Santrifüj su pompası çalışıyor belirli süre sonra duruyor

Merhaba
Yeni sıfır aldığım 1. 1 kw sumak marka su pompasının elektrik bağlantılarını yaptım.
Su motoru 6 mt derinliğindeki kuyudan su çekmesi gerekiyor.
Su bağlantılarını da yaptıktan sonra pompa belirli süre içinde suyu basıyor ama belirli süre sonra kendiliğinden kapanıyor. Biraz bekledikten sonra tekrar enerji verdiğimde tekrar çalışıyor.
Motor gövdesine elim ile dokunduğum da biraz sıcak olduğunu farkettim.

Sorun nerede olabilir yardımcı olabilir misiniz. Bahçe için kullanmak istiyorum.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Bu kendiliğinden kapanma kumanda devresi mi motorun beslemesini kesiyor yada motor enerjili ama dönmüyor mu?

Motor dönmeyi durdursa büyük sıkıntı motor yanar.

Anladığım kadarıyla motor beslemesi kesiliyor. Motor nasıl bagli kontaktor ve start nasıl yapılıyor? Faz koruma rölesi start yöntemi nasıl sema paylaşırsanız iyi olur. Enerji dalgalanması yada kablolarda gevşeklik olabilir.

Santrifüj su pompalarının azami su emiş derinliği 10.33 mt.'dir, bu nedenle su emiş derinliğinde herhangi bir sorun bulunmuyor. Mekanik sıkışma (emme ağzında filtre veya süzgeç kullanılmayıp pompa gövdesine kir, kum, vb. girebilmesi) nedeniyle fazla amperlerin çekilmesi veya kumanda devresindeki termik rölenin anma amper değerinin, motorun çektiği normal amper değerine göre daha düşük seçilmesiyle yani her 2 nedenle de motor akımı kesilmiş olabilir. Benim kişisel tavsiyem; bir AC pensampermetre ile motor akımını santrifüj pompa çalışırken ölçerek termik üzerindeki anma amper değeriyle bunu bire bir olarak karşılaştırabilmektir. Santrifüj pompa gövdesine istenmeyen yabancı maddeler kaçarak milindeki mekanik sıkışmalar veya frenlenmelerle muhtemelen çekilen bu fazla akımlarla da termik açılmış olabilir. Kolay gelsin.

Bu kendiliğinden kapanma kumanda devresi mi motorun beslemesini kesiyor yada motor enerjili ama dönmüyor mu?

Motor dönmeyi durdursa büyük sıkıntı motor yanar.

Anladığım kadarıyla motor beslemesi kesiliyor. Motor nasıl bagli kontaktor ve start nasıl yapılıyor? Faz koruma rölesi start yöntemi nasıl sema paylaşırsanız iyi olur. Enerji dalgalanması yada kablolarda gevşeklik olabilir.
Merhaba köyde bahçe sulamak için aldım 6 metre derinliğinde kuyudan suyu alıp 5 tonluk plastik bidona doldurması için kullanmak istiyorum. Bağlantılarını yaptıktan sonra enerjiyi verdiğimiz de ilk 5 dk sorunsuz suyu plastik depoya dolduruyor. Daha sonra birden kapatıyor kendini. Ortalama 15 20 metre 3x2.5 ttr enerji kablosu kullandım. Motor kendini kapattığın da enerji bağlantı kısımlarına gelmektedir
Motoru koruma amaçlı bir termik röle içeriyor olabilir mi?
Motor kendini kapattıktan sonra belirli süre bekledikten sonra tekrar enerji verdiğimde çalışıyor

Santrifüj su pompalarının azami su emiş derinliği 10.33 mt.'dir, bu nedenle su emiş derinliğinde herhangi bir sorun bulunmuyor. Mekanik sıkışma (emme ağzında filtre veya süzgeç kullanılmayıp pompa gövdesine kir, kum, vb. girebilmesi) nedeniyle fazla amperlerin çekilmesi veya kumanda devresindeki termik rölenin anma amper değerinin, motorun çektiği normal amper değerine göre daha düşük seçilmesiyle yani her 2 nedenle de motor akımı kesilmiş olabilir. Benim kişisel tavsiyem; bir AC pensampermetre ile motor akımını santrifüj pompa çalışırken ölçerek termik üzerindeki anma amper değeriyle bunu bire bir olarak karşılaştırabilmektir. Santrifüj pompa gövdesine istenmeyen yabancı maddeler kaçarak milindeki mekanik sıkışmalar veya frenlenmelerle muhtemelen çekilen bu fazla akımlarla da termik açılmış olabilir. Kolay gelsin.
İçine kum vs kaçtığını düşünmüyorum. Isıdan veya sanırım akımdan dolayı termik atıyor gibi. Yetkili servis elektrik dalgalanması yapar dedi ama elektriği ölçtüğümde sabit geliyor akım ölçemedim pense ampermetrem yok mağlesef
Özür dileyerek paylaşıyorum sumak sm150 modeli

Ekli dosyalar

• IMG_20210523_143150.jpg
    IMG_20210523_143150.jpg
    445 KB · Görüntüleme: 26
Maksimum enis 6 metre diyor. Siz limittrsiniz.

Motor çalışma anında amper değerini okuyup buraya eklermisiniz.

Motorun içinde termik varsa ısıtan dolayı kesiyordu aklıma başka bir durum gelmiyor.

Maksimum enis 6 metre diyor. Siz limittrsiniz.

Motor çalışma anında amper değerini okuyup buraya eklermisiniz.

Motorun içinde termik varsa ısıtan dolayı kesiyordu aklıma başka bir durum gelmiyor.
Bahçeye gittiğim zaman dediklerinizi bir yapıp yazayım buraya çok teşekkür ederim 🙂 🙂

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,981
Son üye
Muhammeddt

Yeni konular

Geri