Senkron Generatör Uyartım Akımı Kesilirse

copacabana

Üye
Senkron generatör nominal yükte çalışırken uyartım akımı aniden kesilirse ne olur
nasıl ve neden ?
bu konuda beni aydınlatabilecek olanlara teşekkürü borç bilirim

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Selam senkron generatör benim bildigimkadarıyla A.C jeneratördür. uyartım akımı kesilirse sadece olacak tek bir şey vardır. oda nelektrik üretmez. bu bir D.generatör olsaydı. yine aynısı olurdu. fakat D.C motor olsaydı. Korkarım ne olurdu biliyormusunuz. MOTOR SONSUZ DEVİRE çıkar srgılar patlayana kadar yada mekanik zararlar vererek darma dağın olurdu. aynen şahit olmuşuzdur. kolay gelsin

hocam sanırım yanılyorsun eğer bir dc motorda uyartım akımını yani kutup oluşturan endüktör akımını kesersek
dc motor durur.ayrıca kollektörde zıt emk oluşmayacağından kolekktör akımıda uygulanan gerilim ve bobinlerin
omik direnci oranında r=u/ı formülüne uygun akar.diye düşünmekteyim

Mulayim arkadaşım deneyebilirsin ben bir çok kez denedim güven bana hatta böyle parçalanmış çok motor gördüm.

Bu olay,şebekeye bağlı iken olursa,jeneratör,asenkron motor olur ve elektrik üretmeden dönmesine de-
vam eder.

formen_1971 ' Alıntı:
Mulayim arkadaşım deneyebilirsin ben bir çok kez denedim güven bana hatta böyle parçalanmış çok motor gördüm.

formen arkadaş ben bildiğimiz dc motorları baz alarak konuştum,eğer kutup oluşturan bobinlerin
genelde field uçları denir akımı kesilirse kollektör dönmez kollektör akımı çok yükselir.denemeye gerek yok
bir yanlış anlaşılma var gibime geliyor.

arkadaşlar bu konuda bayagı bi yorum var ama hepside yanlış ve birazda acaip açıklamalar
fahri yetiş in açıklaması dogru
generatörün ac veya dc si yoktur arkadaşlar
tüm generatörlerin üretimi ac dir. kollektör konjektör falan fıstık dediklerinizse generatörlere yabancı kelimeler
generatörde gerilim kanunu vardır bunu bilmek lazım bu kanun üzerinden generatör nasıl gerilim üretir ve çıkan sorunun ne oldugu çok kolay anlaşılır
size bu konuna ilgili kendi çizimimi verecem artık idare edin hemen çizdigim için pek hoş gözükmeye bilir
açıklamasını daha sonra yaparım bu akşam pek zamanı yok anlatımıda bayagı uzun

tesekkurler aciklamalar icin

Sayın formen'nin belirtmiş olduğu motor, DC seri motordur.Seri motorlarda,uyarma sargısı seri bağlıdır ve mutlaka yükte çalıştırılır.Şayet uyarma akımı motor yükte iken kesilirse,motor sonsuz devire doğru gider ve parçalanır.

Senkron generatörde , ikaz kesicisi açarsa (paralelde iken olması şart) generatör senkron hızın üstüne çıkar ,endüksiyon ( asenkron) generatör olarak çalışmaya başlar ,sistemden (şebekeden)uyartım için gerekli reaktif gücü çeker .Bu gücün değeri ,generatör nominal gücünün 2-4 katıdır ve önlem alınmadığı takdirde generatörü termik olarak zorlar ve zarar verir.(zaten senkon hızın üzerine cıkıldığı zaman senkron koşulları bozulacağından paralellik kesicisi acar tabii böyle senkron check tarzında bir sistem mevcut ise)

paralelde değilken ikaz kesicisi açarsa hiç birşey olmaz ,boş boş dönmüş olur belki artık mıknatıslanmadan dolayı rst uçlarında az da olsa gerilim okunabilir.

generatörün motor olarak çalışması için (ters güç ) sadece ikazın kesilmesi yetmez ,(paralel de iken) tahrik makinasının da devreden cıkmış olması gerekli. ( buharlı ise buharın kesilmesi ...v.b) ama bunun için ters güç röleleri vardır testci arkadaşlar bilirler ,generatörü motor olarak çalıştırmamak içindir.

fakat bana göre en kötüsü paralel de iken aniden paralellik kesicisinin açması ve aşırı hız tribinin çalışmamasıdır ozaman oradan kaçmak lazım işte

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,121
Kullanıcılar
449,826
Son üye
SK.

Yeni konular

Geri