sayaç bağlantı şeması gerekli?

zbyrblc

Usta Üye
Arkadaşlar selam

Çalışmış olduğum iş yerinde bazı ölçümler yapmam gerekiyor..Örneğin yaklaşık olarak 52 adet split klima mevcut,bunların günlük harcadığı enerjiyi saat bazında belirlemem gerekiyor..( 3 adet ayrı kat klima panosu var,hepsine ayrı ayrı bakıcam)Bir de toplam 80 kva değerindeki tomografi cihazının günlük saat bazında(boşta veya çekim esnasında),kw cinsinden harcamaları gerekmekte..Bunların günlük ve saatlik kw harcamalarını ölçebilmem için elektronik sayaç alıp takmam gerekiyor.Sorum şu;ben bu harcamayı normal 3 fazlı herhangi bir elektronik sayaç ile ölçebilirmiyim,yoksa raktif sayaç mı almam gerekiyor..Hangisi olması lazım..Bu sayaç 3 gün takılı kalacak,sonra diğer birimlerin ölçümlerini yapıcam,hepsi 3 gün süreyle takılı kalcak,günlük ortalama bir değer alıp sunucam.yardımlarınız için şimdiden teşekkürler..

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
size gerekli olan x5 sayaç ve 3 adet akım trafosu.akım trafosu değerinede ancak ölçüm yapacağınız cihazların akımlarını veya güçlerini bilmeniz gerekir. örneğin 80kva tomografi cihazı 65kw yapar buda 115amper gibi bir akım demek yani 150/5 akım trafosuyla bunu halledebilirsiniz. ama klimalar ve kat panolarının çektiği akım nedir bunuda ancak tesis tam yükteyken pens ampermetre ile ölçüm yaparak bulabilirsin. ölçtüğün değerin bir üstünü akım trafosu değeri olarak kullanabilirsin. slm

benden istenen şey sadece 3 günlük ortalama bir kwh değeri..sadece sayaç ile bu işi halledemezmiyim..akım trafosu olmazsa olmaz mı?
elektronik sayaçlar için akım trafosu gerekiyor mu ki?

80Kva tomografi cihazı demişssin =115A bu akımı sayaç taşıyamıyacağı için akım trafosu kullanmalısın,REZİSTANZ arkadaş gerekli açıklamayı yapmış dikkate almanı tavsiye ederim kolay gelsin

evet bu konuyla ilgili epey bir araştırma yaptım sitede..akım trafosu, olmazsa olmazımız..
verdiğiniz cevaplar için çok teşekkür ederim..o zaman ben bu kwh ölçümünü yapabilmem için tali bir pano oluşturmalıyım ve akım trafosu ile x5 sayaca ihtiyacım olacak..Bir sorum daha olacak..benim ölçeceğim max değer 80 kva lık tomografi cihazı..yani bundan yüksek bir değerde bir cihazım olmayacak ölçüm için..alacağım sayaç özellikleri nasıl olmalı?3 adet 150/5 akım trafosu ile ben diğer düşük güçlerdeki ölçümleride yapabilir miyim? örnek 30 kw lık bir gücü de aynı trafo ile ölçebilirmiyim?

evet bu konuyla ilgili epey bir araştırma yaptım sitede..akım trafosu, olmazsa olmazımız..
verdiğiniz cevaplar için çok teşekkür ederim..o zaman ben bu kwh ölçümünü yapabilmem için tali bir pano oluşturmalıyım ve akım trafosu ile x5 sayaca ihtiyacım olacak..Bir sorum daha olacak..benim ölçeceğim max değer 80 kva lık tomografi cihazı..yani bundan yüksek bir değerde bir cihazım olmayacak ölçüm için..alacağım sayaç özellikleri nasıl olmalı?3 adet 150/5 akım trafosu ile ben diğer düşük güçlerdeki ölçümleride yapabilir miyim? örnek 30 kw lık bir gücü de aynı trafo ile ölçebilirmiyim?
evet 150/5 akım trafosu ile diğer ölçümleride yapabilirsiniz. okuduğun kw değerini 30 ile çarpacaksınız.x5 sayaç piyasada bir çok marka var sadece okuyacağın değer 150 a nın altında olsun yeter slm

Son düzenleme:
Rezistans ustam,peki bu x5 sayaçlar kaç kw ye kadar ölçüm yapabilir,yada şöyle söyliyim,elektik panosunu açtım.
toplam güç atıyorum 1kw çıktı.(trifaze).Yani yaklaşık 2A lik bir akım geçişi var..Bu değeri x5 sayaçta yine okuyabilirmiyim?
yani daha küçük güçlerdeki ölçümlerim için yine akım trafolarını kullanmam gerekiyor mu?
Yüksek akımları sayaç ölçemeyeceği için akım trafosu kullanıcaz.Bunu gayet iyi anladım,ama düşük akımlar da,atıyorum 2A,5A,10A gibi akımlarda X5 sayaç ile yine ölçüm yapabilecekmiyim?

Son düzenleme:
sadece ölçüm için kullanacaksan multimetre tak bütün degerleri okuyabilirsin

sadece 3 gün boyunca sırayla bütün tali panolarıma takıcam bu sayacı.
3 gün de tüketilen kwh değerini toplucam.günlük ortalama o katta ne kadar enerji harcamışım onu öğrenicem.
Enerji tasarrufu için kat bazında ne yapabilirim onu araştırıcam.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri