S7200 PLC ile haberleşemiyorum?

Merhaba.

1) Kullandığınız plc 10-bitlik bir haberleşme destekliyor. Bu nedenle programlama kablonuzun dip switch ayarlarından 10-bit olarak seçiniz. Büyük olaslıkla sorununuz ççözülecek.

Bu sorununuzu çözmezse seri portunuz sağlamlık kontrolünü yapmalısınız.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
PC de hangi com port seçili ?

Kasanın Arkasındaki Com port Seçili usta , Bende İletişim Bağlantı noktası(COM1) VE LPT mevcut

Merhaba.

1) Kullandığınız plc 10-bitlik bir haberleşme destekliyor. Bu nedenle programlama kablonuzun dip switch ayarlarından 10-bit olarak seçiniz. Büyük olaslıkla sorununuz ççözülecek.

Bu sorununuzu çözmezse seri portunuz sağlamlık kontrolünü yapmalısınız.

Siemens PLC Kablosunda dip switch ayarı nerede bulunuyor üzerinde Rx ve TX birde power var Yarın PLc ve kablonun fotolarını ekleyeyimde Biraz netlik kazansın Şuanda Evde net bağlantım yok :(

ppı kabloyu kullanmıyorsunuz ama rs232 kablo derken onu anlayamadım.plc portu ile 9pin pc portunu rs232 mi haberleştiriyorsunuz.yani konverter kullanmadan direk bağlantı

Evet Sn hopehard PPI kabloyu kullanmıyorum Elimde Ek olarak rs232 kablo mevcut ben bunu kasanın arkasındaki Comport girişine bağlıyorum, yalnız Hiçbir donanım yüklendi birşey demiyor Şu İnternet bi gelsinde uzaktan masaüstü aracılığıyla birini bağlatacam bilgisayarıma olmadı öyle birde soruna bakalım !

Ama ppı Kabloyu taktığımda donanım bulundu diyor ama sonra bana yüklemek istediğiniz sürücünün diskini istiyor donanımı bulamıyor ilk etapta bendede PPI kablonun driveri elimde yok işte şuanda ??? :( :(

Ben Eve vardığımda Şu com port ucuna ve hangi porta bağlı onları bir gözden geçireyim ve yarında sonuçları yazayım komple resimlerini Çekip sizlerle paylaşmak sorun çözülmezse başka alternatiflere yöneleceğim

şimdi usta yanlış anlamadıysam direk kablo bağlıyorsunuz bu şekilde haberleşemezsiniz plc 9 pin tarafı 232 değildir 485 dir bunu seri porta direk bağlarsanız plc ye zarar verirsiniz.485-232 converter kullanmalısınız.

şimdi usta yanlış anlamadıysam direk kablo bağlıyorsunuz bu şekilde haberleşemezsiniz plc 9 pin tarafı 232 değildir 485 dir bunu seri porta direk bağlarsanız plc ye zarar verirsiniz.485-232 converter kullanmalısınız.

:)

Hocam hopehard ın dediği gibi direk com potr çıkışını plc ye bağlayıpta boşa kürek çekmiyorsunuzdur umarım(ComPort tan iletişime geçebilmeniz için rs232 PPI kablonuz olması gerekir)

Anladığım kadarı ile Pc Adapteriniz Usb to PPI. Adaptörünüzün ürün kodunu buraya yazasrsanız aradığınız driver burada bulunur, google a yazarsanız fazla uğraşacağınzı sanmam.

Şimdi ustam Ben pc portunu local connection adress yazan kısmı " 0 " yapıyorum çünkü PLC COM 0 ucuna takılı yada Bu com2 ucunu nasıl değiştirebilirim ? Evet Portu seçtim? burada ınterface pc-ppi cable(COM2) yazıyor ama ben COM ucunu plcde COM 0 ve COM 1 var ben bunlardan COM 0 ada bağlasam COM 1 ede bağlasam o yazı yine çıkıyor yani ınterface pc-ppi cable(COM2) yazan yazı...Ama Ben com 2yide seçmedim Allah Allah ?? Ne gibi Bir terslik olabilir?? :confused:

PLC deki portlar com değil port 0 ve 1 diye adlandırılır.Normalde port 1den yukleme yapılır.Port0 free port olarak farklı gorevlere ayrılabilir.(USS protokol gibi)
PC uzerinde kullandıgınız port hangisi ise local connectıon sekmesinde onu secmeniz gerekir
USB,Com1,com2 gibi.
Sizin resimlerde com2 sectiğiniz goruluyor bu dogru mu?

PLC deki portlar com değil port 0 ve 1 diye adlandırılır.Normalde port 1den yukleme yapılır.Port0 free port olarak farklı gorevlere ayrılabilir.(USS protokol gibi)
PC uzerinde kullandıgınız port hangisi ise local connectıon sekmesinde onu secmeniz gerekir
USB,Com1,com2 gibi.
Sizin resimlerde com2 sectiğiniz goruluyor bu dogru mu?

RS 232 Kablosunu Direk bağlıyorum Evet onda Com1e takıyorum PLC tarafıda port1 de Benim. Arkadaşların yazmasına göre dedikleride doğru çünkü PPI-USB kablo kullanıyorum.

EVet bunun Kodunu Yakın zamanda buraya yazacağım Şuanda Çözüme 1adım kendimi yakın hissediyorum Yardımınız için Çok sağolun ayrıca İarslan!

dostum eğer çözemessen TeamViewer programını kur. (uzaktan bağlantı programı) Bilgisayarına bağlanıp çözerim hemen sorununu. Bu konularda baya bi tecrübem vardır.

ilginç demekki ben yanlış anlamışım ppı 232 kablo kullanıyorsun eğer bunuda kullanmıyorsan boşa kürek çekiyorsun zaten

ilginç demekki ben yanlış anlamışım ppı 232 kablo kullanıyorsun eğer bunuda kullanmıyorsan boşa kürek çekiyorsun zaten

Hayır Hopehard USB-PPI Kablo Kullanıyorum Bir tarafı PLCYE por1 ucuna rs232 ucu vardır ya oraya bağlıyorum diğer tarafıda USB girişine takılıyor , Bu arada Driveride buldum yalnız ufak bir problem var gibi gözüküyor TX ışığı kırmızı yanıp sönüyor ,
Buarada
dostum eğer çözemessen TeamViewer programını kur. (uzaktan bağlantı programı) Bilgisayarına bağlanıp çözerim hemen sorununu. Bu konularda baya bi tecrübem vardır.
En yakın Zamanda Sizinle irtibat kurup bu işi yapalım uffuk ;)

evet kardeş ne olduğunu gayet iyi biliyorum senin plcde rs232 ucu vardırya dediğin yer rs 485 portudur. burda olayı anlatmakta sorun çıktı galiba önceki yazıları okuyorum 232 kablosuyla pc com1 e bağladım demişsin ppı kablo kullanmıyorum demişsin şimdi ppı kablo kullanıyorsun.eğer önceden direk bağladıysan ve şimdi usb ppı kablosuyla uğraşıyorsan ve rx ledi yanıyıp sönüyor diyorsan tx yanmıyorsa plc ayarlarıda doğruysa port yanmıştır.

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,975
Son üye
yamanelektronik2023

Yeni konular

Geri