Sargılı kaynak makinasının amperini nasıl düşürebilirim amper çok yüksek geliyor

musdi42

Üye
selam arkdaşlar elimde eski sargılı çanta kaynak makinalarından var profil kaynatırken punta punta yapmama rağmen profil deliniyor 1 den 3 e kadar tüm amper ayarlarında denedim ama sonuç aynı yani amperi çok yüksek geliyor üretici firmanın servisinine götürdüm ama bir şey yapamayız bu seri böyle dediler bir diğer sorun ise elektrodu ucu soğuyunca zor tutuşuyor ama elektronik kaynak makinlarından daha sağlam kaynak yapıyor acaba bunun amperini düşürme şansımız varmı.

Son düzenleme:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
selam arkdaşlar elimde eski sargılı çanta kaynak makinalarından var profil kaynatırken punta punta yapmama rağmen profil deliniyor 1 den 3 e kadar tüm amper ayarlarında denedim ama sonuç aynı yani amperi çok yüksek geliyor üretici firmanın servisinine götürdüm ama bir şey yapamayız bu seri böyle dediler bir diğer sorun ise elektrodu ucu soğuyunca zor tutuşuyor ama elektronik kaynak makinlarından daha sağlam kaynak yapıyor acaba bunun amperini düşürme şansımız varmı.

ne kadar elektrik bilgin bilememiyorum ama şunu yap faydasını görürsün senin penseye giden bobinden önce 1 sipir kes.yine yüksek ise 1 sipir daha kes mutlaka olmalı.makinanın sekonderi az sargılı olduğu için 1 2 sipirle fayda görürsün.yine olmazsa 1 sipir daha kesersin.bu zor gelecek dersen primere sargı ilave edebilirsin nüveyi sökmene gerek yok.sacların arasından eksiltme veya arttırma yapabilirsin k.g

yorumlar için teşekkürler arkadaşlar çok fazla bir elektrik ve elektronik bilgim ben müsait bir zamanda kaynak makinasının içini açayım resimlerini çekeyim ekleyeyim o şekilde bir çözüm bulalım.

ne kadar elektrik bilgin bilememiyorum ama şunu yap faydasını görürsün senin penseye giden bobinden önce 1 sipir kes.yine yüksek ise 1 sipir daha kes mutlaka olmalı.makinanın sekonderi az sargılı olduğu için 1 2 sipirle fayda görürsün.yine olmazsa 1 sipir daha kesersin.bu zor gelecek dersen primere sargı ilave edebilirsin nüveyi sökmene gerek yok.sacların arasından eksiltme veya arttırma yapabilirsin k.g
primere sargı ilave etmek yerine sekonderdeki sargıyı azaltsak acaba çözüm olurmu

Olurda orjinalini bozma sonra bi işe lazım olur bi bakarsın akım yetmiyor

Katılıyorum,makinenin geleceği için ayrıca orijinalliğin hiç bozulmaması çok daha iyi olur bence de.Sekondere ayni çapta spir ilavesi trafonun nüvesindeki akımı,dolayısiyle sekonderdeki akım ve gerilimi bir miktar düşürecektir,ama sekonderden spir eksiltilmesi ise tam tersi,çıkış gerilimini boştayken belki çok az düşürür,ama kaynak yaparken akım şiddeti zaten belirli bir voltaja,ark kısa devresinde ineceğinden bence bir faydası olmaz,yani volt*amper güç çıkışı kaynak arkının içinde ayni olabilir.Bu delinme problemi yine ayni şekilde yaşanır diye düşünüyorum.

