sayaç çarpan değerleri

arkadaşlar cümleten iyi çalışmalar;
cehaletimi mazur görün elektrikçi sayılmam fakat çalıştığım fabrikada teknik bölümlere bakıyorum, organize sanayideki fabrikamızda çarpan 1575 ve daha fazla geliyor faturada, bu çarpan ve fatura hesaplamasını nasıl yapabiliriz. fatura okumaya gelen arkadaşlarda bilmiyordu, elektrikçi arkadaşlarda bilmiyordu.

son endex değerinden ilk endex değerini çıkarın ve çarpan ile çarpın
size harcadığınız değeri kwh olarak verecektir. çarpan oranını bulmak isterseniz akım trafosu çevrim oranı x/5(örnek25/5 sizin akım trafosu olabilir) ile gerilim trafosu çevrim oranı y/100(örnek 31500/100 sizin gerilim trafosu olabilir) çarpmanız gerekir.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Sana yardımcı olabilmemiz için og denmi yoksa ag denmi ölçüm yapılıyor onu belirtmen yeter

ben bu konuyu çok anlayamadım.
alçak gerilimden ölçüm yapılıyorsa çarpan hesabında yinede gerilim trafosu oranı gereklimidir
bizim trafo 1000kva
alçak gerilimden ölçüm yapılıyor .(yanlış olduğunu biliyorum)
akım trafosu 1000/5
faturada yazan çarpan 240
sizce bu çarpan doğru olabilirmi

arkadaşlar 100kva,lık bir trafoya bağlanacak sabit kondansatör hesaplamasını bilen lütfen formülle anlaşılır yazabilirmi.hesaplama şekli ve formül lazım tşk

arkadaşlar 100kva,lık bir trafoya bağlanacak sabit kondansatör hesaplamasını bilen lütfen formülle anlaşılır yazabilirmi.hesaplama şekli ve formül lazım tşk

%3 ile%5 civarı bağlanır. 5 kVAr bağlayın yeterlidir.

Merhaba Arkadaşlar işletmemizde 1250 KVA Trafomuz bulunuyor Bu trafodan iki işletme faydalanıyor.Ana sayaç bizde diğer işletme ise bizim üzerimizde süzme sayç kullnıyor sayaç akım trafosu 200/5 biz bu işletmeye fatura kestiğimizde çarpanını 40 olarak hesaplıyoruz..eğer uygulamada bir yanlışlık varsa paylaşırsanız sevinirim...

Merhaba Arkadaşlar işletmemizde 1250 KVA Trafomuz bulunuyor Bu trafodan iki işletme faydalanıyor.Ana sayaç bizde diğer işletme ise bizim üzerimizde süzme sayç kullnıyor sayaç akım trafosu 200/5 biz bu işletmeye fatura kestiğimizde çarpanını 40 olarak hesaplıyoruz..eğer uygulamada bir yanlışlık varsa paylaşırsanız sevinirim...

Çarpan değeriniz doğru.

Ölçümünüz muhtemelen OG den yapılıyor.Bu durumda,sizin sayaç,trafo kayıplarını da yaz-
maktadır.Endeks tesbiti yapar iken,bu durumu da gözönüne almanız gerekir.

arkadaşlar cümleten iyi çalışmalar;
cehaletimi mazur görün elektrikçi sayılmam fakat çalıştığım fabrikada teknik bölümlere bakıyorum, organize sanayideki fabrikamızda çarpan 1575 ve daha fazla geliyor faturada, bu çarpan ve fatura hesaplamasını nasıl yapabiliriz. fatura okumaya gelen arkadaşlarda bilmiyordu, elektrikçi arkadaşlarda bilmiyordu.

Çarpanınız 1575 ise OG'den ölçüm yapılan bir abonesiniz demektir.
Gerilim trafonuz 31,5/0,1kV = 315
Çarpan=315*5 = 1575 olur..
Tabi akım trafonuzun 25/5A olup olmadığını kontrol ettirmenizi tavsiye ederim..Eğer doğru ise çarpanınız doğru demektir.

Merhaba,
Çarpan = Akım trafosu çevirme oranı x Gerilim trafosu çevirme oranı
Örnek: 31,5 kV /100 V gerilim trafosu (çevirme oranı = 315), 100/5A akım trafosu (çevirme oranı=20); çarpan = 315 x 20 = 6300

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,207
Kullanıcılar
449,986
Son üye
ferhatyigit

Yeni konular

Geri