Sarım makinası uygulaması soru ?

hkn_blt

Üye
MErhabalar bir sorum olacak. Sarım makinası uygulaması yapan varmı daha önce aranızda. Öğrenmek istediğim bobini çeviren bir ana motorumuz var ve bobine teli saran lineer hareket eden step motorumuz var. Bobin aralığı, tel çapı, devir değişkenlerimiz var. Ana motorun dönüş hızına ve tel çapına göre bobine düzgün sarım yapabilmek için step motorun hızını nasıl belirlerim matematiksel ifadesi nedir acaba ?

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
burda çok fazla matematiksel işleme gerek yok sanıyorum istenen şey sarımın düzgün olmasıysa ana motorun her bir turu için lineer step motoru tel çapı kadar ilerleterek ve bobin ebatı kadar ilerledikten sonra geriye doğru aynı işlemi yaptırmak gerekir

Tamam dediğiniz doğru fakat ana motor hızı değiştiği zaman nasıl olucak. Step motorun hızınında değişmesi lazım. Mesela Ana mator saniyede 100 tur atarken step motor hızı 10 ise ana motor saniyede 200 tur atarken step motor hızı da değişmesi gerek. Bu bağıntıyı deneme yanılma yolu ile değilde bir hesap ile bulup ondan sonra uygulamaya geçmek istiyorum :)

şimdi ana motor hızını tur sayıcı sensörle veya encoderle okuyabilirsin ve mantık olarak düşünürsen her turda step motor tel kesiti kadar ileriye gidecek yani step motorun sürekli çalışmaması lazım tur bitişlerinde ayarlanan tel kesiti kadar çalışıp duracak bu işlemi hızlı yaptığında sürekli çalışıyor gibi görünebilir belki

Dediğiniz doğru ana motorumda encoder bağlı zaten. Dediğiniz gibi step motoru tel çapı kadar hareket ettirmek lazım. Ana motor hızım 3000-5000 devir arası çalışcak. Mototun herbir turu için step motoru tel çapıkadar hareket ettirmek demek ara geçişlerde çok küçükde olsa duruş yaşanıp teli üst üste sarnaz mı. Eğer bir örnek paylaşmanız mümlünse daha iyi olur. Bilgiler için tşklrr

hakan bey size buı konuda örnek verebileceğim bir uygulama yok sanırım ama makinanızın mekaniği hazırsa sadece program gerekiyorsa bu şekilde programlayıp deneyebilirsiniz tahminime göre ara geçişlerde teli üst üste sarmaz zaten sarım hızı 3000-5000 arası demişsiniz bu çok hızlı böyle bir hızda duraksama olmaz ama step motor şaşmada yapabilir

Denemelerimi yaptım step motor hızını ana motor hızına göre bir katsayı bulup yaptım.fakat ana motor rampalı yol verince step motoru aynı oranda rampalandıramadığım için sıkıntı oluyor. Ana motor direkt hızlandırırsam düzgün bir sarım elde ediyorum. Elimdeki PLC modeli rampalı puls çıkışına uygun olmadığı için ancak bukadar oldu. PLC modelini değiştirip denemelere devam edeceğim. Hatta sarım uygulamaları için delta'nın özel plc'si varmış ana motora göre gel-git'n parametrelerini kendisi optimize ediyormuş. Şuan için buna gerek yok rampalı puls çıkışı alabileceğim bir model ile PLC 'imi değiştirince sorun hallolucak

Ayrıca üst üste sarma olayı step motor yön değiştirdiği zaman yapabiliyor. Çok hızlı yön değiştirmesi gerektiği için üst üste sarma olasılığı var. Şuan böyle bir problem çok yok eğer olursa servo motor ile değiştirmem gerekecek step motoru.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri