Sarım uygulaması hakkında

hkn_blt

Üye
Merhaba resimdeki görülen uygulamadan yapmak istiyorum birkaç sorum olacak yardımcı olursanız sevinirim.

1-) Sistem PLC ile kontrol edilecek
2-) Motorlar step motor olacak
3-) Sistemde herhangi bir encoder yok

Bu bilgiler ışıgında sormak istediğim şudur;Şimdi tur bilgisini karkas aralığını tel çapını ve sarım hızını dışarıdan hmi ekrandan gireceğim bu girdiğim bilgilere göre teli düzgün sarması için 2. step motora nasıl yol vermem gerekecek??
Benim aklıma ana motor herbir tur attığında teli veren motorunda tel çapı kadar ilerlemesi olacak fakat ana motor hızı sürekli değişken olacağı için tel veren motorun hızını neye göre ayarlıyacağım. Çünkü herhangi bir encoder yok olmaz demeyin yapılmış ve gayet başarılı çalışıyor :)

Ekli dosyalar

• app_notes-Spooling.jpg
    app_notes-Spooling.jpg
    38.2 KB · Görüntüleme: 42
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Delta sv serisi plc ile Benim yapmakta olduğum bir proje var(şu an önceliğim olmadığından ara vermiş durumdayım). Ama ben servo motor kullanıyorum. Sizin de en azından enkoderli step motor kullanmanız gerek. Yoksa istediğiniz doğruluğu sağlayamazsınız.

Merhaba resimdeki görülen uygulamadan yapmak istiyorum birkaç sorum olacak yardımcı olursanız sevinirim.

Bu bilgiler ışıgında sormak istediğim şudur;Şimdi tur bilgisini karkas aralığını tel çapını ve sarım hızını dışarıdan hmi ekrandan gireceğim bu girdiğim bilgilere göre teli düzgün sarması için 2. step motora nasıl yol vermem gerekecek??
Benim aklıma ana motor herbir tur attığında teli veren motorunda tel çapı kadar ilerlemesi olacak fakat ana motor hızı sürekli değişken olacağı için tel veren motorun hızını neye göre ayarlıyacağım. Çünkü herhangi bir encoder yok olmaz demeyin yapılmış ve gayet başarılı çalışıyor :)

çalışır ustam

yapman gereken biraz matematik

minimum ve maksimum hat hızlarında adım aralığı hızını bulacaksın; interpolasyon eğrisi ile scala ettiğin sarıcı motor hız bilgisini, adım motoruna aktaracaksın bir ayrıntıyı unutma sarıcı çapı arttıkça hat hızı da artacaktır eğriyi buna göre değerlendir...

iyi çalışmalar

Merhaba, nerede kullanacaksını?

tel Sarım makinasında

Yani bu kısım anlaşılır, zaten başka kullanım alanı yok.

Müzik aletleri için mi ? Yoksa genel elektrik/elektronik için mi ?

Benzeri bir aleti elektro gitar manyetikleri sarmak için yaptım ve kullanıyorum, istersen şunlara derin ve dikkatlice göz at; baya kaynak bulacaksın.

http://archive.fabacademy.org/2016/fablaboulu/students/189/Final-Project/final-project.html

Bu adamın sitesi: http://www.ukcnc.info/

yazılımları ve kullandığı sistemler: http://www.ukcnc.net/index.php/downloads/

Kolay gelsin.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,610
Son üye
cagriaytmz

Yeni konular