SAYISAL ELEKTRONİKTE DÖNÜŞTÜRME

bafrali_55

Üye
MERHABA ARKDAŞLAR SAYISAL ELEKTRONIKTE 8LİK SİSTEMDEN 16 LIK SİSTEME DONÜŞTÜRME 16 LIKTAN 8LİK SİSTEME NASIL DONUŞTUREBLIRIM ORNEGIN

273,56 sayısının 16 lık sistemdeki karşılıgı

ABC,5E sayısının 8 lik sistemdekı karşılıgı nedir yada nasıl cevırecez elınde bır ornek olan arkdaşlar bana yardımcı olabılırler mi

bafrali_55 ' Alıntı:
MERHABA ARKDAŞLAR SAYISAL ELEKTRONIKTE 8LİK SİSTEMDEN 16 LIK SİSTEME DONÜŞTÜRME 16 LIKTAN 8LİK SİSTEME NASIL DONUŞTUREBLIRIM ORNEGIN

273,56 sayısının 16 lık sistemdeki karşılıgı

ABC,5E sayısının 8 lik sistemdekı karşılıgı nedir yada nasıl cevırecez elınde bır ornek olan arkdaşlar bana yardımcı olabılırler mi
Kastettiğin 8lik sayı sistemi mi? Yani sayının hexadecimal ifadesi yerine octal ifadesi mi?

Bir de floating point sayılar hexadecimal olarak ABC,5E gibi ifade edilmez. IEEE754 formatına bak.

ABC,5E hex decimal i BCH ye ceviriyoruz dimi
ABC,5E = 1010 1011 1100 , 0101 1110

evet arkdaş bu sınav sorumdu aynen dedigim gibi yazmıştı bende cozemedım nasıl cozuldugunu arıyorum

İyi de floating point sayı virgülle gösterilmez ki. 32 bitlik floating point sayıda en yüksek değerli bir işaret bitidir. Sayıların ondalık kısmı 31 ve 32. bitler arasında olduğu varsayılır. Geriye kalan 31 bit ise sayının küsürat kısmı ve üslü kısmı arasında paylaştırılır. Şimdi hatırlamıyorum ama diyelim ki en düşük değerlikli 8 biti üs kısmı için kullanılsın. Onun da en yüksek değerlikli biti işaret bitidir. Geriye kalan 22 bit küsürat kısmı içindir.

273,56 sayısı ondalıklı olarak .27356E+3 olacak şekilde hexadesimal sayı sistemine dönüştürülür. Dönüştürme işlemini zaten biliyorsunuzdur. Hep 16 ya böleceksiniz ve kalanlardan sayıyı dizeceksiniz.

Eğer soru tamsayı olarak örneğin 32 nin hex karşılığı 0x20 ise bu sayının 8 li sistemde karşılığı nedir diye sorulmak istenmiş ise o zaman 32 yi hep 8 e böleceksiniz ve kalanlardan sayıyı oluşturacaksınız (32/8=4, kalan 0, bölüm 4 te 8 den küçük olduğu için daha bölünmez, o zaman sayı decimal 40 tır.)

çok sagolun arkdaşlar cok yardımcı oldunuz bu konu hakkında

tabi ki virgülle gösterilmez arkadsım öyle yazdı diye yazdım bende :)

Forum istatistikleri

Konular
128,608
Kullanıcılar
450,608
Son üye
cemaliev

Yeni konular

Geri