Sayaçlar Neye Göre Belirlenir?

Sayaç seçimleri tesisin kurulu gücü baz alınarak yapılmaktadır. Tesisin kurulu gücüne göre sayaç üzerinden direkt olarak geçecek akım değeri, 100A den fazla ise (yaklaşık 50kW kurulu güç) x/5A yani akım trafoları üzerinden sayaç bağlantıları yapılmaktadır. 9kW değerinden kastedilen sözleşme gücü olup, kurulu gücün %60 ı olarak kabul edilir. Buna göre, kurulu gücü 15,1kW dahil olmak üzere reaktif ve kapasitif ölçüm şartı olması nedeniyle kombi sayaç kullanmamız gerekecektir. (Aktif-reaktif-kapasitif) Kombi sayaçlar elektronik olup, ilk defa abonelik yapan tüm aboneler elektronik sayaç kullanmak zorundadır. Bu arada 2014 den itibaren tüm sayaçlar Dağıtım Şirketinden :))

Ben yönetmelikte böyle bir madde bulamadım. Kesin bir bilgi mi bu ?
SAYIN İDENTİFY 9KW a kadar olan abonelerde kompanzasyon istenmez 9kw ve üzeri olan mesken hariç işletmelerde kompanzasyon yapılır diye bir madde var trifaze abonelik için eski yönetmelikte madde yoktur yeni değişen tedaş yönetmeliğinde yeni aboneler her ne olursa olsun monofaze abonelik alamıyor SAYGILAR

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Ben yönetmelikte böyle bir madde bulamadım. Kesin bir bilgi mi bu ?
SAYIN İDENTİFY 9KW a kadar olan abonelerde kompanzasyon istenmez 9kw ve üzeri olan mesken hariç işletmelerde kompanzasyon yapılır diye bir madde var trifaze abonelik için eski yönetmelikte madde yoktur yeni değişen tedaş yönetmeliğinde yeni aboneler her ne olursa olsun monofaze abonelik alamıyor SAYGILAR
Kardeşim o yönetmeliğin linkini bulma şansın var mı? Yerel dağıtım şirketi köylere 3 fazdan beslemeye izin vermiyor ve sürekli sorunlar çkıyor kurulu gücün yüksek olduğu yapılarda.

Forum istatistikleri

Konular
128,248
Kullanıcılar
450,059
Son üye
Erentrik

Yeni konular

Geri