Kaynak makinesinin bu orijinalliğini hiç bozmadan, primer girişinden önce mağnetik amplikatör (Doyumlu reaktör) seri olarak kaynak makinesinin 220 ac. girişiyle birlikte uygulanabilirse ve ayarlı dirençle de bu amplikatörün nüvesi belirli oranda mağnetik akı ile doyuma getirilirse,eski ve tristörlerin uygulanmasının çok da yaygın olmadığı zamanlarda,ac motorlarının devir kontrolünde uygulanan bu yöntem belki uygulanabilir.Bu kontrol edecek mekanizma da nüveli primer,sekonder sarımları olan başka bir trafodan ibarettir.Sekonder (ac) devresi,kaynak makinesinin primer giriş sargısıyla seri olarak şebekeye bağlanır,primerine,bir potansiyometre ile kademeli verilen dc. akımıyla reaktör 1/4, 1/2 veya tam olarak doyuma getirildiğinde,kaynak makinesi çıkışındaki akım şiddeti ve gerilim,yani volt*amper oranı geniş bir aralıkta da ayarlanabilir,ayni kaynak makinesindeki nüvenin içinden geçen mağnetik akının,değişik yöntemler kullanılarak ayarlanmasında olduğu gibi.Makinanın çekilmiş değişik ve ayrıntılı resimleri de herkes tarafından görülürse belki daha da iyi fikirler üretilebilir diye düşünüyorum.Kolay gelsin.

primere sargı ilave etmek yerine sekonderdeki sargıyı azaltsak acaba çözüm olurmu
orda dikkat edersen kolay tarafı neresi ise ordan uygula.ayrıca orijinalliği diyen arkadaşa diyorum.onuda yapan senin benim gibi insan.deki düşük gelmeye başladı.
1sipirleri tek kesip deneyecen
2girişte 3 kademeli şalter varmış.K.G

orda dikkat edersen kolay tarafı neresi ise ordan uygula.ayrıca orijinalliği diyen arkadaşa diyorum.onuda yapan senin benim gibi insan.deki düşük gelmeye başladı.
1sipirleri tek kesip deneyecen
2girişte 3 kademeli şalter varmış.K.G

Uzaylı demedim bende. Neyi deneyecen öyle kesip kesip oyuncakmı bu. amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok.. En basitinden bardağı kır parçaları yapıştır bir araya getir eskisi gibi oluyor mu .

Arkadaş açtı kaynak makinasını kesti spirleri tamam negüzel puntayı iyi yapıyor. kalın demir kaynatmak için ne yapacak ?

Kestiği yerimi birleştirecek, kaynatacakmı. o 3 kademe akımımı arttıracak

Boş boş laflar yapmayın adamın makine ne güzel akımlı bir kaynak makinesi. bozupta yeni kaynak makinesi almak zorunda kalabilir

En güzel yöntemi binbaşı hocam açıklamış. bende gayet güzel bi devre ekledim . Daha birsürü yöntem var. seçim kendisinin istediğini yapabilir. isterse parçalasın

Kilogram değil . Kolay gelsin. :) :p

Uzaylı demedim bende. Neyi deneyecen öyle kesip kesip oyuncakmı bu. amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok.. En basitinden bardağı kır parçaları yapıştır bir araya getir eskisi gibi oluyor mu .

Arkadaş açtı kaynak makinasını kesti spirleri tamam negüzel puntayı iyi yapıyor. kalın demir kaynatmak için ne yapacak ?

Kestiği yerimi birleştirecek, kaynatacakmı. o 3 kademe akımımı arttıracak

Boş boş laflar yapmayın adamın makine ne güzel akımlı bir kaynak makinesi. bozupta yeni kaynak makinesi almak zorunda kalabilir

En güzel yöntemi binbaşı hocam açıklamış. bende gayet güzel bi devre ekledim . Daha birsürü yöntem var. seçim kendisinin istediğini yapabilir. isterse parçalasın

Kilogram değil . Kolay gelsin. :) :p

ya sen hiç kaynak makinası görmedin yada resimlerde gördün boş boş konuşma.sana oyun oyna demedik.sazan gibi dalma ortaya.saygısız.sen hiç dıştan böyle müdahele ettinmi yada beni anladınmı.sen çok boş konuşuyorsun.sen hiç kaynak makinası sardınmı yada arızasına baktınmı yada kaynak makinası gördünmü.üstelik girişinde 1 2 3 kademeli şalter varmışbunlar ne işe yarar bilirmisin.ayrıca makina tamirini yapmakla iş bitmez az da olsa senin kaynak yapmayı bilmen lazım.klavyenin harflerine dokunmaya benzemez.ayrıca senin birde görme sorunun var gibi.ben orda KG yazmıyorum K.G.yazıyorum.noktaları göremiyorsun sanırım....senin adına ben üzüldüm şimdi

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri