketli seri motorlara üniversal motor deniyor ac akımda kullanılyor devirleri boşta iken yüksektir 15000 gibi acaba bunun uyartım sargısını kesersek devir sonsuza çıkmak istermi

şimdi sölediğim olay senkron alternatörde geçerli motor deyince işin şekli şemali değişir

ac üniversal motorda uyartım sargısını neden keseceksiniz keserseniz ne olur motor çalışmaz mantıken. sorumu tuaf bendemi tuaflık var
ha ac üniversal motorda uyartım sargısı nerede onuda bilmiyorum
TAM BİLMİYORUM YANILTMIŞ OLMUYAYIM mantık yürüteceksek

yani şimdi olay şu stator ve rotor birbirine seri bağlı değilmi evet
220 volt olur bunlar 380 olmaz doğrumu doğru neden? çünki 380 voltu rotordan seri geçirmek için çok kanallı endüvi 6tane fırça gerekli vs vs

nasıl çalışır bu alet acde akım verince hareketli manyatikalan oluşur endüvi de bir endüklenme olur
sonra endüvide endüklenen akım alan dışına itilmeye uğraşılır endüvi rulmanlarla bağlı olduğu için bu itilme dönme şeklini gösterirr. yani aynı zamanda endüvinde endüklenen akımın miktarı momenti oluşturur

hatta ben aşağı inip matkabın birini açayım şimdi.
evet açtım dediğim gibi
seri sargıyı neden keseceksiniz bilmiyorum ama keserseniz akım geçmez motor dönmez bu olur matkapmı miksermi şaltermotromu o alet ne ise bobinajcıya götürür tamir ettirsiniz siz bobinajcı iseniz kendiniz lehimler makaronlarsınız yada değiştirirsiniz.

ha tam olarak bilmiyorum baktım bunda uyartım sargısı dediğiniz yer neresi onuda göremedim sanırım statordan bahsediyorsunuz.:)

uyartım akımı diye bir şeyde yok biz buna öle bir akım vermiyoruz....220 veriyoruz hepsi bu .

diğer denyide yaptım sonsuza çıkma olayı dediğimiz kavramsal bişi bunu devir en maksimuma çıkmaya çalışır olarak düzeltmekte fayda görüyorum kavram kargaşası yaşanmaması bakımından .. bununda sınırı 20000 25000 olarak değerlendirilebilir ...

daha yükseklere çıkmak mümkündür fakat o özel teknoloji gerektirir. ALİMİNYUM İŞLEYEN CNC tezgahlarırnda yüksek hızda çalışılır fakat o motorların rulmanları yatakları yağ soğutmalıdır ve seramik rulman metal rulmanlarda kuvetle muhtemel ciddi bir ısı sürtünme olacaktır buda metal aksamın deforme olup parçalanmasına sebep verecektir ..

fakat bu konunun tam uzamanına sormakta gene fayda var senkron alternatör ile bir sorununuz var ise ALTERNATÖRDE her konuda yardımcı olabilirim

Son düzenleme:
konu biraz karıştı kutup sargısı diyeceme uyartım demişim yanlışlıkla sonradan fark ettim esas soru şu seri motorun uyartım sargısı kesilince devir aşırı yükseliyor seri motorların tanımının yanınıda üniversal kelimesi parentez içinde geçtiğinden ac üniversal motordada böyle bişe olurmu dedim ama olmaz iç yapısını inceledim sadece rotor dönmez yani çalışmaz biri uçup biri dururken birinin uyartımı yokken neden aynı katogorideler diye soracaktım

ünite paraleldeyken ikaz kalkarsa grup aşırı hıza gider generatör çıkış kesicisi açar eğer olurda koruma sisteminizden kaynaklı bir sorundan dolayı kesici açmazsa generatör sargıları yanar.

10 mva senkron generatörümüz var. hatta durum şöyle ki motor ve genaratör akuple. elektrikten elektrik üretiyoruz. motor istediğimiz frekansta çalıştıktan sonra generatörün ikazıyla oynayarak gerilim alıyoruz. bir power supply yardımıyla uyartım veriyoruz. uyartımı sıfırdan veriyoruz. uyartımı verir vermez gerilim alamıyoruz. rememans gerilimi var uyartımı biraz vermek ve beklemek gerekiyor. sonra 6000 - 65000 volta kadara çıkış alabiliyoruz. işimiz bittiğinde de uyartımı sıfırlıyoruz seri beir şekilde ve de generatöre hiç bir şey olmuyor :) uyartımı kesildiğinde sadece elektrik üretimi durur. normal açlışmasına devam eder.

Forum istatistikleri

Konular
128,235
Kullanıcılar
450,034
Son üye
aaaahaha

Yeni konular

Geri