Siemens S7200 PLC Bilgisayarla haberleşmesi

Merhaba Arkadaşlar Elimde bulunan Siemens S7200 Cpu 224xp dc-dc PLC bulunmakta yalnız birde elimde 2 ayrı adet haberleşme kablosu bulunmakta bunlardan birisi siemensi Pc-PPı Rs 485 portlu usb(orjinal PLCnin kablosu) diğeride normal RS 232 kablosu şimdi ben Hangisiyle plcyi haberleştirebilirim

İlk etapta Pc-ppi usb haberleşme kablomu plcye bağladım Rx-Tx-Cx ayrı ayrı ışıkları var üzerinde biliyosunuz yani neyse bağladım ve Com ucunu Com1e bağladığım için plcde PCden Com1 ucunu seçtim yalnız atladığım başka bir adımmı var Bağlantıyı sağlayamadım Hı ayrıca PLC üzerindeki 3konumlu switch var bunu PLC’deki konum anahtarı(switch) TERM durumuna getiriyorum bağlantıyı sağlaması için ??
Ayrıca bunun dışında RS232 kablosuda mevcut acaba onunla bilgisayarla plc arasına kablomu bağlasam Haberleşmeyi yaparmı İçerisine Program göndermem lazım ama bitürlü PLCye bağlanamıyorum bunun için takip edeceğim yolları Söylermisiniz Nerelerde hangi işaretlemeyi yapacağım?? Şimdiden cevaplarınızı bekliyorum,Hertürlü Yoruma açığım

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
USB kablo ile bağlanıyorsan aşağıdaki fotodaki gibi olmalı ayarların

Not: Paylaşılan fotoğraf, fotoğraf paylaşım sitesinden silindiği için kaldırılmıştır.

e tamam sonra onuda yaptım usb ile yaptım ama hiç bağlantı olup olmadığı anlaşılmıyorki Sanırım onun oem SETUP CD side vardı ama Abime bi sormam lazım Bağladığımda PC-ppı kablo üzerinde bağlandığına dair ışık bile yanmıyor. Önceden Notebokta denenmişti tıkır tıkır çalışıyodu , Şimdi niye böyle yaptı acaba Yardım edebilecek olan varmı acaba ??

Sorunuma Çözüm Bulamadım ?? Yardımcı olabilecek bu soru işaretini temizlememe yardım edecek biri arıyorum?:confused:

********ararsan daha iyi yardımcı olabilirim
kablo tipin doğruysa,haberleşme hızında doğruysa problemsiz haberleşmen lazım

Moderatör tarafında düzenlendi:
Plc ile bilgisayarınız arasına rs232 PC/PPI kabloyu bağladığınızda kablo adaptör üzerindeli ledlerden com olanı sürekli yanıyor olması gerekir. TX ve RX ledleri ise plcyi ararken yanıp söner.

1) Kablonuzun COM ledi bağlıyken sürekli yanıyor mu?
2) Plc yi aratırken TX ve RX ledlerinden hangileri yanıp sönüyor?
3) Eğer sadece tx yanıp sönüyorsa RX yanıp sönmüyorsa kablonuzun iletişim bit sayısını 10-bit yapın. Bunu adaptör üzerindeki dip switchlerle yapıyorsunuz.
4) Ardından tekrar taratın TX ve RX in yanıp sönmesi lazım.

Plc ile bilgisayarınız arasına rs232 PC/PPI kabloyu bağladığınızda kablo adaptör üzerindeli ledlerden com olanı sürekli yanıyor olması gerekir. TX ve RX ledleri ise plcyi ararken yanıp söner.

1) Kablonuzun COM ledi bağlıyken sürekli yanıyor mu?
2) Plc yi aratırken TX ve RX ledlerinden hangileri yanıp sönüyor?
3) Eğer sadece tx yanıp sönüyorsa RX yanıp sönmüyorsa kablonuzun iletişim bit sayısını 10-bit yapın. Bunu adaptör üzerindeki dip switchlerle yapıyorsunuz.
4) Ardından tekrar taratın TX ve RX in yanıp sönmesi lazım.

adem usta öncelikle cevabın için teşekkür ederim , Şimdi Elimde dediğim gibi 2 ayrı haberleşme kablosu vardı ya şimdi ben PPI kablonun tx ve rx dediğin gibi plc ye diğer ucunuda Usb girişine bağladığımda RX ve TX yanmıyor öncelikle donanım bulundu diyor sonra yükleme olmuyor çünkü dosya seçmemi istiyor yani ppı kablonun driveri lazım sanırım bir ara vardı ama şimdi nerede bilmiyorum ?? , onun dışında benim PC-PPI kablonun üzerinde Dip switchler yok :( Ben yarın Ayrıntıları buraya aktaracağım Tekrardan sağolun yarın görüşmek dileğiyle

*********beni arama ihtiyacı olanlar arayabilirler evde internetim yok ama bana sorunumu halledene sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum şimdiden...

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bakınız Elimde PLC ile bağlantı yaptığım kablo buna benziyor !

Yalnız benim elimde Driveri yok işte şuanda :( nerede olduğunu bilmiyorummm

normalde driver s7 200 programı ile geliyor hatırladıgım kadarıyla şimdi siz ayarlardan ppı kablo ılgılı kısımda gereklı duzenlemeyı yapmalısınız

normalde driver s7 200 programı ile geliyor hatırladıgım kadarıyla şimdi siz ayarlardan ppı kablo ılgılı kısımda gereklı duzenlemeyı yapmalısınız

Yalnız Gezer bey , zaten PLC elimde mevcuttu sonradan PC-PPı kablo alınmıştı bununla beraber OEM cdside vardı onun setup kurulduğu zaman gereken ayarlamadan PLC haberleşiyordu işte tek sorunda bu ya Aksilik allah allah

Forum istatistikleri

Konular
128,188
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri